Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Американський досвід – в українські школи

03 листопада, 09:48
Переглядів: 13838

Американська школа, яка вона? Освітню галузь Сполучених Штатів Америки із середини  нещодавно мали нагоду побачити прикарпатці – молоді лідери, яких обрали для участі у міжнародному проекті “Відкртий світ”. Всі його учасники були номіновані електронним Ротарі Клубом України, який покликаний допомагати будувати взаєморозуміння і мир у світі. Саме цей Клуб та громадська організація "Молода Просвіта Прикарпаття" виступили організаторами поїздки у США. Тема візиту – впровадження громадянської освіти.

Під час візиту прикарпатці познайомилися із особливостями освітнього процесу в цій країні, набралися нового досвіду та привезли додому багато ідеї, які планують втілювати на Батьківщині.  Серед щасливчиків, які побували у Сполучекних Штатах Америки була й начальник управління освіти Калуської РДА Оксана Савчук. Одразу після приїзду додому чиновниця організувала прес-конференцію під час якої розповіла детальніше про поїздку до Америки.

Участь у цій прес-конференції через скайп-зв’язок також взяв і член Ротарі е-Клубу України Андрій Зубарєв. Він пояснив, що програма “Відкритий світ” покликана зміцнювати взаєморозуміння та співробітництво між Україною та США через надання можливості українським лідерам у різних галузях зустрітися зі своїми американськими колегами і обмінятися досвідом та ідеями. Також ця програма передбачає підтримку професійних та особистих контактів з американськими колегами після повернення в Україну. За його словами, кандидати на участь у програмі проходили тривалий та ретельний відбір у результаті якого п’ятеро молодих прикарпатців відвідали місто Логмут, штат Колорадо, США. 

Оксана Савчук розповіла, що в Америці не існує єдиного закону, яким би керувалася вся освітня галузь. Кожен штат там приймає свій закон про освіту. Але разом з тим усі навчальні заклади мають спільну мету – навчити учнів застосовувати здобуті знання на практиці. 

– Було таке відчуття, наче ми потрапили в майбутнє, – поділилася враженнями посадовець. – Новоприйнятий закон про освіту в Україні, який вступить в дію з наступного навчального року,  у багатьох пунктах перетинається із американськими законами. В США ми мали можливість на практиці бачити як працює те, що у нас тільки буде впроваджуватись.

Також Оксана Савчук зауважила, що для штату Колорадо освіта є пріоритетним напрямком, 37% бюджету штату витрачається на утримання галузі. У 2017 році на одного учня там було виділено по 7 тис. доларів США. За ці кошти оплачується заробітна плата вчителям, проводиться оплата комунальних послуг у навчальних закладах, утримується апарат департаменту освіти тощо.

Якщо ми тільки прямуємо до децентралізації, то там вона вже давно відбулася.

Очільниця управління освіти Калуської РДА наголосила, що американські закладі наділені широкими повноваженнми, наприклад, навчальні програми для шкіл затверджує кожен округ окремо, між школами існує конкуренці за отримання кращого фінансування.

Темою візиту українців у США була громадянська освіта і учасники програми мали змогу бачити, як вона проваджується там.  Оксана Савчук розповіла, що у  штаті Колорадо громадянська освіта введена як обов’язковий навчальний предмет. Дітей у молодшій, середній та старшій школах вже вчать демократії, урядознавства, навчають бути свідомими громадянами. За її словами, взагалі уся система освіти у Сполучених Штатах Америки побудована так, щоб стимулювати учнів на активні громадські дії, виховати активного члена суспільства.

– Освіта в США – повністю неформальна, і цьому нам у них варто повчитися, – зауважила Оксана Савчук. – Американських дітей виховують розкутими, незаангажованими, їх вчать не боятися висловлювали свою точку зору та вміти її відстоювати. Більшість уроків передбачають роботу учнів у команді, домашніх завдань як у наших школах там немає, проте після уроків діти готують проекти над якими працюють також  групами. Кожного учня виховують не лише як особистість, а й як лідера, який здатний приймати будь-які командні рішення. При цьому в класі не виділяють єдиного лідера, а наголошують на тому, що кожен із них є таким у певному спрямуванні. Діти там вміють себе популяризувати.

Під час прес-конференції журналісти попросила Оксану Савчук зробити порівння українських учнів та вчителів із американськими. За її словами, насамперед, американські діти від українських відрізняються емоціями. Наші учні більш скуті, формальні, американці ж вільні у емоціях та поведінці. Якщо ж говорити про наших і тамтешніх вчителів, то американський педагог не так зв’язаний навчальною програмою як український. Там він на власний розсуд вирішує скільки часу варто приділити для вивчення з дітьми тієї чи іншої теми. Але разом з тим, як наголосила посадовець, Україна до цього наближається, адже новоприйнятий український закон про освіту також це передбачає. Стосовно фінансового забезпечення, то різниця, звісно, колосальна, адже середня заробітна плата американського вчителя становить 30-40 тис. доларів на рік. Втім, як зауважила освітянка, за американськими мірками це не є висока зарплата. Також вона наголосила, що в Америці вчитель все ж, має більшу відповідальність ніж український. Адже там в кінці навчального року батьки можуть звернутися до педагога із претензією щодо неналежного рівня знань їхньої дитини.

І Оксана Савчук і Андрій Зубарів резюмували, що ця поїздка вкотре дала їм зрозуміти, що українські учні все ж є конкурентними на міжнародному рівні, а якість знань в Україні – високою.

Учасники проекту сподіваються, що набутий у США досвіт допоможе їм змінити освітню галузь України на краще. На їхню думку, у наших школах вже зараз можна запровадити частину американського досвіду. Зокрема, вважає Оксана Савчук,  в Україні варто ввести предмет громадянська освіта, хоча б на рівні факультативу.  Також, на її думку, у нашій країні є можливості для реалізації різних учнівських проектів, а з грудня заплановано запровадити онлайн-спілкування між американськими та українськими дітьми, щоб вони  могли ділитися емоціями та ідеями, відчути дух іншої країни. 

Уляна ФІРИЧ.

3620 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: