Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Vivat, theatrum! Калуській «Легенді» – 50!

24 березня, 12:40
Переглядів: 19955

У неділю, 25 березня, калушани можуть побачити прем’єру вистави «Камінний хрест. Повернення»

У 1968 році у театральному житті Калуша відбулася знакова подія – було засновано драматичний гурток «Романтик» під керівництвом Ольги Шерстюк. Саме з нього утворився відомий нам сьогодні Калуський муніципальний народний театр «Легенда». Незважаючи на те, що актори театру є аматорами, їхні постановки завжди захоплюють глядача майстерно виконаними ролями та чудовою грою, адже вони на сцені викладаються на повну силу.

Протягом усієї своєї діяльності театр «Легенда» активно впливав на культурне життя міста. З ініціативи тодішніх акторів у Калуші в березні 1979 року вперше провели «Театральну весну», яка подарувала глядачам неймовірне задоволення. Повторювався фестиваль у 1980, 1982 і 1984 роках. Після перерви «Театральна весна» була відроджена у 2011 році.

Весь цей період робота колективу була досить помітною і ще 26 листопада 1982 театру присвоїли звання «Народного аматорського драматичного колективу». А з 2010 року відповідно до рішення Калуської міської ради театр «Легенда» отримав статус муніципального.

В усі роки стержнем колективу були керівники театру. Останні шістнадцять років ним є Леся Піцик, яка завжди з великим натхненням розказує журналістам про свою «Легенду»:

– Спочатку було дуже важко. Я знала попередніх режисерів – когось заочно, когось особисто. Бачила цей колектив, який завжди працював на належному рівні. Тому коли Володимир Добровольський запропонував стати керівником «Легенди», я дещо завагалася. З іншого боку, маючи режисерську освіту, було цікаво взятися за цю роботу. Моєю першою виставою стала комедія Михайла Старицького «За двома зайцями». Було приємно, що більшість артистів перейшли до мене від попереднього режисера Надії Шипової, бо дуже часто буває так, що разом із режисером ідуть і актори. Взагалі важливою подією для театру є прем’єра, тому стараємося, щоб кожного року ми могли показати глядачам щось нове. В нашому театрі дуже серйозні та активні у громадському та політичному житті люди, які після роботи ідуть вечорами на репетиції і там викладаються на повну силу. Бо їм це подобається, бо вони живуть театром. Кожна прем'єра – це наш результат. Завдяки таким фанатам-любителям театральне мистецтво й зберігається в місті.

Про те, що знаковою постаттю для театру «Легенда» була актриса, режисер та педагог Раїса Груздєва, згадує колишній керівник театру Любов Липовська:

– Режисером театру я була три роки разом зі своїм чоловіком. Я вважаю, що театральну атмосферу в Калуші створила саме Раїса Груздєва, яку я знала особисто і з якою було надзвичайно приємно працювати. Вона любила великі помпезні постановки, які не могли не захоплювати. Це була людина-театр. Вона вміла заразити театром. З училища культури Раїса Захарівна затягала всіх, кого могла. За життя вона хотіла, щоб я опікувалася театром. Тому коли і Олег Сенів, і Ніна Романів не змогли бути в театрі, його керівником стала я. Не хотілося, щоб театр пропав, бо тут були чудові люди. Я завжди хотіла займатися сучасним театром, тому мої постановки дещо вирізнялися, але свого глядача ми мали. Перша наша постановка, яка була варта уваги, – «Кассандра» за твором Лесі Українки. Це була моя мрія з дитинства. Спробували себе і в театрі абсурду – під моїм керівництвом поставили п’єсу Ежена Йонеско «Голомоза співачка». Після цього я вирішила залишити «Легенду» і створити свій театр з нетрадиційним репертуаром, оскільки вважаю, що театри мають бути різними.

Так склалися обставини, що більшість колишніх керівників «Легенди» виїхали за кордон. Проте вони слідкують за діяльністю театру та підтримують зв’язок з теперішнім керівником Лесею Піцик. Вдалося приміром поспілкуватися через Інтернет, з Ніною Романів, яка проживає зараз в Ірландії. Як колишній режисер вона з ностальгією згадує свої постановки:

– В театрі слушно говорити про вічне – мир і любов, свободу духу і щастя. Нещодавно переглядала виставу «Проба. Степан Бандера». Який наш театр сміливий! Шкода, що не знаю, як це оцифрувати, щоб знову показати людям. Бажаю калуському театру творчих злетів, а акторам – здоров'я, наснаги та успіху.

Протягом половини століття «Легенда» подарувала Калушу справжніх корифеїв театру. Одним із них є Василь Федоришин. Тривалий час саме він був режисером театру разом з Лесею Піцик. Сьогодні чоловік з гордістю згадує про свою театральну діяльність:

– Я в театрі з 1976 року. Серед вистав мені згадується оперета «Маріса», в якій мав роль Жупана, «Забавний випадок» Гальдоні, «Циганка Аза», а з теперішніх – «Украдене щастя», «Тев'є Тевель». Загалом я зіграв більше сімдесяти ролей, зважаючи що за радянських часів ми давали по дві вистави за сезон. Цікавим досвідом стала для мене режисерська робота, я, зокрема, займався декораціями.

Родзинкою сьогоднішньої «Легенди» є жанрова різноманітність репертуару. Режисери театру Леся Піцик та Ірина Хемич завжди стараються вибрати цікаве та захоплююче для глядача. Всі актори постають у різних амплуа, а тому кожна нова постановка стає для глядачів сюрпризом. У такому ж дусі вирішили відзначити і ювілей театру та подарувати нову постановку. За словами Лесі Піцик, як для режисерів, так і для акторів вона стане експериментом:

– Більшість наших постановок була в традиційному дусі. Вистава «Камінний хрест. Повернення» має для нас певний експериментальний характер. Це сучасна вистава, але в ній вдало переплітається минуле з майбутнім. Тема вистави дуже актуальна сьогодні. Мабуть, що  через це ми і вирішили взятися за неї.

Вистава коломийського драматурга Ігоря Юзюка є ніби сиквелом відомої новели Василя Стефаника «Камінний хрест». Головний герой Джон Дідух – праправнук Івана Дідуха – менеджер великої канадської компанії, який приїжджає в Україну у службових справах. Він відвідує село своїх предків. За одне століття ситуація не змінилася – люди їдуть за кордон на заробітки, а в селі замість працьовитих і талановитих залишаються ледарі, хворі та немічні. Джон закохується у Христину, проте на серце дівчини є ще один претендент – Василь. Їхня боротьба призводить до того, що у сутичці Василь завдає важке поранення дівчині і від злості розбиває хрест Івана Дідуха. Усвідомлюючи провину всіх Дідухів, Джон встановлює на горбі новий камінний хрест.

Отож, свій ювілей театр «Легенда» буде святкувати 25 березня у ПК «Юність». У програмі коллективу фільм «Нам – 50», присвячений діяльності театру, та прем'єра вистави «Камінний хрест. Повернення». Вхід вільний, а тому режисери та актори запрошують всіх охочих відвідати це свято. Повірте, ви не пожалкуєте.

4082 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: