Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Є намір створити у Калуші індустріальний парк «Оріана». Чи це можливо і що це дасть місту?

28 червня, 10:01
Переглядів: 54942

На черговій сесії Калуської міської ради, яка відбулася 21 червня, одним з питань порядку денного було питання про підтримку створення індустріального парку «Оріана».

Під час його обговорення зазначалося, що метою та завданням створення парку є покращення інвестиційного клімату, надходжень до бюджетів, можливість реалізації промислового потенціалу ВАТ «Оріана». Під цей парк планують виділити 47 гектарів землі строком на 50 років.

Депутати поцікавилися у міського голови Ігоря Матвійчука, хто фінансуватиме створення цього парку. Він у відповідь зазначив, що міська рада не братиме участі у фінансуванні цього проекту. Кошти виділятимуть інвестори, які захочуть зайти на промислові майданчики, передбачені в індустріальному парку.

– Планувалося, що комунікації і дороги будуватимуть інвестори, але ВАТ «Оріана» вже почало це робити самостійно, – розповів мер. – Загалом же, варто зауважити, що рішення депутатів Калуської міської ради є декларативним. Простіше кажучи, ним ми просто підтверджуємо, що не виступаємо проти створення такого парку, але остаточні документи прийматимуть аж десять міністерств.

Індустріальні парки: що це таке?

Особливості створення та функціонування індустріального парку, а також його суб’єктів визначені Законом України «Про індустріальні парки». Відповідно до вищезгаданого закону, індустріальний (промисловий) парк – це визначена ініціатором створення індустріального парку облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої учасники можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, інформації і телекомунікацій, а також науково-дослідну діяльність.

Основними суб’єктами індустріального парку є ініціатор його створення, керуюча компанія та учасники. Ініціатор – це особа, яка приймає рішення про створення індустріального парку. Керуюча компанія здійснює облаштування парку та залучає одного або більше учасників до його функціонування. Учасники здійснюють господарську діяльність, передбачену договором, у межах парку.

Створюється парк на земельній ділянці, яка належить ініціатору на праві власності або оренди. Починається все з того, що ініціатор приймає рішення про створення індустріального парку. Наступним кроком він обирає керуючу компанію та укладає з нею договір про створення та функціонування індустріального парку. А далі вже керуюча компанія укладає з суб’єктами господарювання, які хочуть набути статусу учасників парку, договори про здійснення господарської діяльності в його межах.

Незважаючи на те, що Закон України був прийнятий в 2012 році, явище індустріальних парків для України є порівняно новим та одночасно перспективним інструментом для залучення інвестицій.

Більше тисячі робочих місць і мільйони доларів інвестицій

Ініціатором створення індустріального парку в Калуші виступає орендар сукупності суміжних земельних ділянок – ВАТ «Оріана». Згідно з розробленою концепцією розвитку, індустріальний парк «Оріана» має знаходитися в так званій промисловій зоні міста, а саме там, де раніше функціонував державний концерн «Хлорвініл».

Згідно із поданими розрахунками, передбачається, що створення індустріального парку дозволить забезпечити робочими місцями більше тисячі людей. Щодо очікуваного обсягу інвестицій в індустріальний парк, то йдеться про 1-1,5 млн. доларів на 1 га.

Передбачається, що на території індустріального парку «Оріана» можна буде займатися виробництвом хімічної продукції, будівельних матеріалів, машинобудуванням та приладобудуванням, металообробкою, переробкою деревини та виробництвом продукції з відходів деревини.

Крім того, для забезпечення життєдіяльності підприємств відповідних видів промисловості ініціатор передбачає залучення компаній, що будуть надавати супутні послуги: логістика та зберігання, обслуговування машинного парку, дослідницька діяльність на предмет покращення якості продукції та використання нових технологій, харчування працівників.

Загалом ініціатор створення індустріального парку сподіваються, що це сприятиме реалізації промислового потенціалу активів ВАТ «Оріана», залученню новітніх енергоефективних технологій, підвищенню рівня інвестиційної привабливості регіону, пожвавленню малого та середнього підприємництва, збільшенню обсягів надходжень до бюджетів всіх рівнів та ін.

Трохи історії про ініціатора

Будівництво підприємства, яке згодом отримало назву ВАТ «Оріана», було розпочато у 1961 році на базі місцевих покладів калійних руд. Підприємство було створене шляхом перетворення державного концерну «Хлорвівніл» у відкрите акціонерне товариство.

ВАТ «Оріана» було одним із найбільших хімічних підприємств України, на якому вироблялось понад 100 найменувань різноманітної продукції. Чисельність працівників складала від 5 до 17 тисяч осіб.

Підприємство в 1990-1997 рр. постійно нарощувало обсяги виробництва, будувало і вводило в дію нові потужності. Окремі технологічні процеси було освоєно у ВАТ «Оріана» вперше в світовій та вітчизняній практиці, зокрема видобуток калімагнезії відкритим способом у Домбровсьому кар’єрі.

Однак у зв’язку з отриманими позиками від іноземних банків та їх систематичними невиплатами, проблемами із поставками сировини підприємство поступово занепадало. З 2002 року ВАТ «Оріана» перебуває в стадії банкрутства. Розроблений та затверджений план санації товариства передбачає здійснення комплексних заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення «Оріани» та в подальшому успішне відновлення виробничо-господарської діяльності.

1 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: