Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Сортувати сміття не лише екологічно, а й вигідно…

09 лютого, 10:18
Переглядів: 264

Розвиток виробництва та збільшення обсягів споживання різноманітних товарів спричиняють накопичення сміття. Його потрібно десь зберігати або ж переробляти й виготовляти нову продукцію. Оскільки для зберігання сміття потрібні великі земельні площі й це небезпечно для довкілля, то питання повторного його використання поставало майже в усіх країнах ЄС. Показовим прикладом є Швеція. Там захоронюють лише 1-4% усіх твердих побутових відходів, а понад 96% спрямовують на перевиробництво чи утилізовують в інший спосіб.

Україна нині на початку цього шляху. Зокрема, з початку року набули чинності нові положення Закону «Про відходи», згідно з якими українців зобов’язують сортувати сміття. Не можна сказати, що цей закон вже запрацював на повну силу, адже не скрізь підготовлена інфраструктура для правильного сортування, переробки та утилізації сміття, але кожному з нас вже зараз потрібно змінювати звички, дбати про довкілля, свій дім і майбутнє дітей.

Як повідомлялося в попередньому номері «НК», у рамках проекту «Бережемо довкілля з дитинства», який став одним із переможців конкурсу міських грантів, громадська організація «Інвест» виготовила ємності для збору вживаних батарейок та промоційні буклети.

Наразі представники організації вже провели цикл інформаційно-просвітницьких бесід з учнями 7-8 класів у чотирьох калуських школах.

– Мета проекту «Бережемо довкілля з дитинства» – виховання екологічної культури наших мешканців, – розповідає представник ГО «Інвест», депутат Калуської міської ради Юрій Тимків. – Вирішили проводити бесіди з учнями саме 7-8 класів, адже вони вже досить свідомі, шукають шляхів підзаробітку, але ще не зайняті підготовкою до випускних іспитів. Ми розповідаємо школярам, що наразі сортування сміття в домашніх умовах – це реальна можливість отримання додаткового доходу. Закликаємо їх ділитися цією інформацією з батьками, друзями, знайомими та брати участь в акціях з очищення міста від сміття та ін.

Нам вдалося побувати вже в чотирьох калуських школах (розмова велася 6 лютого. – Авт.), але плануємо відвідати всі без винятку. Загалом хочемо стимулювати школярів самоорганізовуватися та спільно збирати макулатуру, скло, пластик… Для прикладу, у Калуській ЗОШ №3 за виручені кошти від здачі макулатури придбали акваріум. Хіба це не стимул? Хочете щось покращити в своїй школі, зберіть на це гроші, сортуючи сміття… Думаю, що при бажанні учнівський парламент міг би погодити з адміністрацією закладу місце, де можна збирати неорганічне сміття, щоб згодом його здати, а виручені кошти використати для потреб навчального закладу. Після бесід зі школярами можу сказати, що їм це цікаво.

У школах ми також встановлюємо контейнери для збору батарейок. У нас є домовленість з окремими калуськими магазинами, які торгують електротоварами, що вони забиратимуть батарейки і централізовано доставлятимуть їх у відповідні пункти прийому, наприклад, у Львові.

Чому вирішили збирати саме батарейки? Бо в повсякденному житті ми їх часто використовуємо і викидаємо, не замислюючись над тим, наскільки вони шкідливі для навколишнього середовища.

До слова, на кожній батарейці є маркування, яке попереджає про небезпеку її викидання разом зі звичайним сміттям. У звичайних батарейках містяться важкі метали, кислоти, луги, які, потрапляючи у воду чи ґрунт, завдають значної шкоди довкіллю.

Вчені підрахували, що одна пальчикова батарейка може забруднити до 20 м2 ґрунту, який впродовж 50 років буде не придатним для ведення сільського господарства.

– Важкі метали з батарейок просочуються у ґрунтові води, вода потрапляє у річку, а потім у наші будинки, – наголошує еколог, директор Івано-Франківського осередку національного молодіжного центру «Екологічні ініціативи» Христина Шулячинська. – Викинувши чотири батарейки, ви забрудните дві грядки з полуницею і дві грядки з картоплею. Одна батарейка забруднює 400 літрів води, тому викинувши дві батарейки, ви забрудните дві ванни, вісім відер та два чайника води. З часом токсичні речовини, які виділяє батарейка, накопичуються в організмі людини і призводять до серйозних захворювань. Щоб усього цього уникнути, достатньо викидати використані батарейки не у смітник, а у спеціальні пункти збору. Це дасть можливість вилучати з батарейок та повертати в обіг тисячі тонн різних металів, що набагато вигідніше, ніж добувати метали з руд.

1 коментарiв

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: