У Калуському ліцеї №10 запровадили заняття в динамічних групах
Два роки тому в Калуському ліцеї №10 запровадили профільне навчання з тих предметів, які випускники складатимуть для вступу до вишів. Простіше кажучи, дітям дали можливість вибирати предмети для поглибленого вивчення і навчатися у динамічних групах, не прив’язуючись до класу.
– Вперше навчати школярів у динамічних групах ми спробували ще два роки тому, потім трохи удосконалили систему і наразі вона виглядає наступним чином: наприкінці дев’ятого класу учні отримують бланки з переліком предметів, які вивчатимуть далі. Серед тих, з яких складатимуть ЗНО, слід обрати два для поглибленого вивчення, а всі інші вивчають на рівні стандарту, – розповідає директор Калуського ліцею №10 Тетяна Федорів. – Після цього педагоги, враховуючи індивідуальний навчальний план кожного учня, формують динамічні групи й складають розклад уроків для них. Предмети, діляться на дві групи: ті, з яких не складаються ЗНО, вивчаються у своєму класі на рівні стандарту, ті ж, з яких складаються ЗНО, вивчаються у сформованих динамічних групах на двох рівнях (профільний та стандарт).
Чим більше класів, тим ширші можливості для дітей, адже, згідно з законодавством, один клас може вивчати два-три профільні предмети залежно від кількості годин на їх вивчення. Оскільки зараз у нас є три класи, то ми можемо забезпечити шестипрофільне навчання. Відразу хочу зазначити, що за профільне навчання української мови ми не беремося, адже наш ліцей природничо-математичного спрямування.
– Як це працює на практиці?
– Як я вже говорила, в першу чергу ми відштовхуємося від того, з яких предметів дитина здаватиме ЗНО. Наприклад, учень вирішив поступати у медичний університет, отже йому потрібно здавати ЗНО з хімії, біології, математики та української мови. У такому випадку дитині найдоцільніше буде навчатися в «А» класі, в якому створені профільні динамічні групи з хімії та біології, а на математику виділено додаткові години. Враховуючи свободу вчителя у плануванні навчання, він узгоджує програму школи з програмою ЗНО і в межах урочного часу готує учня до вступу та подальшого навчання у ВУЗах. До слова, у «Б» класі сформовані профільні групи з фізики та математики, а у «В» – географії та історії України. Враховуючи запити учнів та суспільства, на англійську мову виділено додаткові години на вивчення і сформовані три такі групи завдяки поділу класів при вивченні цього предмету. Таким чином заклад охоплює всі предмети, з яких складають ЗНО.
– Чи можуть школярі змінити обрану динамічну групу?
– Так, але лише за підсумками семестру. Якщо дитина зрозуміла, що обрані предмети, так би мовити, «не її», то вона може написати відповідну заяву і обрати інші предмети для навчання у динамічних групах.
– Як виникла ідея такого освітнього експерименту?
– Насправді динамічні групи існують дуже давно, просто їх чомусь не використовують для старшої школи, а ми вирішили випробувати такий метод навчання. Таким чином діти мають можливість самостійно вибирати, які предмети вони хочуть вивчати поглиблено.
Колись у мене була дуже здібна учениця Олеся Лучко, яка зараз навчається на філології у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка та паралельно на англійській філології у Київському національному лінгвістичному університеті. А в нашому ліцеї вона навчалася у класі хімічно-біологічного спрямування і їй було дуже тяжко, адже душа лежала до гуманітарних наук. Одного разу я сказала Олесі, що за нею «плаче» гуманітарна школа, а вона у відповідь запитала мене «А ви що не патріот своєї школи?». Тоді я, мабуть, вперше і задумалася, як зробити так, щоб дитина, не змінюючи школи, могла задовольнити свої інтереси.
Крім того, стимулювало і те, що Міністерство освіти і науки України затвердило новий навчальний план, який утверджує старшу школу як профільну.
Відтак тепер я з гордістю можу сказати, що Калуський ліцей №10 в західному регіоні України єдиний заклад освіти, де з кожним школярем старшої школи уклали індивідуальний план, визначено траєкторію розвитку і відповідно проводиться заняття в динамічних групах.
– З якими проблемами довелося стикнутися при запровадженні навчання у динамічних групах?
– Перед складанням індивідуального плану я особисто спілкувалася з кожним учнем і мене вразило те, що більшість дітей не знають, ким хочуть бути у майбутньому. Більше того, навіть ті, хто знають, яку професію хочуть отримати, не цікавляться з яких предметів їм потрібно здавати ЗНО для вступу. Хоча в закладі проводиться велика підготовча роботу для наших школярів: батьківські та учнівські збори, зустрічі з представниками різних вишів, профорієнтаційні опитування, екскурсії, тестування в Калуській міськрайонній філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості та ін.
Діти розгублені, вони часто міняють думку, ким хочуть бути в майбутньому. Крім того, здебільшого всі хочуть бути юристами, дипломатами, незважаючи на те, що працівникам цих професій у майбутньому дуже складно тепер знайти роботу.
Вчителі працюють з дітьми, пояснюють їм ситуацію на ринку праці, але без допомоги батьків це надзвичайно складно. Потрібно, щоб батьки більше спілкувалися з своїми дітьми, реально оцінювали їхні можливості та бажання, розповідали про ситуацію на ринку праці. Якщо батьки працюватимуть з вчителями у тандемі, дітям буде значно легше зорієнтуватися з вибором майбутньої професії.
Також школярам треба пояснювати, що після закінчення дев’ятого класу на всіх чекає новий етап: хтось піде навчатися в коледж, хтось в училище, а ще хтось – продовжить навчання в школі, але, можливо, змінивши клас, школу та ін. Адже часто діти, які мають очевидну схильність, приміром, до математики відмовляються йти у клас із математичним спрямування через те, що в іншому класі в них друзі.
– А як педагоги закладу відреагували на таке нововведення?
– Думаю, вчителям легше, коли вони знають, що займаються окремо з дітьми, які зацікавлені в їхньому предметі і хочуть здавати з нього ЗНО. Такі школярі самі вимагають від вчителя якісної поглибленої підготовки. Якщо ж предмет вивчається на рівні стандарту завдання вчителя всебічно розвинути дитину та не переобтяжувати домашніми завданнями. І в цьому також зацікавлені учні.
Крім того, кожен профіль збільшує кількість годин для предмету, а що більше навантаження, то вища зарплата.
– Дякую за розмову.