Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Андрій Найда: «Комунальні підприємства не повинні дотуватися з бюджету, а працювати принаймні беззбитково»

31 грудня, 12:47
Переглядів: 710

Відтоді, коли міський голова Андрій Найда на першій сесії Калуської міської ради восьмого демократичного скликання отримав булаву управління містом від свого попередника Ігоря Матвійчука, минуло трохи більше місяця. Звісно, що це дуже малий термін, щоб можна було більш предметно порозмовляти з ним про підсумки перебування на цій посаді. Але під час нашої останньої зустрічі в 2020 році я все-таки попросив його поділитися першими враженнями від керівної роботи в органі місцевого самоврядування та відповісти буквально на кілька запитань.

– Андрію Михайловичу, цьогоріч передвиборча кампанія була дуже короткою і надзвичайно мало залишалось часу для того, щоб сформувати, затвердити нову владну команду й організувати роботу так, щоб встигнути до встановленого терміну розробити й прийняти бюджет міської об’єднаної територіальної громади на 2021 рік. І ви з цим нагальним завданням впоралися. А які у вас, можливо, вже склалися перші враження від роботи керівників відділів, служб, управлінь, комунальних підприємств міської ради, що засмутило чи, навпаки, порадувало?

– Відверто кажучи, мене трохи засмутив їх підхід до роботи. Я сюди прийшов з виробництва, де все дуже швидко виконувалося. На підприємстві, якщо виникала якась проблема, то вона моментально вирішувалася. Люди знали як діяти, куди звертатися, з ким зустрічатися. А тут чомусь дуже довго все робиться, в чомусь десь робота пускається на самоплив, перекладається на плечі інших. Теж саме відбувається на рівні центральних органів виконавчої влади, якщо туди не стукати, нікого з чиновників не турбувати й не просити втрутитися в ту чи іншу ситуацію. Бо як можна було виконавчій службі, не думаючи про можливі негативні екологічні наслідки для міста, без будь-якого попередження арештовувати рахунки КП «Екосервіс», щоб стягнути певну суму несплаченого штрафу, накладеного судом на підприємство ще за попереднього його керівника?

Так само надходять залякування про блокування діяльності КП «Водотеплосервіс». Ми, мовляв, заблокуємо, а ви «мастіть собі голову». І що з того вийде? Місто залишиться без води. А що матиме від цього держава? Абсолютний нуль. Це, м’яко кажучи, недержавницький підхід до вирішення питань погашення заборгованостей.

А з приємного я б відзначив те, що вже більш-менш нормально налагоджено діалог громади з міською радою. Проблемні питання, які порушуються мешканцями міст і сіл, розглядаються на щоденних оперативних онлайн-нарадах та вживаються заходи для їх вирішення. Також відкрито та прозоро проводилися перемовини з представниками політичних партій, що зайшли в міськраду. Їх результатом стало те, що ми маємо наприкінці року і заступників міського голови, і керуючого справами виконавчого комітету, і секретаря міськради. Затверджено вже й усіх старост старостинських округів. Тобто команда є, бо без неї було б важко.

– Люди між собою говорять, пишуть у соціальних мережах і у вас, мабуть, вже хтось запитував, чому не звільняєте керівників тих чи інших комунальних підприємств, структурних підрозділів, якщо хтось не справляється з роботою, неналежно виконує завдання, які йому доводяться.

– На завершені 2020-го бюджетного року й при входженні в новий бюджетний рік складно було б провести якісь кадрові зміни. До того ж керівники комунальних підприємств та інших підрозділів міськради мають укладені контракти з попереднім міським головою, термін дії яких завершується переважно в першому кварталі 2021 року. Тому наразі я працюю з усіма, хто залишився й за власним бажанням не звільнився у зв’язку з переходом на іншу роботу. Багато з керівників вже були депремійовані. Однак постійні депреміювання – це не вихід із ситуації. Потрібно, щоб робота виконувалася, ефективно працювала вся структура міської ради та її виконавчого комітету.

– То змін як кадрових, так і структурних слід очікувати?

– Однозначно вони будуть. Тут багато чого треба змінювати, реорганізовувати. Наприклад, мене абсолютно не влаштовує робота громадського формування «Міська варта». Я не бачу подальшого існування «Міської варти» в такому форматі, при якому її працівники отримують зарплату за чергування в школах. Вони повинні контролювати правопорядок на вулицях, паркування транспортних засобів на спеціально облаштованих для цього майданчиках та в інших місцях, присікати факти незаконної торгівлі, дивитися за благоустроєм тощо. За приклад можна взяти створену в Івано-Франківську муніципальну інспекцію, яка дуже ефективно працює в місті. А до чергування в школах можна задіювати батьків. Один раз на рік там тато чи дідусь може почергувати. Я буду готовий першим це зробити.

– Ви останні п’ять років були депутатом Калуської міської ради та добре знаєте, яка кричуща ситуація склалася на КП «Водотеплосервіс» з погашенням боргових зобов’язань. Була озвучена загальна сума боргу – понад півмільярда гривень. Взагалі як можна було довести це підприємство до такого стану та вирішуватимете проблему?

– Тут борги накопичувалися упродовж багатьох років, незважаючи на те, що з місцевого бюджету щороку виділяються десятки мільйонів гривень фінансової допомоги цьому підприємству. Ми, звісно, знали про них. Але борги на КП «Водотеплосервіс» продовжувалися збільшуватися в тому числі і завдяки популістським рішенням, які приймалися. Зокрема, питання тарифів на тепло-, водопостачання та водовідведення обговорювалися на постійних депутатських комісіях. На засідання виконкому виносилися надані підприємством економічно обґрунтовані тарифи, але і за пропозицією міського голови, який завжди задає тон в роботі, приймалися рішення про їх пониження. Звісно, калушанам це подобалося, але піднімалися ціни на електроенергію, газ, паливно-мастильні матеріали, зростала мінімальна зарплата, а через низькі тарифи постійно зростала й потреба в більшій фінансовій підтримці КП «Водотеплосервіс», але на сто відсотків їх задовольняти міський бюджет був неспроможний. Тому це підприємство і популістськими рішеннями міської влади заганялося у все глибшу боргову яму, з якої тепер дуже складно вибратися.

Ви знаєте, що ми підготували й на сесії міської ради депутати підтримали текст звернення до  Кабінету міністрів України і народних депутатів Олега Марусяка і Едуарда Прощука з проханням долучитися до вирішення критичної ситуації на КП «Водотеплосервіс». В ньому також наголосили, що Калуська міська рада зі свого боку візьме на себе зобов’язання затвердити економічно обґрунтовані тарифи на послуги підприємства, що включатимуть й інвестиційну складову.

– Тобто слід очікувати здорожчання тарифів на послуги КП «Водотеплосервіс»?

– Однозначно. Сьогодні в Калуші водопостачання найдешевше в Івано-Франківській області. Споживання одного кубометра води калушанам обходиться в 19,91 грн. Вартість води в Коломиї становить майже 27 грн, в Снятині – 46 грн. І у всіх містах області, наскільки я знаю, будуть надалі зростати тарифи на воду.

– «Екосервіс» та інші наявні в Калуші комунальні підприємства теж не можуть обходитися без фінансової підтримки з міського бюджету. Утримувати їх будете?

– У 2021 році ми проведемо реорганізацію в комунальній господарці міста. Вивіз твердих побутових відходів та надання інших послуг, зокрема з освітлення житлових масивів міста, ймовірніше всього, передамо приватним підприємствам. Немає сенсу дотувати нерентабельні комунальні підприємства, які мають парк старої техніки та неспроможні в повній мірі задовольняти потреби споживачів. Вони мають працювати принаймні беззбитково.

– Що б хотіли побажати громаді Калуської ОТГ в 2021 році?

– Передусім здоров’я та щоб коронавірус нарешті відступив від нас і зник назавжди. Також хочу побажати розуміння того, що зараз нами робиться. 2021 рік буде досить непростим, але надіюсь, що нам вдасться всі наші плани успішно виконати.

Розмовляв Степан ВАСИЛІВ.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: