Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Ігор Матвійчук:  «У цей важкий період калуська медицина спрацювала добре»

22 травня, 09:59
Переглядів: 1401

 

Для зустрічі з міським головою Калуша Ігорем Матвійчуком було чимало причин, але основним все-таки було питання поступового переходу міста від карантинних обмежень до звичного життя. І хоча повноцінним ще його назвати важко, але все ж відкриття крамниць з реалізації промислових товарів, ринків, а ще перукарень і частково кафе та ресторанів вселяє оптимізм як на подолання пандемії COVID-19, так і на вирішення інших нагальних проблем.

Але розпочалася наша розмова з міським головою не з питання відновлення життєдіяльності Калуша, а з його оцінки роботи медичних закладів Калущини в минулі два місяці.

– Думаю, більшість калушан погодяться з тим, – розповідає Ігор Володимирович, – що в цей важкий період калуська медицина спрацювала добре. І сім летальних випадків від захворювання на коронавірус для міста та району не є багато. Згадаймо 2009 рік, коли Україну охопив так званий свинячий грип. Тож медики Калуша тепер спрацювали набагато краще й ефективніше.

Водночас хочу визнати і сказати, що з середини березня і до кінця місяця ситуація на Калущині була справді складна. Особлива для наших медичних працівників, адже на початку в них не було навіть захисних масок, респіраторів, захисних костюмів… Але вже, починаючи з перших днів квітня, становище з забезпеченістю медичних закладів засобами індивідуального захисту стало поліпшуватися. Запрацювали в умовах карантину міська поліклініка, сімейні лікарі, мобільна група з проведення тестування хворих з підозрою на коронавірус. Покращилася ситуація з лікуванням хворих і в калуських лікарнях, але, повторю, березень був для нас і медиків Калуша дуже складним…

Чи можна це пояснити тим, що місто та його медичні установи не були готові до пандемії?

– Я б цього не стверджував. Адже до захворювання на COVID-19 ми стали готуватися ще в лютому. Збиралися в міській раді разом з медичними працівниками, радилися. І всі тоді сходилися на думці, що перший і основний удар у разі поширення коронавірусу припаде на інфекційне відділення Калуської районної лікарні. Але, на жаль, у роботі цього медичного закладу на території міста в перші дні пандемії виникли суттєві проблеми, що були пов’язані передусім із забезпеченням його необхідним обладнанням. Хоча там працюють дуже фахові медпрацівники. Але, як показала практика, без належно укомплектованого реамінаційного відділення, зокрема апаратами ШВЛ, вони не мають можливості боротися з важкими формами коронавірусної інфекції.

І тоді стало зрозумілим, що центром цієї боротьби має стати Калуська ЦРЛ, зокрема її пульмонологічне та реанімаційне відділення, де є не лише обладнання, а й відповідні спеціалісти, зокрема анастезіологи й інші.

Багатьох калушан здивувало повідомлення про те, що жодна лікарня Калуша не ввійшла в число медзакладів так званої першої хвилі, яким дозволено лікувати хворих на COVID-19. Чому так сталося?

Це була для всіх шокуюча новина. Як взагалі могло таке  бути, щоб велике промислове місто залишилося без центру боротьби з пандемією. І в цій ситуації нам разом з керівництвом Калуської ЦРЛ довелося навіть заявити, що в разі невизнання  медзакладу таким, де мають право лікувати хворих на коронавірус, то їх тут не прийматимуть. Зрозуміло, що така заява була десь авантюрна, скандальна, але тим не менше вона була почута і в Івано-Франківську, і в Києві.

Сьогодні ж з цього приводу хочу сказати, що спільними зусиллями нам все-таки вдалося відстояти право ЦРЛ на лікування хворих на COVID-19. У значній мірі цьому сприяли висновки столичних експертів, які побували в лікарні в Підгірках та обстежили її відділення. Після завершення цієї перевірки члени комісії визнали, що і в багатьох столичних медзакладах немає такого обладнання й таких спеціалістів, як  у нашій ЦРЛ.

У зв’язку з пандемією, якою була допомога з боку міської ради медичним закладам Калуша?

– Зважаючи на те, що, як уже зазначалося, епіцентром цієї боротьби мало стати інфекційне відділення районної лікарні, то ще 19 лютого на спільній з керівниками району нараді ми заявили, що готові фінансово сприяти належній роботі й забезпечуваності всім необхідним цього колективу. Тоді ж і було прийнято рішення про виділення районній лікарні 300 тис. гривень. Наскільки мені відомо, то ще не всі кошти із цієї суми дійшли на рахунок районної лікарні. З цього приводу, як і з деяких інших питань, пов’язаних з фінансуванням медзакладів у зв’язку з коронавірусною інфекцією, мені позиція районного керівництва не зовсім зрозуміла.

Що стосується допомоги з бюджету міста, то ми теж відразу виділили майже по 300 тис. гривень Калуській ЦРЛ і нашій міській поліклініці з метою поліпшення ситуації із забезпеченістю медичних працівників засобами захисту. Але в цей період і купити щось в Україні було фактично неможливо. Та щось таки діставали, а маски навіть самі шили. Одні з перших ми тоді провели і тендер на придбання тестів. І вони, до речі, виявилися набагато якіснішими від тих, які нам вже пізніше надала держава.

А ще впродовж усього періоду карантину нашим медичним закладам надають допомогу небайдужі люди та благодійні організації. Дуже вчасною була вона від Ігоря Насалика, який разом із іншими засобами захисту передав медикам Калуської ЦРЛ захисні окуляри, яких тоді не вистачало.

У цілому ж упродовж березня-квітня міська рада надала медичним закладам Калуша фінансову допомогу на 8 млн гривень. У той же час як від держави, окрім захисних масок і тестів, вони більше нічого не отримали.

А як із обіцяною на 300 відсотків вищою заробітною платою медикам?

– За підсумками березня медпрацівники Калуської ЦРЛ, які були задіяні до лікування хворих на коронавірус, отримали  340 тис. гривень, хоча колектив розраховував на більшу суму. Що стосується квітня, то має бути підписаний договір з Національною службою здоров’я України. Наша ж допомога на премії таким працівникам у березні становила 1,7 млн гривень.

Отже, як бачимо, у період поширення коронавірусної інфекції саме міська рада була і залишається основною опорою для наших медиків та їх пацієнтів, адже медичні заклади й надалі забезпечуються необхідними медичними препаратами та матеріалами. А ще така підтримка дає підстави нашим лікарям, медсестрам й іншим медпрацівникам повірити в те, що про них не забувають, а їх нелегку і небезпечну працю цінують.

Говоримо ми, Ігоре Володимировичу, у період, коли місто поступово відходить від суворих карантинних обмежень. Наскільки вони були суттєвими для Калуша?

– Окрім того, що ми повинні були забезпечити усім необхідним наші медичні заклади, слід було також подбати і про те, аби в домівках калушан була вода, газ, вивозилося сміття й інше. А досягти цього було дуже непросто, зважаючи на те, що після оголошення карантину рівень оплати калушанами комунальних послуг впав до 20-30 відсотків, тоді як у попередні місяці він становив близько 90 відсотків.

Тому слід було знаходити резерви, аби утримати на робочих місцях працівників комунальних підприємств, платити їм зарплату, а також закупляти необхідні для роботи матеріали й інше. З цього приводу доводилося зустрічатися з колективами цих підприємств, пояснювати ситуацію, що склалася. Тому забезпечення життєдіяльності господарства міста в період поширення коронавірусу вважаю другим важливим завданням, яке стояло перед владою міста.

Які втрати зазнало місто від впровадження карантинних заходів і чи буде призупинене чи зменшене фінансування статей бюджету?

– Уточнювати бюджет обов’язково доведеться. З цього приводу відбудеться сесія міської ради. Важко ще сьогодні оцінити наші втрати, але, за попередніми підрахунками, міська громада вже понесла збитки на 22 млн гривень. Матимемо їх і в травні. Тому про остаточну суму наших втрат від впровадження усіх заходів говорити будемо десь у липні. Саме в цьому місяці, за нашими прогнозами, зможемо розраховувати на належну роботу місцевих підприємств та підприємців, а також на стабілізацію епідеміологічної ситуації в державі.

Разом із тим в останні кілька тижнів ми відновили ремонт доріг, зокрема в районі житломасивів Височанка, Підгірки. Розпочали також роботи з підтримки тих  сільських громад, які приєдналися до Калуської ОТГ. Після оголошення відповідного тендеру нині, зокрема, ведуться роботи з ремонту амбулаторії в Студінці. Думаю, що через місяць-півтора амбулаторія села буде оновлена. Плануємо також виконати нагальні ремонти будівель та доріг і в інших сільських громадах.

Що стосується міста, то ми вже завершили ремонт покрівель у будинках на вул. Молодіжна, 2 і 4, Малицької, 5. Плануємо виконати такі роботи у весняно-літній період у під’їздах будинків, зокрема на вулицях Стуса. Радує, що нарешті ми відновили ремонт концертного залу, який мав би бути завершений у вересні-жовтні цього року.

Виконання робіт з ремонту доріг й ряд інших стало можливим ще й завдяки тому, що така наша важлива і водночас зруйнована автомагістраль, як вулиця Окружна, була передана на баланс підприємства «Укравтодор». Окрім того, що ця передача дасть змогу зекономити кошти, ще маю великі підстави нині сказати, що вул. Окружна, а також дороги на вулицях Глібова, Литвина і Мостиська будуть відремонтовані. Це дасть можливість на проїзд належною дорогою вантажного транспорту поза межами Калуша від села Пійло і до села Копанки.

Що нині вас найбільше хвилює?

– Передусім здоров’я калушан. А ще надходження у бюджет міста. Сьогодні держава надала підприємствам пільги з оплати за користування землею та з її оренди, платникам єдиного податку (І та ІІ груп) й ряд інших. А це все додаткові збитки, які лягли на плечі місцевих бюджетів. Тільки через те, що в період карантину повноцінно не працював наш міський ЦНАП (центр надання адміністративних послуг), міський бюджет втрачав до пів мільйона гривень у місяць.

Що порадили б калушанам?

Побільше оптимізму віри та надії на свої сили. Бо, як засвідчили минулі два місяці, тільки спільно, разом, як єдина громада, ми зможемо подолати проблеми.

 

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: