Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Калушан заохочують до медреформи

25 листопада, 09:54
Переглядів: 46815

У Калуші триває обговорення медичної реформи. Зрештою, свої думки з цього приводу поспішають сформулювати всі небайдужі українці. Повернутися до теми про те, як відбуватиметься реформування медичної галузі в державі та які наслідки це матиме для населення Калуша та Калуського району, спонукав візит до міста доктора медичних наук, завідувача кафедри соціальної медицини Івано-Франківського Національного медичного університету Орини Децик.

17 листопада в актовій залі Калуської ЦРЛ відбулася зустріч із науковцем,  у якій взяли як взяли участь адміністрація Калуської ЦРЛ, Калуського міського центру ПМСД, лікарі станції швидкої та невідкладної медичної допомоги, а також інші медики Калуша та району.

– Немає ідеальної системи, але, на мій погляд, в нинішній медичній реформі є значно більше плюсів, ніж мінусів, – розповіла Орина Децик. – Вона відображає найкращий досвід наших найближчих сусідів, країн Східної Європи – Польщі, Румунії, Литви, Латвії, Естонії тощо. У них за основними напрямками реформа вже відбулася. Там охорона здоров’я вже далеко попереду, хоч після розпаду Радянського Союзу ми були приблизно в однакових умовах.

Варто сказати, що Орина Децик впродовж 2011-2013 років працювала в робочій групі Міністерства охорони здоров’я саме з розробки медичної реформи.

– На сьогоднішньому етапі основним є те, що в Україні змінюються принципи фінансування системи охорони здоров’я –продовжувала вона. – У нас запроваджується модель державного солідарного медичного страхування. Що це значить? По-перше, гарантований пакет медичних послуг для населення, який гарантує держава.

Пакет розповсюджується на всіх громадян України та включає в себе: первинну медичну допомогу; екстрену медичну допомогу (в тому числі в стаціонарі); основні види амбулаторних послуг за направленням лікаря первинної ланки; основні види планової стаціонарної медичної допомоги за направленням лікаря первинної ланки чи лікаря-спеціаліста. Також сюди входитиме придбання ліків (пріоритетом будуть пріоритетом будуть ті, які призначають лікарі первинної ланки та спеціалісти амбулаторного рівня;основні лікарські засоби, які призначають лікарі первинної ланки та спеціалісти амбулаторного рівня), основних лікарських засобів, що використовуються в ході стаціонарного лікування.

– Буде запроваджено принцип «гроші ходять за пацієнтом», – веде далі Орина Децик. – І, нарешті, громада отримає нові можливості в реалізації медичних послуг. Я особисто не сумніваюся нині в реформі. Адже чим швидше почнеться процес її втілення, тим більше шансів, що вона пройде успішно. Завдання реформи первинної ланки запрацювати по-новому до 1 квітня.

Відповіді на найпоширеніші запитання щодо реформи

А ще Орина Децик порадила медикам ознайомитися із переліком найпоширеніших запитань-відповідей, опублікованих експертами на сайті МОЗ. Наводимо деякі із цих запитань.

Чи може сімейний лікар відмовитися від пацієнта?

–У статті 9 законопроекту чітко передбачено, що пацієнт реалізує своє право на вибір лікаря шляхом подання надавачу медичних послуг декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги.

Лікарю, який надає первинні медичні послуги, забороняється відмовляти у прийнятті декларації про вибір лікаря на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, його віку, статі, соціального статусу, матеріального становища, зареєстрованого місця проживання тощо, крім випадків, передбачених законодавством.

Випадки, передбачені Законом, описані в Основах законодавства у статті 34, де зазначається, що лікар має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо той не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку медзакладу за умови, що це не загрожуватиме життю хворого і здоров'ю населення.

В чому полягатиме реформа педіатричної служби?

–На первинному рівні – формування та налагодження ефективного функціонування системи надання дітям доступної і високоякісної первинної допомоги з переважним впровадженням засад сімейної медицини. На перехідному етапі (до 2020 року) пропонується надання медичної допомоги на первинному рівні лікарями загальної практики – сімейної медицини, педіатрами, терапевтами. В той же час на цьому етапі буде визначено роль педіатра, як спеціаліста-консультанта на первинному та вторинному рівнях надання медичної допомоги.

Планується, що на первинному рівні відбуватиметься спостереження сімейним лікарем здорової дитини, здорової вагітної протягом всього періоду вагітності та консультування з питань збереження репродуктивного здоров'я та планування сім’ї. Буде передбачено надання долікарської та лікарської невідкладної допомоги та в разі необхідності направлення або залучення окремих консультантів.

Крім того, передбачається створення міжрайонних перинатальних центрів. Яскравим прикладом на сьогодні є організація міжрайонного перинатального центру в Кривому Розі Дніпропетровської області.

На третинному рівні передбачається збереження обласних дитячих багатопрофільних лікарень, де буде надаватись високоспеціалізована медична допомога.

Які медичні послуги та ліки оплачуватимуться з держбюджету, а які з місцевих бюджетів?

– Національна служба здоров'я України за програмою медичних гарантій оплачуватимуться надання пацієнтам конкретного списку послуг з державного бюджету. Але, звичайно, будуть і послуги, які не оплачуються державою.

Органи місцевого самоврядування можуть створювати окремі програми місцевих бюджетів на закупівлю додаткових послуг в інтересах місцевого населення. Також органи місцевого самоврядування як власники закладів зможуть виділяти додаткове фінансування, наприклад, на оновлення технічного забезпечення медзакладів або додаткові премії медичним працівникам.

– Як медпрацівники отримуватимуть грошову надбавку за тривалість безперервної роботи?

–МОЗ України неодноразово направляло до зацікавлених органів пропозиції щодо встановлення надбавки за тривалість безперервної роботи фельдшерам, медичним сестрам, акушеркам ФАПів. Однак такі пропозиції не були підтримані у зв'язку з відсутністю джерел фінансування додаткових видатків, які необхідні для реалізації вказаних пропозицій.

Разом з тим, відповідно до завдань реформування галузі у центрах ПМСД повинні працювати лікарі загальної практики –сімейної медицини та сестри медичні загальної практики – сімейної медицини. Отже, фельдшери, акушерки ФАПів, які стали структурними підрозділами центрів ПМСД, мають можливість перейти на посади сестер медичних загальної практики і отримувати вищевказану надбавку.

–Чи працюватиме далі програма «Доступні ліки» ?

Згідно з законодавством пацієнти пільгових категорій населення продовжують користуватися правом отримання медикаментів, виписаних за пільговими рецептами.

Урядова програма «Доступні ліки» працює вже 6 місяців. Вона допомогла мільйонам українців почати лікуватися системно та дійсно ефективними препаратами безкоштовно чи з невеликою доплатою. За 6 місяців роботи цієї програми позитивним є те, що більше людей звертаються на первинний прийом для обстеження, для визначення факторів ризику. І вони готові приймати ліки на постійній основі. А вже на повторних прийомах у лікаря є більше часу для бесіди про модифікацію способу життя, про те, які продукти вживають пацієнти, в чому вони себе обмежують, яка їхня фізична активність, як вони оптимізують масу тіла, що також є одним із основних факторів профілактики розвитку серцево-судинних захворювань.

 

До теми

Михайло Гаврилишин: «Я не песиміст, але реформа має «білі плями»

Про своє бачення процесу впровадження медичної реформи у Калуші кореспонденту «НК» розповів головний лікар Калуського міського центру ПМСД Михайло Гаврилишин. Саме з його вуст калушани найчастіше нині чують поради, як адаптуватися до нових умов, адже вже з січня 2018 року при захворюванні, скажімо, на ГРВІ потрібно буде йти на прийом до сімейного лікаря.

– Які ваші враження від зустрічі з експертом? Що було корисним у її виступі?

–Я знаю Орину Децик як справжнього фахівця з питань реформи. Вона приїхала до Калуша з Києва із найсвіжішою інформацією.

– Михайле Богдановичу, вже зараз між лікарями розпочалася конкуренція, оскільки до одного люди йдуть, а до іншого не хочуть. Як ви це оцінюєте? Як позитив?

– Швидше, як випробування. Лікарі нині перебувають, я б не сказав, що в шоковому, але в дещо підвішеному стані.

– Відомо, що калуські педіатри переходять працювати у структуру міського центру ПМСД. Де робитимуться обстеження, які вони призначатимуть?

– Наш заклад добре обладнаний медтехнікою. І звичайно, всім пацієнтам надається до неї однаковий доступ. Хоча в нових умовах роботи будуть свої ризики. Вже зараз я розумію, що будуть труднощі, скажімо, з проходженням обстеження на апараті УЗД, адже для нього існує пропускна здатність більше 50 людей у день він не зможе пропустити навіть за умови роботи до 20.00.

– До речі, як зміниться після нового року режим роботи медичного закладу?

 – Готуючись до реформи, ми продовжуємо робочий день. Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги працюватиме з 8.00 до 20.00. Таким чином, в нових умовах медики працюватимуть 12 годин.

–Чи є серед медиків такі, що готовіприступити до роботи в статусі фізичної особи-підприємця?

– Я знаю лікарів, які пробували так працювали.

– Скільки виділятиме держава коштів на медичні послуги?

– У 2018 році за одного пацієнта держава виділятиметься в середньому 370 гривень на рік (за дітей і людей, старших 65 років, – більше), у 2019-му – 450 гривень. Відтак річний дохід фахівця, який обслуговуватиме 2000 пацієнтів (це – максимальна кількість), становитиме у 2018 році 740 тисяч гривень.

– Це велика сума. Як лікар має розпоряджатися ними?

– Їх може отримати як юридична особа, так і фізична особа-підприємець, яка надає медичні послуги. Якщо розподілити ці кошти на 12 місяців, то виходить біля 60 тисяч гривень. За них лікар має заплатити заробітну плату медсестрі, бухгалтеру, прибиральниці, оплатити оренду приміщення, комунальні послуги, укласти договір із лабораторією.  За моїми підрахунками, лікар повинен приймати  35 людей у день. Для порівняння, у ЄС стандарт складає півтори тисячі пацієнтів. Я не песиміст, але очевидно те, що реформа має «білі плями». Потрібно визнати, що створюється нерівність у правах різних учасників процесу. На сьогодні я не знаю, як провести тендери. Я повинен наперед на рік прорахувати фінансування, а приватнику цього робити не потрібно.

Основний ризик реформи полягає у різних правилах гри для медиків, що працюють у комунальних закладах, і для приватників. Це, приміром, невідповідність тарифів, які визначені існуючими реаліями. Наприклад, у тарифи має бути включена вартість оренди на 20 квадратних метрів. Але що можна розмістити на 20 квадратних метрах в амбулаторії?

 

– Ходять чутки, що педіатри більше не прийматимуть пацієнтів у приміщенні дитячої поліклініки на вул. Будівельників.

– Досягнуто домовленості, що ці лікарі не змінять свого місця роботи, принаймні, на першому етапі реформи. Вони працюватимуть там само і лише юридично перейдуть у структуру міської поліклініки. Звісно, наше першочергове завдання – матеріальне забезпечення лікарських кабінетів. У нашому медичному закладі воно на достатньому рівні. Я думаю, дитячі заклади ми теж підтягнемо. У міського голови є певне бачення щодо придбання комп’ютерної техніки для дитячої поліклініки та її філії. Вже  подбали про організацію охорони і пожежної безпеки. Спочатку ми візьмемося за філію на вул. Дзвонарській, а потім і за приміщення на вул. Будівельників.

– Де в умовах реформи обслуговуватиметься сільське населення?

– Ми тільки за те, щоб люди із сіл записувалися до наших сімейних лікарів. Зараз проводимо таку роботу, вивчаємо і робимо прогнози на наступний рік. Наше завдання – встигнути у термін до 1 квітня 2018 року, щоб отримати фінансування закладу від НСЗУ.

–  Скільки людей вже заповнили декларації?

– На сьогодні вже близько 10 тисяч осіб задекларували свій вибір сімейного лікаря. Процес триває. Саме зараз ми заносимо на сайт фотографії та дані про лікарів-педіатрів Калуської міської дитячої поліклініки. Батьки, які бажають записати свою дитину до педіатра, зможуть здійснити своє право на вибір лікаря первинної ланки. Поки що пацієнти заповнюють анкети у «живому» режимі, але з 1 грудня ми запустимо на сайті систему електронної реєстрації.

5652 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: