Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

ОЛЕГ РУСКО: «Депутат не має бути громовідводом для влади!»

16 жовтня, 09:23
Переглядів: 458

П’ять років тому калушани довірили кілька депутатських мандатів громадським активістам та волонтерам. Серед нових обранців до складу міської ради увійшов й Олег Руско, який на той час не мав політичного досвіду. В роботі, каже, політика швидко відійшла на другий план, довелося багато вчитися, спілкуватися з людьми, шукати компромісні рішення у складних ситуаціях, а часом навіть ставати громовідводом для деяких місцевих чиновників.

 Чому вирішив балотуватися вдруге, з якими планами йде в міську раду та які перспективи розвитку громади бачить – читайте в нашому ексклюзивному інтерв’ю з кандидатом.

Калуська міська рада нового скликання має складатися з 38 депутатів. Обираємо їх на території міста та сіл, що увійшли до складу об’єднаної територіальної громади. За даними ЦВК, у списках 12-ти партій, що борються за місця у раді, – 387 кандидатів. Такої високої конкуренції (по 10 кандидатів на один мандат) Калуш не пам’ятає. Але, чи означає це, що пройдуть дійсно найкращі?

  • Олеже Романовичу, на цих виборах ми всі апробуємо нову виборчу систему. Як її оцінюєте з точки зору кандидата?

– Відкриті партійні списки – це позитив, адже виборці мають можливість більш прискіпливо подивитись на кандидатів та обрати тих, яким дійсно довіряють. Але загалом ця система для місцевого рівня не дуже добра, оскільки створює конкуренцію не лише між політичними силами, а і всередині кожної команди. Крім того, кандидати у депутати втратили можливість йти на вибори самостійно, без партійної підтримки. А зважаючи на недовговічність багатьох політичних брендів, кандидатів у результаті звинувачуватимуть у політичному перебіжництві.

На місцевому рівні на першому плані має бути господарка, а не політика. Тому вважаю, що мажоритарна система була б більш справедливою стосовно кандидатів. Партіям це, можливо, невигідно, бо їм потрібні мережі.

Зараз у міській раді Ви є головою фракції «УКРОПу». У виборах-2020 ця політична сила участі не бере. Як підсумуєте роботу команди?  

Наша фракція у міській раді жодного разу себе не скомпрометувала. Мені довелось працювати з порядними і відповідальними людьми, з якими підтримую теплі стосунки і зараз.

У 2015 році в міську раду ми прийшли на ідеях та ідеалах Майдану і справді були дуже заряджені на роботу, в голові «крутилося» багато ініціатив, з якими виступали на сесіях та поза ними. Але робота депутата – рутинна і не завжди приносить швидкі плоди. Десятки пропозицій узагалі залишалися поза увагою влади. Так, погоджуюся, що міський голова не може одночасно задовольнити інтереси всіх депутатів. Але опиратися лише на «свою» більшість та ігнорувати раціональні пропозиції інших депутатів теж неправильно. Політику в міській раді треба відкидати одразу після виборів. У Калуші це наразі ще не дуже вдається.

Які саме проблеми бачите в управлінні містом?

– Немає стратегії, комплексного бачення розвитку. Перш ніж ставити дитячий майданчик чи влаштовувати тротуар, наприклад, треба переконатися, що на відповідній земельній ділянці – надійні комунікації, достатньо місць для паркування і так далі. Щоб не виникало ситуацій, коли створили ігровий простір чи зробили дорогу, а потім доводиться все розривати, бо труби прокладають чи міняють. Я – за системність у всьому: зайшли в двір, то треба зробити все комплексно, щоб потім не витрачати зайвих грошей. Те саме стосується ремонтів у під’їздах та інших подібних робіт.

Наразі міська влада живе короткостроковою перспективою. У ЦНАП вклали понад півтора мільйона гривень, а він у перспективі має бути розміщений у приміщенні ратуші. Світлофорів по місту набудували – маємо тепер затори на всіх головних вулицях. І це в той час, коли вся Європа будує кільцеві розв’язки…

Досі не вирішена проблема якісного водопостачання міста, хоча у добровлянський водозабір і вклали мільйонні кошти. Таке міст, як Калуш мало би мати кілька водозаборів, альтернативні джерела водопостачання питної води. Адже маємо проблеми  не лише під час паводків, а і реальну загрозу засолення вод. Якщо місто залишиться без води, то це, без перебільшення, буде велика біда. І ми неодноразово про це говорили, пропонували рішення. Але міська рада продовжує нехтувати цією проблемою. Більше того – продає насосну станцію у Хотіні, підкачувальні станції. Це – стратегічні об’єкти міста, їх треба відновлювати, ремонтувати і в майбутньому експлуатувати, а не продавати.

«Не почула» влада й пропозицій окремих депутатів щодо необхідності впорядкування автовокзалу, будівництва дитячої поліклініки, каналізування приватного сектора й ще багато чого іншого, що потребувало погляду в майбутнє, а не орієнтації на теперішній час.

Якщо говорити про комуналку, то, погодьтеся, ця галузь завжди була найбільш проблемною і болючою у місті…

– Ми постійно виділяємо кошти на комунальні підприємства та створюємо нові, а вони лише нарощують борги. Влада має певну вигоду з цього, адже фактично за наші з вами гроші розширює та утримує електорат. Але комунальні підприємства чи додаткові відділи у міській раді мали би створювати для того, щоб допомагати мешканцям міста у вирішенні певних питань. У нас – не так. Мало того, що частина цих працівників не показує жодної результативності в роботі, вони ще й у результаті додаткові перепони людям створюють. І при цьому ми маємо забезпечувати їх всім необхідним для роботи, платити заробітну плату тощо. Такі дії, як я вважаю, можна прирівнювати до злочину. Тому загалом комунальній галузі міста потрібна розумна реструктуризація.

Але більш відповідальною має стати не лише влада. Людям також треба самоорганізовуватися. Не нарікати 20 років на ЖЕО, а об’єднуватися і щось змінювати: створювати ОСББ, будинкові комітети, акумулювати кошти, змінювати ставлення до спільної власності. Щойно ми вкладемо власні кошти у будинок, підвал чи горище – одразу почнемо берегти зроблене.

На рівні міста створення ОСББ треба підтримувати. На початковому етапі людям потрібен юридичний супровід, а далі – й фінансовий. З бюджету доцільно виділяти кошти насамперед тим ОСББ, які готові пропонувати вищий відсоток співфінансування тієї чи іншої роботи. Враховувати варто також вік самого будинку.

У списках нинішніх кандидатів у депутати міської ради бачимо багато підприємців. Ви – в тому числі. Чому бізнес так прагне влади?

– Суспільство чомусь схильне сприймати підприємців при владі лише як лобістів власних інтересів. Це не обов’язково так, хоча не виключаю, що є випадки. Ми живемо у час капіталізму, а підприємці є рушійною силою економіки. Бюджет Калуша також значною мірою тримається на малому і середньому бізнесі. Як платники податків, хочемо, щоб сплачені нами кошти витрачалися ефективно та приносили реальну користь місту, а не проїдалися. І в цьому плані держслужбовцям варто би було повчитися у підприємців рахувати гроші та ставитися до бюджетних, як до власних.

Не вважаю злом, коли депутат-підприємець беер участь у тендері на виконання певних робіт чи надання послуг за кошти бюджету. Але це має бути на загальних підставах! Важливо, щоб цей тендер був чесним та прозорим, а сама робота виконана вчасно, якісно і за конкурентно нижчою ціною. А от поєднання повноважень депутата і керівника комунального підприємства або посади в органах місцевого самоврядування, як на мене, куди гірше. Не може людина, яка отримує від міської ради зарплату, відкрито опонувати своєму безпосередньому керівникові – міському голові. І оці внутрішні конфлікти інтересів ми потім бачимо під час голосувань: енна кількість депутатів постійно намагається голосувати так, як голосує мер, навіть якщо це суперечить їхнім власним переконанням.

На вибори Ви йдете у команді «Слуги народу». Які у Вас стосунки з Едуардом Прощуком, народним депутатом від Калуша?

– Добрі стосунки. Ми з ним давно знайомі. У Калуші я є співзасновником громадської спілки «Атлант» для дітей, які займаються вільною боротьбою. Едуард Прощук всіляко підтримує спорт, живе ним. Власне, завдяки таким людям, як він, спорт і розвивається на рівні міста, області і навіть країни.

Нардеп, як ми бачимо, активно залучає кошти для розвитку міста, постійно працює на окрузі. Його дійсно хвилюють екологія та інфраструктура. Лобіює питання ремонту вулиці Окружної у Калуші…

А чи слід очікувати від Вашого з Едуардом Петровичем тандему якихось спортивних проєктів у Калуші? Стане ця галузь більш пріоритетною, ніж, скажімо, освіта та культура?

  – Наша ціль зараз – зробити місто комфортним для проживання. Жертвувати освітою чи культурою не можна. Але розвитку спорту також потрібна увага. Особисто я підтримую ідею будівництва у нашому місті модерного багатофункціонального спортивного комплексу, який враховуватиме специфіку різних видів спорту, відповідатиме усім сучасним вимогам безпеки та задовольнятиме запити нашої молоді на доступну спортивну інфраструктуру. Калушу справді цього бракує. От до прикладу  Брошнів-Осадська селищна рада ОТГ змогла залучити кошти на будівництво потужного нового комплексу. І ми теж зможемо.

Які ще завдання ставите собі як депутат на наступні п’ять років?

– До мого округу, окрім частини Калуша, належать ще села Мостище і Копанки. Важливо створити якісну мережу доріг для транспортного сполучення, а також подбати про централізоване водопостачання та водовідведення у цих населених пунктах. Ці ж кроки поступово треба буде реалізовувати й щодо інших сіл, що увійшли до складу нашої громади. Бо ми не маємо морального права і далі скидати стоки у воду й при цьому казати, що йдемо до Європи.

Для громади важливо мати сучасну дитячу поліклініку. Цілу каденцію наша фракція відстоювала ідею будівництва нової, навіть було розроблено проєкт детального планування території в районі бульвару Незалежності. Не відмовляюся від цієї думки, бо краще один раз збудувати, аніж десять разів вкладати кошти в старе приміщення.

Для сіл ОТГ дискусійним залишається питання землі. Люди бояться її втратити. Як голова постійної депутатської комісії з питань будівництва і землеустрою прокоментуйте, чи є такі ризики?

– У місті вільних земельних ділянок справді дуже мало. Але землю села не втратять. Після об’єднання в громаду, до речі, мешканці сіл почали частіше подавати документи на отримання земель під особисті селянські господарства. Було б кому це все обробляти.

А щодо діяльності нашої профільної комісії, то у Калуші є інша проблема. Раніше частину земельних питань та питань з будівництва взагалі не виносили на сесії. Їх розглядали відповідні підрозділи міської ради. Але зараз держслужбовці хитрують: щоб не брати на себе відповідальність, а часом і «удар» від підприємців, вони подають документи на сесію. Іноді – з зауваженнями від архітектора чи земельного відділу, іноді – без них і навіть буває без підписів відповідних посадовців. На депутатських комісіях у результаті – стоси «паперів» і не завжди є змога вникнути у документи. Депутат не має бути громовідводом для влади! Це неправильно!

Яким хотіли би бачити нове скликання міської ради?

– Зорієнтованим на господарські потреби міста. Після виборів нова міська рада повинна би відкласти свої прапори і об’єднати зусилля на користь усієї громади, створити такі фракції, які забезпечуватимуть якісну роботу ради.

Від населення хочеться більше підтримки. Бо критикувати  завжди легше, ніж щось робити. Але ця критика не завжди обґрунтована. Закликаю людей іти зі своїми ідеями до депутатів, до міського голови, звертатися в громадські організації. Беріть участь не лише у виборах, а й у житті міста після них. Спільно ми побудуємо таке місто, яке дійсно прагнемо мати.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: