Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Які зміни принесе українцям прийдешній рік?

29 грудня, 18:22
Переглядів: 1527

2019 рік буде для України неймовірно важливим, оскільки українці обиратимуть нового президента та оновлюватимуть склад Верховної Ради. Результати цих виборів, як і подальші зміни в тих чи інших сферах життєдіяльності, важко спрогнозувати, однак є низка речей, які були ухвалені раніше і стовідсотково запрацюють у 2019 році.

Серед цих сюрпризів є як приємні, так і не дуже... Але про все по-порядку.

 

Зарплати і пенсії

З 1 січня 2019 року мінімальна заробітна плата зросте на 450 гривень і складатиме 4173 грн, а прожитковий мінімум сягатиме майже 1900 грн. Оскільки рівень середньої загальноукраїнської зарплати тісно пов’язаний з «мінімалкою», тож можна очікувати і на його зростання…

Щодо пенсій, то щороку, починаючи з 1 березня 2019 року, відбуватиметься їх осучаснення або, простіше кажучи, збільшення за формулою: 50% від зростання середньої зарплати і 50% від рівня інфляції. Приміром, якби зараз мінімальну пенсію (1497 грн) осучаснювали, то зросла би вона десь на 12%. Але наступного року ця цифра може бути більшою.

Військовим пенсіонерам березня не потрібно чекати. Збільшені орієнтовно на 25% пенсії вони почнуть отримувати вже з січня.

Також варто нагадати, що з 2019 року для виходу на заслужений відпочинок, людині потрібно буде мати не менше 26 років страхового стажу.

 

Освіта

Про проблему нестачі кваліфікованих кадрів говорять уже давно і багато. Розпочати вирішувати її у 2019 році влада вирішила з медиків та вчителів. Хоч проблема нова, але методи боротьби з нею будуть старими.

Зокрема, з наступного року усі абітурієнти, що планують вступати на спеціальності «Педагогіка» чи «Охорона здоров’я» матимуть вибір: вступати за загальним конкурсом до вишу чи йти поза чергою, але за умови укладення договору з сільською школою чи медичним закладом, в якому буде прописано, що три роки після завершення навчання студент зобов’язується відпрацювати там.

Також у наступному році планується розширити практику встановлення мінімальної кількості балів для вступу на спеціальності з особливо високим рівнем суспільної відповідальності. Так, цього року вступникам потрібно було мати не менш як 150 балів з другого та третього конкурсних предметів (біології та хімії або математики), щоб взяти участь у відборі на спеціальності «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». На 2019-й закладено 150 мінімальних балів з першого та другого конкурсних предметів на спеціальності галузей знань «Право», «Публічне управління та адміністрування» та «Міжнародні відносини», а також з другого та третього конкурсних предметів – на спеціальність «Фармація, промислова фармація».

 

Доступні ліки

З першого квітня ширше розповсюдження отримає і програма «Доступні ліки», яка була затверджена ще у 2017 році. З 2019 року планується залучити до програми майже всі аптеки на території України. Такі зміни анонсували в Міністерстві охорони здоров’я.

Однак є нюанс – препарати відпускатимуться лише за електронними рецептами. Наразі в аптеки, що беруть участь у програмі, пацієнти звертаються з паперовими рецептами і тільки в межах своєї області, міста або району. «Доступні ліки» сьогодні можна знайти у 8003 аптеках по всій Україні, які підписали договір з місцевою владою. Остання і відшкодовує вартість ліків коштами, які МОЗ переправляє з держбюджету. Натомість з 2019 року контроль над програмою візьме Національна служба здоров’я України (НСЗУ).

– Із 1 квітня 2019 року програму «Доступні ліки» буде перетворено на класичну програму реімбурсації лікарських засобів. Субвенцію на неї отримуватимуть не місцеві органи влади, а НСЗУ буде контактувати з усіма аптеками. Пацієнт, який матиме електронний рецепт, зможе звертатися в будь-яку аптеку, – сказав голова Національної служби здоров’я Олег Петренко.

 

Медицина

Очікується, що наступного року в обігу з’являться не тільки електронні рецепти, а й електронні медичні картки пацієнтів та електронні лікарняні.

– Ми запланували у 2019 році запуск нових електронних інструментів в електронній системі охорони здоров’я. Кожен пацієнт матиме електронну медичну картку. Це сторінки в Інтернеті, де інформація про здоров’я пацієнтів збиратиметься з усіх установ, де вони проходили лікування (але тільки те, що вважали за потрібне описувати). Доступ до електронної картки матимуть тільки пацієнти і їхні лікарі. Вноситися в карту буде тільки критично важлива інформація, яка допоможе при наданні невідкладної допомоги. В електронний формат перейдуть також направлення до спеціалістів, рецепти на «Доступні ліки», лікарняні листи, – анонсував заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк.

МОЗ передбачає, що до початку 2020 року впровадження даної програми буде завершене і увійде у вільне користування.

 

Ліки можна буде повертати до аптек

Про впровадження цієї новації з 1 січня наступного року нещодавно заявила в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

– З 1 січня 2019 року кожен українець зможе повертати до аптек ліки. Коли аптека отримуватиме повернені ліки, вона має перевірити, чи не були вони відкриті, що вони не були використані, що не була пошкоджена упаковка. Тоді це не несе жодної загрози і ліки можуть бути повернуті, – зазначила Супрун.

За її словами, контролюватиме процес повернення Держлікслужба.

– Ми робимо зміни у організації її (Держлікслужби. – Авт.) роботи. Це – центральний орган виконавчої влади. Ми надаємо йому більше повноважень щодо інспекції. Регіональні відділення Держлікслужби будуть інспектувати аптечні заклади, – сказала посадовець.

 

Монетизація субсидій

Уряд прийняв постанову, якою прописав алгоритм монетизації. Вона відбуватиметься у три етапи.

1. З 1 січня 2019 року участь у монетизації пільг і субсидій братимуть сім’ї, які звернуться по допомогу вперше. Гроші надходитимуть на їхній персональний обліковий запис в «Ощадбанку». Банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та одразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку.

Тим сім’ям, які беруть участь в монетизації, не потрібно буде щомісяця сплачувати свій обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Держава через «Ощадбанк» сплачуватиме частину комуналки, в межах виділеної субсидії та соціальних норм, а субсидіанти доплачуватимуть другу частину рахунку.

2. З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, у тому числі користується допомогою в літній період.

3. З 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто є одержувачем житлової субсидії, отримуватиме за результатами опалювального сезону готівкою все, що було заощаджено.

 

Фотофіксація порушень

Передбачається, що в першій половині наступного року на дорогах почне працювати в повному обсязі система автоматичної фото- та відеофіксації правопорушень.

– Думаю, що в першому кварталі наступного року ми відзвітуємо про запуск пілотних проектів, а до кінця півріччя фото- і відеофіксація почне працювати в усій країні, – сказав голова Національної поліції України Сергій Князєв.

Він також зазначив, що наразі поліцейські використовують ручний прилад фіксації швидкості TruCam. За два місяці вже винесли 18 тисяч постанов про правопорушення, з водіїв стягнули 4 мільйони гривень штрафів.

Щодо власників так званих «євроблях», то тих із них, хто не розмитнив свої євро машини почнуть штрафувати наприкінці травня. Суми штрафів будуть різні – від 17 до 170 тисяч залежно від терміну прострочки.

 

Муніципальна няня

Із січня 2019 року держава буде компенсувати українським сім’ям приблизно 1,5 тис. грн щомісяця на зарплату няні для дитини до трьох років.

Коли мама народжує, треба думати, як іти працювати. І тут її треба підтримати та дати можливість найняти няню, щоб вона доглядала за дитиною. Тому спільно з органами місцевого самоврядування ми вводимо таке поняття, як муніципальна няня. Батьки офіційно наймають няню з догляду за дитиною, а ми їм частково компенсує витрати на її зарплату... Наразі це приблизно 1,5 тис. грн щомісяця, – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Щорічно обсяг відшкодувань буде зростати залежно від зростання прожиткового мінімуму.

Нагадаємо, що прожитковий мінімум на дітей до шести років із 1 січня до 30 червня 2018 року становить 1492 грн, із 1 липня до 30 листопада становитиме 1559 грн, а з 1 до 31 грудня – 1626 грн.

 

Зміни в порядку реєстрації безробітних

Згідно з прийнятим урядом новим Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, з нового року в Держслужбі зайнятості запровадять інститут «кар’єрного радника». Також тепер облік осіб буде проводити центр зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування таких осіб.

Для того, щоб стати на облік, зазначені особи повинні:

– пред’явити паспорт громадянина України (або посвідку на постійне проживання, або посвідчення біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист);

– довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

– повідомити про освіту, досвід роботи, зайнятість або перебування у трудових відносинах.

Далі кар’єрний радник забезпечуватиме супровід громадянина, що реєструється як безробітний, та сприятиме в пошуку роботи, плануванні кар’єри – надаватиме консультації щодо працевлаштування та можливості професійної підготовки, перепідготовки тощо.

 

Курити стане ще дорожче…

У Верховній Раді прийняли рішення у наступному році підвищити акциз на 9%. Раніше говорилось про підвищення акцизу на 20% щорічно. Акциз підвищать двічі: у січні та липні 2019 року. В результаті сигарети з фільтром будуть коштувати на 3,5 гривні дорожче.

Крім акцизів на підвищення ціни сигарет вплинуть й інші чинники: вартість транспортування, зростання зарплат, девальвація гривні та інші. Таким чином пачка сигарет (залежно від виробника) може подорожчати до 8 гривень і до кінця наступного року у середньому коштуватиме десь 45-50 гривень.

 

Нова робота енергоринку

З 1 січня 2019 року енергопослуги клієнтам в Україні надаватимуть дві різні компанії. Відтак у минуле відійдуть обленерго: кожне розділиться на оператора системи розподілу та компанію-постачальника.

Для споживача це значить: буде 2 договори – про надання послуг з розподілу і про постачання електроенергії. У платіжці тепер буде два окремі рядки: за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії. Але на тариф поки що це не вплине.

За матеріалами Інтернет-видань.

 

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: