Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Дозвольте любити Шевченка

10 квітня, 17:00
Переглядів: 6073

Дайте просто почитати «Кобзар» без виття і плакання

Шевченко для нас – це немов мозіль: як не станеш – і болить, і зле, і… У контексті Шевченка не можна нічого, окрім прощі до Канева і биття поклонів – агресивно-відчайдушних. Щоб до крові. А потім гонорово показувати шрами на чолі і пишатися своєю відданістю Шевченкові.

Ні, я не проти. Якщо людина може і хоче саме так любити Шевченка, то це її право і її вибір. Це її Шевченко. Але ж чому оті, що з пошрамованими чолами, не можуть зрозуміти, що є ті, хто хоче любити поета інакше? І вони мають на це право.

Під час навчання у школі я сумлінно ходила на березневі конкурси Шевченкових читців. Чорний низ. Білий або вишитий верх. Жодного права на щось особливе. Усі мають бути однакові, як і репертуар конкурсних віршів. А ще – чим довше, тим краще. І стоїш ти на сцені і декламуєш «Катерину»… Або величезний шмат із «Гайдамаків». Обов’язково плакання та страждання…

Але ж є інший Шевченко… Але за іншого не дадуть призового місця. І йдеш ти на конкурс не з тим, з чим хочеш, а з тим, за що дадуть перше-друге-третє… Але і це не найгірше. Найгірше – холод. Це єдине, що пам’ятається найяскравіше з отих усіх конкурсів. Оте відчуття, коли ти тремтиш, бо не можна одягти щось поверх сорочечки, бо ж це ШЕВЧЕНКО. Куди ж до нього – і без мучеництва. Мені хотілося з любов’ю. Так, аби відчувати тремтіння від радості, а не від холоду… Можливо, комусь із цим пощастило, як і з адекватним та доречним вибором формату конкурсів читців. Бо ж конкурси читців – це може бути дуже гарно…

Щороку до нас приходять діти, які, як і я колись, були травмовані отими шевченківськими декламуваннями, де ні душі, ні любові, ні шани… Декого такий формат влаштовує, і вони вважають його нормальним і правильним. Дехто ці читання тихо ненавидить. Дехто оминає сотою дорогою усі шевченківські заходи. Нікого ні в чому не переконую, бо ці діти вже дорослі і мають право на власне сприйняття Шевченка, як і на власну любов та ненависть. Нам коштує чималих зусиль повірити в іншого Шевченка і в те, що можна отак по-простому взяти увечері «Кобзар» і читати, читати, читати, кайфуючи від кожного поетового слова.

Особисто я люблю читати Шевченка під відкритим небом. Із мого, власного, «Кобзаря», якого я купила за свої перші, зароблені у шкільному віці гроші. Розгорнути так, аби небо, дерева, птахи та янголи теж могли почитати разом зі мною. Нас таких чимало. Але чомусь оте гарне і просте домашнє читання шалено дратує. Не знаю, хто їм дав виключне право на любов до Шевченка. Чи то така категорія людей, яких дратуватиме усе, що йде урозріз із їхнім сприйняттям: і кольорові колготи, і зелене волосся, і «Кобзар» під відкритим небом.

Іноді видається, що якби янголи спустилися почитати з нами, оті вічно невдоволені дорікнули би їм у недоречному шарудінні крил під час читання. Ще б пак! Це ж неповага до Великого Кобзаря – отако шарудіти крилами. І це не просто тихе невдоволення, це агресивні зойки та скреготи. Тоді стає сумно, бо щось явно не так в Українському королівстві, якщо ми «гавкаємося» навіть через Шевченка. І так хочеться крикнути: «Дозвольте любити поета не лише 9 березня!». Дайте його просто любити без псевдопафосу і мучеництва, дайте просто почитати «Кобзар» без виття і плакання, дайте просто побути українцями, які вчаться «так, як треба», аби мати свою мудрість, а не бути бездумними манекенами «чорний низ, білий верх».

Ольга ДЕРКАЧОВА, калушанка, письменниця, доцент філології та методики початкової освіти Педагогічного інституту ПНУ ім. Василя Стефаника.

1194 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: