Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Анна Карпеченкова: «Мало людям просто допомагати гуманітаркою, потрібно ще й стимулювати їх повертатися до активного життя»

20 травня, 12:35
Переглядів: 221

З 16 травня в Калуші за адресою вул. Пушкіна, 9а розпочав свою роботу Центр комплексної допомоги постраждалим від війни. Це стало можливим за підтримки громадської організації «Мартін-клуб» і німецького фонду співробітництва GIZ на базі волонтерських спілок БО «БФ «Крила підтримки» та ГО «Чисті серця Калуш».

А буквально вже на третій день з початку війни тут почали надавати допомогу потребуючим, але пройшло майже три місяці, і виникла потреба змінити акценти та по-новому підійти до питання організації роботи волонтаріату в нашому місті.

Про те, що змусило внести зміни в діяльність калуських волонтерів, та про нові виклики, які стоять перед Калуською громадою у цій сфері, редакції «НК» погодилася розповісти куратор проєкту та одна з його ініціаторів Анна Карпеченкова.

 – Пані Анно, як ви оцінюєте стан волонтерської роботи у Калуші на третьому місяці війни? З якими труднощами доводиться стикатися?

 – У нашому місті вже від самого початку війни розгорнула свою діяльність, можна так сказати, ціла мережа волонтерських груп та організацій. За адресою вул. Пушкіна, 9а базуються дві з них – «Крила підтримки» та «Чисті серця Калуш». Тут акумулються як добровільні пожертвування небайдужих калушан, місцевих підприємців, так і гуманітарні вантажі, які прибувають до нас з-за кордону. Після реєстрації у місцевому ЦНАПі тут можуть одержувати допомогу вимушено переміщені особи (ВПО). Раз на тиждень кожний біженець отримує у нас необхідні йому продукти, речі особистої гігієни та одяг. Маємо певні запаси дитячого харчування та навіть іграшки.

Однак останнім часом виникли певні труднощі. Гумдопомога надходить у недостатньому обсязі, тому що кількість потребуючих постійно збільшується. Ми думали, що після того, як Збройні сили України визволили Київщину, Чернігівщину, Сумщину та відігнали ворога від Харкова, кількість біженців у Калуші зменшиться. Дійсно, останніми тижнями багато хто вирішив повернутися додому, але замість них до Калуша почали масово прибувати біженці з Херсонщини, Миколаївщини, Запорізької області та Донбасу, бо саме там зараз ситуація найскладніша.

 – Як ваші волонтерські організації справляються з таким напливом внутрішньо переміщених осіб?

 – Насамперед, щоб не створювати величезних живих черг, ми вирішили записувати людей у телефонний реєстр, щоб кожній людині, яка перебуває у нас на обліку, приходило на телефон повідомлення про те, що підійшла черга на відвідування нашого центру. Крім того, ми запроваджуємо персональне анкетування кожного відвідувача, з тим щоб визначити його особисті потреби в певних видах гуманітарних товарів та послуг. Оскільки, на жаль, вже відчувається недостатність тих чи інших продуктів і речей, то виникає потреба в раціональному їх розподілі.

Проаналізувавши ситуацію, ми прийшли до висновку, що настав час переформатувати нашу діяльність. Скажімо так, люди потребують не тільки риби, але й вудки, щоб самостійно ловити цю рибу. Тобто біженцям потрібно надавати не тільки посильну гумдопомогу, але й можливість самим впливати на своє подальше життя у нашому місті та шукати шляхи для його поліпшення. Саме з цією метою ми й вирішили розширити спектр нашої допомоги біженцям, та й не тільки їм, а й усім тим у Калуші, кого так чи інакше зачепила війна. Тому ми й створили Центр комплексної допомоги для внутрішньо переміщених осіб та усіх, хто постраждав внаслідок війни.

 – Розкажіть про основні принципи роботи Центру. В чому полягає його ключове завдання?

 – Основне спрямування нашого Центру – надання широкого спектру допомоги потребуючим біженцям та не тільки їм. Ми готові забезпечити соціальну, правову, психологічну та домедичну допомогу для таких людей. Вони зможуть звертатися до психолога, юриста чи соціального працівника. Послуги цих спеціалістів наш Центр готовий запропонувати. Для цього ми налагоджуємо співпрацю з відповідними державними установами, зокрема такими, як Служба зайнятості.

Для тих, хто не має змоги прийти особисто до нас у Центр, ми відправлятимемо наших спеціалістів, в тому числі і з виїздами до старостинських округів Калуської МТГ.

Хочу особливо наголосити: головна особливість Центру полягає в тому, що ми надаватимемо всебічну допомогу не тільки біженцям, які приїхали до Калуша. Плануємо зреалізувати проєкт з психологічної підтримки жінок, матерів та сімей, чиї чоловіки та сини перебувають на передовій, захищаючи країну. Також допомагатимемо тим, хто втратив роботу в цей складний час. Зокрема, ми будемо постійно контактувати з місцевим центром зайнятості, де нам виділили окремого спеціаліста, до якого ми скеровуватимемо тих біженців, які зацікавлені у тому, щоб одержати бодай тимчасову роботу. Адже серед тимчасово переміщених осіб в Калуші є такі, хто планує надовго тут затриматися, оскільки не мають куди повертатися.

 – Бачимо, що плани та розмах у вашого Центру великі, але не секрет, що їх важко реалізувати без спонсорської допомоги. Відомо, що такі закордонні благодійники у вас є. Що можете про це сказати?

 – Німецький фонд співробітництва GIZ взяв на себе матеріальне забезпечення нашого центру та невелику фінансову підтримку волонтерів, які задіяні у цьому проєкті. Крім того, і це особливо важливо, фонд GIZ оплачує працю фахівців з різних галузей, яких ми залучили до роботи у Центрі, тобто психологів, соціальних працівників та правника. За підтримки наших закордонних спонсорів ми маємо змогу утримувати в нашому штаті трьох психологів, трьох соціальних працівників та одного юриста. Без цієї допомоги наш Центр не зміг би розпочати свою роботу.

Проектна діяльність Центру комплексної допомоги постраждалим від війни розрахована на три місяці. Саме стільки часу ми плануємо розвивати в Калуші нашу діяльність у новому форматі.

 – Пані Анно, ми знаємо, що ви особисто давно займаєтеся громадською та правозахисною діяльністю. Також ви раніше відвідували наше місто саме як консультант у цій галузі. І ось тепер війна примусила вас оселитися в Калуші.

 – Останні шістнадцять років я жила з сім’єю у Дніпрі. Там я створила громадську організацію «Пані патронеса», яка спеціалізується на захисті й наданні допомоги жінкам та дітям, постраждалим від домашнього насильства. Так, справді, я раніше вже бувала у вашому місті в якості тренера фонду народонаселення ООН саме з питань домашнього насильства. На цій ниві я познайомилася у Калуші з Аліною Бігун, головою благодійного фонду «Крила підтримки» та Галиною Дидич, директором Центру соціальних служб Калуської міської ради.

Коли почалася війна, я з родиною спочатку переїхала з Дніпра до Тернополя, а потім, на початку квітня, до Калуша. Тут ми вже встигли придбати житло, тому я стала практично повноцінною калушанкою. Як волонтер тут працюю та курую «Благодійний фонд «Крила підтримки» та громадську організацію «Чисті серця Калуш». Паралельно продовжую працювати у дистанційному форматі зі своєю ГО «Пані патронеса» у Дніпрі. Планую розвивати схожий напрям діяльності і в Калуші. Найближчим часом хочу запустити проєкт допомоги тим, хто опинився в складних життєвих обставинах, постраждав від домашнього насильства і насильства за ознакою статі.

 – Повертаючись до основної теми нашої розмови, яких результатів ви очікуєте від роботи Центру комплексної допомоги постраждалим внаслідок війни?

 – Насамперед хочу повідомити, що центр працює з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 16:00 у приміщенні колишнього дитячого садка (вул. Пушкіна, 9а). Можна телефонувати за номером 0665440105.

Наша мета – не тільки допомогти матеріально чи психологічно тим, хто цього потребує, але й стимулювати людей з числа біженців самим визначити, що їм потрібно зробити для того, аби стати на ноги та почати нове життя. Допомогти їм знайти роботу чи розпочати хоч маленьку, але свою справу. Потрібно націлювати людей на життя після війни, щоб вони повірили в свої сили, повірили в те, що вони не самі, підштовхнути їх до прийняття зважених рішень, здатних докорінно змінити їх долю.

Володимир ПУХИР.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: