Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

«Дзвони Підгір’я» – перша демократична газета Калущини

28 травня, 16:42
Переглядів: 70

У силу багатьох як об’єктивних, так і суб’єктивних причин кілька років тому  газета  зійшла з інформаційного простору Прикарпаття, але для її творців, колишніх працівників редакції, а також для сотень, а можливо й тисяч патріотів краю вона назавжди залишилася в пам’яті.

На першій сторінці першого номера газети була поміщена чудова фотографія журналіста Василя Мельника, на якій український патріот з усієї сили б’є в дзвони, що висять на березовій перекладині, увінчаній хрестом і символічним тризубом. Він б’є у дзвони і будить народ. Уже вкотре будить і кличе до свободи.

 А ще в газеті була поміщена передовиця «За честь, за славу, за народ!». І привітання народних депутатів тоді ще СРСР та УРСР Дмитра Павличка та Михайла Голубця, і вірш Миколи Вороного «Коли ти любиш рідний край», написаний автором ще в 1918 році, і змістовна публіцистична стаття депутата міськради Івана Павліхи під заголовком «Виховувати українця».

«…А в пам’яті зринають неповторні події, – ділиться спогадами депутат 1-го демократичного скликання Калуської міськради Василь Заник, – перший жовто-блакитний прапор на мітингу у Воскресінцях, перші мітинги відважних у Калуші та Львові, «Просвіта» і «Відродження», Рух та ланцюг єднання всієї України. Перші демократичні вибори в Україні та перемога Руху в Західній Україні.

Який то був час! Відвага та відчайдушність, революційний романтизм і віра. Віра в те, що здолаємо, переборемо, перетворимо, збудуємо… І перші випробування: шалений спротив старого режиму та його розвал. Жахливий путч в Москві, коли ніхто не знав, чим все закінчиться, це вже потім всі були «герої»… А повернись тоді події інакше, яке криваве місиво було б… А проголошення Незалежності і Великий референдум 1 грудня. І страшна, жорстока інфляція через бездарність нових «вождів». І про все це та багато іншого йшлося на сторінках наших «Дзвонів Підгіря»…»

Першим редактором газети, її основним творцем був Ярослав Михайлович Олійник, який сьогодні проживає в Калуші та є добре відомим на Прикарпатті захисником прав чорнобильців, адже і сам брав безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АС.

У день народження «Дзвонів Підгір’я» вдалося поспілкуватися з Ярославом Михайловичем, який відразу, так би мовити, ввійшов у ритм спогадів та тих приємних миттєвостей, які йому довелося пережити разом із іншими друзями-журналістами, письменниками та патріотами краю.

– За клопотами ледь не прогавив згадати про 30-ту річницю виходу 26 травня 1990 року однієї з перших демократичних газет Прикарпаття, яку редагував і породив разом зі своїми однодумцями, – розповідає він. – На жаль, Анатолій Онишко, Василь Ганущак, але, найперше, Михайло Коломиєць, а також Ярослав Магаль, Йосип Кламбуцький, Василь Мельник, Іван Павліха, Ганна Хамула, Ірина Китаєва вже полинули у потойбічні світи. Слово вдячності за реальну допомогу хочу висловити Ігорю Гаврилюку, Василю Слезінському.

За самовідану підтримку та самопожертву завдячую моїм юним тоді, а нині продовжувачам журналістського ремесло на Калущині, Оксані Гузинець, Галині Ручанчин та Світлані Якименко. Саме ці дівчата після роботи займалися нашою видавничою справою. Паралельно ми ще готували видання нашої редакції – "Толока", яке було добре знане у педагогічних колективах Калущини.

Тираж газети тоді нараховував понад 30 тисяч примірників. А окремі випуски на замовлення наших крайових демократичних осередків, котрі займалися реальною просвітницькою роботою у східних областях України, сягали і 50 тисяч. Реальну підтримку отримував і від моїх друзів – журналістів Петра Шевчука та Анатолія Гетьманчука.

До випусків газет долучалося багато краян. Тих, кого не згадав, не гнівайтесь на мене. Життя чимало подій стерло з моєї пам'яті. Але я усіх-усіх люблю і шаную і радий буду з вами зустрічатися. Головне, що ми з вами робили тоді добру справу…»

До сказаного вище першим редактором «Дзвонів Підгір’я» варто додати, що газета протягом всього періоду свого існування була в центрі тих подій, що відбувалися в Калуші, селах району і на Прикарпатті. Після Ярослава Олійника тривалий час редактором газети був Ярослав Шандура, а потім протягом року я очолював редакційний колектив.

Про цей період у своєму житті згадую з великою теплотою і навіть сумом. Адже мені довелося працювати з дуже талановитими журналістами, зокрема Ольгою Івасів, Оксаною Гузинець, Ганною Хамулою, Мирославою Побуцькою, Василем Ткачуком, Людмилою Пастушок та іншими. Вражала мене відданість газеті й інших редакційних працівників, зокрема Ганни Остапович, Ганни Палійчук, Надії Антонюк…

Пригадуються незабутні моменти наших спільних творчих зустрічей, на яких запрошувала друзів з інших видань, а також з організації та установ міста. Частими гостями редакції були члени Національної спілки письменників України Василь Ганущак і згадувані вище Іван Павліха та Ігор Гаврилюк, а також учасники визвольних змагань, патріоти краю, як, приміром, нині вже покійні Богдан Мушкевич, Іван Кульчицький, Мирослав Данилюк…

У цих спогадах про історію першої на теренах Калущини демократичної газети варто сказати, що редакторами також були Оксана Гузинець, Мирослава Побуцька, Олександр Зуб, Михайло Кучерак. Саме на час редагування видання останнім редактором припав період її поступового занепаду, хоча газета ще певний час продовжувала виходити, але вже реанімувати її колектив самостійно не міг. Не знайшов шляхів на відродження видання і засновник в особі Калуської міської ради.

…У вищевикладених газетних рядках далеко не про все згадано з історії наших «Дзвонів». Не назвали ми всіх тих, хто брав участь у народженні газети, творенні її номерів впродовж багатьох років. Але всі ми добре пам’ятаємо про те, яке значення вона мала для людей, для відродження демократії в нашій краї, народних традицій та звичаїв. Тож шановні друзі, будьмо гідними всього того, чого творці «Дзвонів Підгір’я» навчали на своїх сторінках.

Анатолій ГЕТЬМАНЧУК.

На знімку: перша сторінка першого номера «Дзвонів Підгір`я».

 

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: