Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Сергій Курта: «Я впевнений, що співпраця університету з «КАРПАТНАФТОХІМом» та Калуською гімназією дасть результати»

15 червня, 10:51
Переглядів: 1596

Нещодавно між ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», Прикарпатським національним університетом ім. В. Стефаника та Калуською гімназією ім. Дмитра Бахматюка було укладено тристоронній договір про співпрацю. Тепер найбільше промислове підприємство Калуша та Прикарпаття, визначальний для регіону вищий навчальний заклад області та заклад для навчання обдарованих дітей спільно працюватимуть над удосконаленням систем профорієнтаційної роботи та триступеневої освіти, надаючи студентам спеціальності «Хімія» можливість проходити виробничу практику на підприємстві, підняттям на якісно новий рівень науково-дослідницьку діяльність та спільно реалізовуватимуть цікаві й взаємовигідні освітні проекти.

Оскільки саме представники кафедри хімії університету виступили з ініціативою укласти вищезгадану угоду, то журналіст «НК» поспілкувалася з доктором технічних наук в галузі хімічної технології, професором кафедри хімії Інституту природничих наук ПНУ імені В. Стефаника Сергієм Куртою, щоб дізнатися, як виникла така ідея та на які позитивні результати розраховують учасники тристоронньої угоди.

– Я пропрацював в центральній лабораторії нафтохімічного комплексу («Оріана», «ЛУКОР» та «КАРПАТНАФТОХІМ») 25 років, тому добре обізнаний з роботою підприємства, його проблемами і не можу стояти осторонь їх вирішення, – розповідає Сергій Андрійович. – Зокрема, мені відомо, що «КАРПАТНАФТОХІМ», як і більшість промислових підприємств України, стикнувся з проблемою нестачі кваліфікованих кадрів. А цю проблему можна, на моє переконання, вирішувати лише у взаємодії навчальних закладів і підприємства. Тому й виникла ідея укладення такого тристороннього договору.

До слова, «КАРПАТНАФТОХІМ» і наш університет завжди співпрацювали, але зараз очікуємо, що ці зв’язки стануть ще більш результативними.

– Розкажіть, будь ласка, про свою працю в Калуші на нафтохімічному комплексі.

– Трудову кар’єру на нафтохімічному комплексі я розпочав у 1977 році апаратником цеху з виробництва аеросилу. До речі, в цей період теперішній генеральний директор «КАРПАТНАФТОХІМу» Іван Підсадюк очолював цей підрозділ. Згодом після закінчення аспірантури в Київському ІФХ АН України та захисту кандидатської дисертації в ІХФ АН СРСР в місті Чорноголовка я відпрацював майже 10 років на Калуському ДЕВ ІХП АН України. В 1988 році почав працювати завідувачем сектору ВХ центральної лабораторії ВО «Хлорвініл», а потім і начальником центральної лабораторії підприємства. У 2004 році, вже будучи кандидатом наук, я перейшов працювати в університет доцентом кафедри хімії під керівництвом покійного д.т.н. професора Миколи Хабера, проте доля «КАРПАТНАФТОХІМу» мені не байдужа.

До слова, навіть моя докторська дисертація стосується виробництв цього підприємства – «Удосконалення технології синтезу 1,2-ДХЕ і ВХ з утилізацією ХОВ». А кандидатська дисертація торкалася технології полімеризації ВХ на поверхні двоокису кремнію аеросилу.

Також хотілося б відзначити, що окрім мене на кафедрі хімії університету працює ще четверо калушан, які свого часу теж працювали на хімічному виробництві. Це, зокрема, сьогоднішній завідувач кафедри д.х.н. професор Миронюк І. Ф, доценти кафедри хімії к.т.н. Ігор Микитин, к.т.н. Ольга Хацевич та к.т.н. Федорченко С. В.

– Повернемося все ж таки до укладеної угоди про співпрацю. Які переваги вона надає університету та студентам?

– «КАРПАТНАФТОХІМ» бере на себе ряд зобов’язань, яких не було раніше. Наприклад, наші студенти проходитимуть практику безпосередньо на робочих місцях і відповідно отримуватимуть заробітну плату. Крім того, керівництво «КАРПАТНАФТОХІМу» подбає про влаштування студентів у гуртожитку. Але найголовніше, як на мене, те, що кращим студентам буде надана можливість працевлаштуватися на підприємстві.

Крім того, керівництво «КАРПАТНАФТОХІМу» зацікавлене в тому, щоб в університеті здійснювалася підготовка фахових спеціалістів, відтак готове матеріально допомогти нам у створенні науково-дослідної та навчальної лабораторії та забезпечити її необхідними приладами та обладнанням. До речі, свого часу саме це нафтохімічне підприємство допомагало з обладнанням хімічної лабораторії і Калуському політехнічному коледжу, що своєю чергою сприяло підняттю рівня підготовки їх фахівців.

– А які зобов’язання бере на себе ваш університет?

– Як я вже зазначав, у нас працює чимало кваліфікованих фахівців та науковців, які добре обізнані з виробництвами «КАРПАТНАФТОХІМу» та інших хімічних підприємств Калуша. Тому ми хочемо допомогти «КАРПАТНАФТОХІМу» у вирішенні нагальних технологічних, хімічних та інших наукових проблем. Для цього вже найближчим часом буде організовано робочу зустріч за участю наших науковців та фахівців підприємства з різних цехів, щоб скласти чіткий план дій.

Також університет надаватиме групи студентів для проведення семінарів, майстер-класів, лабораторних занять, які організовуватимуться підприємством або гімназією. Крім того, ми залучатимемо своїх найкращих викладачів, доцентів і професорів до різного виду занять для учнів та вчителів гімназії та до проведення навчань з підвищення кваліфікації працівників підприємства.

– Чи йдеться в укладеній угоді про запровадження дуальної форми освіти?

– Так. Передбачається, що фахівці нафтохімічного комплексу, котрі мають середню технічну або середню освіту, можуть без здачі ЗНО у нас навчатися на бакалавра або магістра за системою дуальної освіти на затребувані підприємством спеціальності за його кошти. Також хотілося б наголосити, що дуальна форма освіти дозволяє, наприклад, півроку працювати й одержувати заробітну плату, а потім півроку вчитися зі збереженням частини зарплати або стипендії від підприємства. Крім того, ті працівники «КАРПАТНАФТОХІМу», які мають вищу освіту, але не хімічну, можуть йти до нас на навчання відразу на магістра за спеціальністю «Хімія» без складання зовнішнього незалежного оцінювання, але зі здачею фахових вступних тестів. Студентів, які завершили навчання в Калуському політехнічному коледжі, ми приймаємо на 3 курс також без ЗНО за результатами вступних іспитів.

Детальніше про дуальну освіту ми ще говоритимемо на «круглому столі», який відбудеться в Калуші за участю всіх трьох сторін.

– Яка роль Калуської гімназії у цій співпраці?

– Незважаючи на те, що калуські школярі, зокрема випускники гімназії та ліцеїв №2 і №10, мають хороші знання з хімії, вони не поспішають продовжувати навчання за цією спеціальністю. Тому ми вирішили трохи наблизити гімназистів до нашого університету, зокрема до хімічних спеціальностей. Згідно з укладеною угодою, на базі гімназії планується створити науково-дослідний гурток МАН для дітей, які цікавляться хімією, за участю викладачів нашої кафедри. Там ми проводитимемо зі школярами різноманітні практичні та лабораторні заняття і таким чином демонструватимемо їм, що хімія і хімічна технологія – це перспективна наука в Україні, а спеціалісти в цій галузі мають хороші перспективи працевлаштування і непоганий заробіток.

– На чому Ви б ще хотіли акцентувати увагу?

– Випускники шкіл та їх батьки чомусь дуже насторожено ставляться до хімічних спеціальностей, хоча насправді наразі на більшості підприємств усі технологічні процеси автоматизовані й спостерігати за ними та управляти можна через дисплей. До того ж хіміки отримують доволі непогані зарплати… Для порівняння, середня зарплата хіміка на «КАРПАТНАФТОХІМі» нині складає більше 12 тис. гривень. Крім того, вакансії в цій галузі є фактично завжди.

Щодо навчання хіміків у нашому університеті, то воно не гірше за те, яке пропонують нині в закордонних вишах. Свого часу я проходив стажування в Тренчинському університеті на факультеті промислових технологій в м. Пухів у Словаччині, тому з впевненістю можу сказати, що навчальна програма в нашому університеті навіть краща, адже ми готуємо хіміків більш практично та поглиблено, а в закордонних університетах переважає загальна підготовка. Єдине в чому ми дещо відстаємо, так це матеріально-технічна база… Наших випускників-хіміків без проблем беруть на престижну роботу в усіх країнах світу, а це означає, що ми готуємо хороших спеціалістів.

Чимало наших випускників працює і на промислових підприємствах Калуша. Це, зокрема, «КАРПАТНАФТОХІМ», «Орісіл», «Полікем», «КарпатСмоли», «Калуський трубний завод» та ін.

Сподіваюся, що наша співпраця з «КАРПАТНАФТОХІМом» та Калуською гімназією буде для усіх результативною…

На знімку: Сергій Курта (другий зліва) під час екскурсії у ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" зі студентами університету.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: