Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Музей-оселя Франкової родини відсвяткував 25-річчя

01 вересня, 14:56
Переглядів: 6772

Нещодавно в Україні відзначали День народження великого українця Івана Франка, а в Калуші це співпало зі святкуванням 25-ліття музею його родини, що в житловому масиві Підгірки. Музейники довго готувалися до цієї події і провели ювілей з розмахом – з масштабними оновленнями та концертною програмою.

Історія

Так склалося, що колись доля привела рідного брата Івана Яковича Франка Онуфрія до Калуша, а точніше – до Підгірок. Тут оселилася його сім’я, тут він знайшов вічний спочинок – похований на підгорецькому цвинтарі.

Іван Франко не раз навідувався сюди і дуже полюбляв гостювати в брата в Підгірках. До наших днів зберігся будинок, збудований в 1935 році сином Онуфрія Франка – Омеляном. Ініціатором створення в ньому музею-оселі була внучка Онуфрія – Оксана, доктор історичних наук та професор Національного університету ім. Івана Франка у Львові та її син Андрій, кандидат історичних наук, франкознавець.

Музей було відкрито в 1992 році згідно з рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради. З цього часу в ньому постійно проводиться пошукова та дослідницька робота. Діюча експозиція музею стосується життєвого і творчого шляху Івана Франка, історії родини Онуфрія Франка. Також тут є куточок священика, поета і просвітницького діяча Антіна Могильницького, творчість якого високо цінував Іван Франко. Окрім цього, виставлені й картини Григорія Смольського. Цей митець залишив спомини про Івана Франка, зокрема, про його приїзд на похорон брата Онуфрія у 1913 р.

Святкування

оно було гучним та добре організованим. На подвір’ї музею облаштували сцену. Зі срібним ювілеєм колектив та актив закладу привітала заступник міського голови Любов Максимович та вручила їм подарунок – ноутбук. Це значно полегшить ведення дослідницької роботи, і тепер музей йтиме в ногу з сучасністю, адже з дня на день туди підведуть Інтернет і у них з’явиться сторінка в соцмережах.

Під час урочистостей відзначили всіх тих, хто чи не найбільше доклався до створення та розвитку музею. Зокрема, грамотами міського голови нагородили представниць Франкового роду Оксану та Олесю Франко. Такими ж грамотами відзначили й першого директора музею Лідію Іваницьку, колишнього наукового співробітника музею Любов Бойко та активну громадську діячку Марію Федорко.

Своєю чергою Оксана Франко вручила музею цінний подарунок, що стане його новим експонатом, – портрет Івана Франка, намальований його сином Тарасом.

Також святковості дійству додавали численні творчі виступи. Зі сцени, зокрема, звучала неповторна поезія Івана Франка.

Перспективи

До 25-ліття музей-оселю оновили ззовні і всередині. У 2016 році за кошти міського бюджету тут було проведено капітальний ремонт приміщення: замінено вікна, двері, закуплено нове експозиційне обладнання. А цьогоріч на подвір’ї встановили ковану огорожу.

Також багато новинок з’явилося і в експозиції. Її поповнили цінними фотознімками, книгами та вишитими речами, які надали волонтери й місцеві мешканці. Також багато цікавинок віднайшли в архівах музею.

– Експозиція музею поповнилася експонатами, які несуть в собі історію не лише роду Франка, а й Підгірок та Калущини загалом, – зауважила науковий співробітник музею-оселі І. Франка Наталія Мельник. – Серед них – багато старовинних, унікальних видань, як авторства самого Каменяра, так й інших, цінних для краєзнавців. Зокрема, про культурно-просвітницьку діяльність на Калущині, національно-визвольний рух.

Родзинкою місцевого музею-оселі родини Каменяра залишається старовинний австрійський рояль, що передавався з роду в рід, а також давня скриня та бочка, яку брат Івана Франка Онуфрій зробив власноруч.

Після оновлення приміщення та експозиції музейники вирішили змінити й підхід до роботи закладу. Наталія Мельник каже, що у них уже виникло чимало ідей щодо пожвавлення роботи з відвідувачами. Хоч їх, за її словами зовсім не бракує, а все ж тут хочуть ще більше зацікавити людей.

– В умовах сучасності музейна справа потребує нових креативних підходів, – зауважує науковий співробітник. – Підліткам не цікава суха лекція, їм потрібно щось неординарне та сучасне, бо така інформація і сприймається і запам’ятовується легше. Наша мета – не тільки зберегти напрацьоване, а й вдихнути нове життя в музей-оселю. Прагнемо зробити заклад ближчим до людей і подати історію Франкового роду з різних ракурсів. Втім оселя об’єднує не лише пам’ять про родину Франка та самого Івана Яковича, тут відтворена історія нашого краю.

Дітям в музеї-оселі інформацію доноситимуть в ігровій, квестовій формі. Зокрема, облаштують галявину Франкових казок, робитимуть постановки лялькового театру на твори Каменяра. А дорослим цікаво розповідатимуть про незвідані досі і захоплюючі сторінки з життя славетної родини.

Також, як повідомила Н. Мельник, зараз вона готує три лекції для слухачів місцевого університету третього віку на теми, які їм можуть бути цікавими. Як з’ясувалося, в родині Франка добре зналися на кулінарії. Невістка Івана Яковича навіть видавала книги кулінарних рецептів. Тому одна із лекцій матиме назву «Практична кухня Франкової родини», друга – «Кохані жінки Івана Франка» і третя – «Єврейська тематика в творчості Франка». Матеріали для цієї лекції слухачі університету третього віку готують самі.

Родинне дерево Франків розростається

Цікаво, що одразу ж після святкування чвертьстолітнього ювілею музею-оселі родини Івана Франка у Підгірках, родинне дерево, що зберігається там, доповнили нові імена. До музею звернулася молода дівчина, яка довела свою приналежність до роду Каменяра. До речі, з’ясувалося, вона та її мама теж професійно займаються кулінарією.

Ювілей музею нагадав калушанам, що поруч з нами й досі живуть нащадки великого роду, а в Підгірках стоїть хатина, де дуже полюбляв гостювати Іван Якович. Там досі присутній дух історії. 

Відвідувачів у музеї-оселі чекають з понеділка до п’ятницї із 13.00 до 18.00. Субота та неділя – вихідні. Проте при вході до музею є стенд з контактними даними співробітника, тож за попередньою домовленістю екскурсію можна замовити і у ці дні. Їхня вартість символічна – 25 грн з групи до 15 людей, якщо ж це індивідуальні відвідини, то квиток коштує 5 грн.

Уляна РЖЕВСЬКА.

 

2860 коментарiв

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: