Підприємці, чекайте в гості представників контролюючих органів!

Підприємців знову перевірятимуть, оскільки термін дії мораторію на перевірки закінчився.
Мораторій на перевірки підприємців, який тривав чотири роки, завершився і тепер до бізнесмена можуть прийти усі існуючі в Україні контролюючі органи. Про це йдеться в сюжеті ТРК “3 студія”.
– Їх у нас зараз понад 40. І загалом у нас 88 сфер, в яких здійснюється державний нагляд і контроль, – розповідає керівник з напряму покращення бізнес-клімату Програми USAID КЕУ Любомир Чорній. – Звісно, це все для бізнесу є досить великим тягарем і створює багато перешкод для здійснення господарської діяльності. За останні чотири роки, на щастя, відбулися деякі зміни в регулюванні порядку ініціювання й проведення перевірок. Тобто зараз не так просто ініціювати проведення перевірки. Крім того, зараз відбувається планування перевірок де-факто на рік вперед.
Як наголошую Л. Чорний, завдяки електронній базі бізнес зможе дізнаватися про проведення перевірок наперед. Вони відбуватимуться або з ініціативи контролюючого органу, або за скаргами громадян. Однак, незважаючи на зміни, зловживань та корупції з боку контролюючих органів не уникнути. Не всі про такі випадки говорять публічно, та прийняті зміни впроваджуються повільно. Сюрпризів можна очікувати і від роботи підприємців, адже за чотири роки бізнес відвик від контролю.
– Держава дуже часто неспроможна контролювати нормально, ефективно і прозоро те, що вона задекларувала. Я вбачаю, що в цьому є проблема. Треба звужувати сфери контролю і контролювати те, де дійсно є небезпека для життя, здоров’я людини чи для суспільних відносин, а також контролювати ті сфери, де держава має спроможність – відповідних фахівців, відповідні розгалужені органи і т. д., – пояснює Л. Чорній.
Хоча в країнах Європи перевірка – звична справа, де від підприємця залежить, чи до нього ходитимуть часто, чи будуть працювати сумлінно.
– В усьому світі діє закон. Є ринкові умови, є умови ведення чесної діяльності і немає якихось таких взаємних суспільних домовленостей, де перевіряють, а де – ні. Якщо всі живуть за законом, то які проблеми? В чому страх перевірок? – зауважує голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. – Звичайно, треба забезпечити неупередженість перевіряючих контролюючих органів. Треба робити кроки назустріч одне одному.
Під перевірки контролюючих органів наразі має потрапити податкова відповідальність бізнесу та дотримання законодавства про охорону праці.