Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

«Ми потерпіли через те, що щиро повірили в реформу і позитивні зміни»

12 жовтня, 11:34
Переглядів: 4816

Актуальність питання реформування медичної галузі, зокрема її первинної ланки, до якої в містах належать поліклініки, а в селах – амбулаторії та ФАПи, нині не лише не спадає, а набирає ще більшої гостроти. У повній мірі це відчув колектив Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), який вважався лідером не лише в нашій області, а й в Україні з впровадження медреформи, але вже буквально в липні виникли в його роботі труднощі, яких ніхто не очікував.

Справа в тому, що в керівництва Національної служби здоров’я України виник сумнів щодо достовірності внесення за короткий термін калуським медичним закладом 44 тисяч декларацій. І хоча голова НСЗУ Олег Петренко не заперечив того, що внесення декларацій може відбуватися як через SMS-повідомлення, так і за документами, які засвідчують особу, що й було зроблено колективом Калуської поліклініки, але в кінцевому результаті саме така форма внесення декларацій стала тривожним сигналом для Нацслужби здоров’я. Відповідно це спричинило призупинення грошових виплат закладу до з’ясування ситуації та проведення перевірок.

Таке рішення столичного медичного органу викликало неабияке розчарування у медичних працівників поліклініки. Вони не могли повірити, що ініціатори, автори реформи можуть змінити свою позицію з тих питань, які на місцях вже стали реалізовуватися.

З метою з’ясування ситуації, яка є нині в колективі медичного закладу, журналіст «НК» нещодавно побував там і зустрівся з його головним лікарем Михайлом Гаврилишиним.

– Почну з того, що сьогодні, згідно із зауваженнями НСЗУ, ми знову уклали декларації з 39 тисячами калушан, – розповідає Михайло Богданович. – У паперових носіях їх було більше. Хоча я передбачаю, що до кінця жовтня ми будемо орієнтовно мати 47 тисяч декларацій калушан і мешканців району вже за новим зразком.

Я добре в цій ситуації розумію людей, які просто вже втомилися від усіх цих перереєстрацій, але просимо їх з розумінням сприймати наші нові вимоги. Адже по суті ми стали заручниками недопрацювань Міністерства охорони здоров’я і НСЗУ.

– Що маєте на увазі?

– Я особисто вважав і вважаю, що більш точнішої індентифікації людини, ніж надання нею оригінала паспорта та індентифікаційного коду, просто не існує. І пріоритетність повідомлень через мобільні телефони в скорім часі може призвести до серйозних порушень, зокрема нецільового використання бюджетних коштів. Адже вже є непоодинокими випадки, коли декларації набираються на «липові» телефонні номери. Зафіксовані факти, коли їх (декларацій) на один номер припадає кілька сотень. Це дуже легко перевірити. Бо якщо на один телефонний номер є більше шести декларацій, то це мало б викликати якусь недовіру щодо достовірності таких даних.

Подібні підозрілі моменти мають місце і на Калущині, зокрема в селах Голинь, Верхня, Кропивник, а також вищих навчальних закладах нашого обласного центру. Нещодавно, зокрема, працівниця нашої поліклініки розповіла, що не може зареєструвати декларацію до обраного лікаря своєї дочки, яка навчається в Івано-Франківську. Зафіксовані в sms-повідомленні дані чомусь передаються не обраному лікарю, а на зовсім інший номер. Повідомили про таку ситуацію в Київ і з’ясувалося, що це є номер медичного працівника одного з ВНЗ обласного центру, який без відома пацієнта підписав із ним декларацію. Але це ще не все. Тепер уже є очевидним, що через нині діючу систему вже не можна цю декларацію перереєструвати, і таким чином людина втрачає надане їй право вибору лікаря. Бо механізму перереєстрації пацієнтів від одного лікаря до іншого просто не існує.

З такою ж проблемою зіткнуться й ті особи, які з якихось причин змінюють свій номер телефону. Адже їх декларації теж втратять чинність. Таким чином напрошується висновок, що вимога Національної служби здоров’я України реєструвати декларації з лікарями тільки через sms-повідомлення фактично узаконює існуючі нині помилки, через які потерпатимуть пересічні українці.

– Чому таке відбувається, хто винен, що реформа впроваджується з такими суттєвими недоліками?

– Ваше запитання я б переадресував Міністерству охорони здоров’я, НСЗУ та всім тим, хто брав участь у формуванні положень медичної реформи. Адже, приміром, неможливість перереєстрації декларації є свідченням недосконалості комп’ютерної програми, яка дозволяє «гамузом» зараховувати пацієнтів на один номер мобільного телефону, а виправити якусь помилку – зась.

– Якими виявилися результати роботи комісії НСЗУ?

– Я тепер думаю, що головною причиною невизнання наших декларацій на паперових носіях була неготовність столичних чиновників сприйняти те, що медзаклад провінційного Калуша може зібрати таку велику їх кількість на письмових носіях. У зв’язку з цим є певна підозра, що хтось «допоміг» їм звернути на нас увагу. Але тим не менше, не виявивши якихось махінацій та фальсифікацій, представники НСЗУ змусили нас внести декларації в електронному режимі. І цього вони від нас вимагали після того, як в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун ще на початку липня запевняла, що людям не треба буде йти і переукладати декларації, хоча на практиці все вийшло по-іншому. Зрештою, ми не особливо й апелювали до перевіряючих, адже були перш за все зацікавлені в тому, щоб ці митарства якомога швидше завершилися і закладу сповна виділялися кошти.

– У кінцевому результаті через усі ці, як ви сказали, митарства, ваш медичний заклад недоотримав чимало коштів. Про яку суму йдеться?

– Недофінансовані з боку НСЗУ кошти ніхто нам тепер не поверне. І я вважаю, що уряд України недодав їх не поліклінічному закладу, а територіальній громаді міста. У цілому наш заклад за період з липня по вересень поточного року був недофінансований на 5 млн гривень. Сума чимала, зважаючи на те, що місячний фонд зарплати колективу поліклініки становить близько 2 млн гривень. І це, як для мене, так і для всіх наших медичних працівників дуже образливо, адже по суті ми потерпіли через те, що повірили в реформу, в ті позитивні зміни, які вона принесе, а не зовсім так…

– Що б хотіли, Михайле Богдановичу, сказати пацієнтам вашого закладу, калушанам?

– Перш за все скажу, що неочікуванні труднощі жодним чином не позначилися на роботі  закладу. Колектив працював в звичному режимі, надаючи хворим усі послуги. За це хочу висловити подяку міському голові Ігорю Матвійчуку, депутатам і працівникам міської ради, які в цей непростий період не залишили нас наодинці з цими проблемами. Дякую також калуській громаді, тим людям, які з розумінням поставилися до несподіваних змін з укладання декларацій і сприйняли це належно.

Користуючись нагодою, хочу звернутися до тих калушан, хто з тих чи інших причин ще не побував у свого терапевта чи педіатра і не переуклав декларації, аби вони обов’язково це зробили найближчим часом. Адже тим самим ми назавжди позбавимо чиновників бажання говорити, що в нас були якісь порушення чи фальсифікації.

А ще я дуже надіюся, що наше Міністерство охорони здоров’я, Національна служба здоров’я будуть у майбутньому більш ретельними у впровадженні наступних етапів медичної реформи і недопускатимуть таких суттєвих помилок.

Записав Анатолій ГАЙОВИЙ.

165 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: