Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

«Депутат міської ради має бути як мінімум безхатченком?»

27 березня, 08:29
Переглядів: 6407

Депутат міської ради Ігор Хемич прокоментував результати дослідження Івано-Франківської обласної організації «Комітет виборців України».

Минулого тижня у Калуші побували голова Івано-Франківської обласної організації «Комітет виборців України» Максим Лесюк та член правління організації Сергій Гайдей. Представники цієї організації моніторять декларації депутатів Івано-Франківської, Коломийської та Калуської міських рад. За даними, які вдалося зібрати аналітикам, 12 депутатів Калуської міської ради мають потенційні конфлікти інтересів у сфері громадської діяльності, 6 депутатів – у комунальній сфері, 6 – у сфері торгівлі, 4 – у сфері оренди нерухомості та 3 депутати – у сфері будівництва. І лише десять депутатів Калуської міської ради, згідно з їхніми дослідженнями, не мають потенційного конфлікту інтересів.

Найбільше депутатів з потенційним конфліктом інтересів в Українській партії – 5, у ВО «Свобода» – 3, у «Самопомочі», Народного руху України, «Батьківщини», «Автомайдану», «Солідарності» – по 2 депутати, в УКРОПу – 1.

Така інформація не пройшла, так би мовити, мимо громадськості. Люди активно обговорювали її на вулицях та у соцмережах, хоча водночас у певній мірі і критикували дослідження. Зокрема, у багатьох викликала здивування інформація, що до десяти депутатів Калуської міської ради, у яких немає потенційного конфлікту інтересів, належить депутатка від Української партії Оксана Шутяк, яка є приватним підприємцем.

Тому журналіст «НК» попросила прокоментувати Сергія Гайдея, за якими критеріями здійснювалося це дослідження та розповісти, чим загрожує той факт, що більшість калуських депутатів має потенційний конфлікт інтересів.

Новий Закон України «Про запобігання корупції» (на відміну від Закону «Про засади запобігання і протидії корупції» 2011 року) виділяє два типи конфлікту інтересів – потенційний та реальний, – зазначає С. Гайдей. – Реальний конфлікт інтересів – це коли, приміром, депутат позитивно проголосував за те чи інше рішення, яке вигідне для його бізнесу, тобто вже вчинив неправомірну дію. Потенційним конфліктом інтересів є наявність у депутата приватного інтересу в сфері, в якій він виконує свої представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття ним рішень. Потенційний конфлікт інтересів не є корупцією і не тягне за собою адміністративну чи кримінальну відповідальність. Конфлікт інтересів перетворюється на корупційне правопорушення лише тоді, коли про нього не було належним чином заявлено під час прийняття того чи іншого рішення або особа вчинила певні дії під його впливом. Проте варто зазначити, що дуже часто потенційний конфлікт інтересів є джерелом реального конфлікту інтересів.

Для того, щоб запобігти таким ситуаціям, ми здійснюємо моніторинги та оприлюднюємо отримані результати. Як саме це відбувається? Ми вивчали декларації депутатів, досліджували в яких галузях вони займаються приватним бізнесом, чи є засновниками або керівниками певних організацій та ін. Це робиться для того, щоб зрозуміти, в яких депутатів і в якій сфері може бути потенційний конфлікт інтересів. А якщо ми володітимемо такою інформацією, то нам буде значно легше запобігти тому, щоб конфлікт інтересів не став реальним. Адже реальний конфлікт інтересів загрожує депутату адміністративною чи кримінальною відповідальністю, а бюджету того чи іншого міста – втратою грошей.

Щодо зауважень, що в окремих депутатів ми не помітили потенційного конфлікту інтересів, хоча він існує, то хотілося б сказати, що наші аналітики продовжують вивчати ці питання і збирати все нову і нову інформацію, а тому результати досліджень доповнюватимуться. Також хотілося б зауважити, що наразі для свого дослідження ми брали лише депутатів і тих членів їх сімей, які внесені в декларації. А, наприклад, повнолітні діти чи батьки дружини (чоловіка) у декларації не вносяться, хоча, якщо в них є свій бізнес, то це також потенційний конфлікт інтересів.

Тому потрібно і надалі впроваджувати культуру декларування, тим паче, що в потенційному конфлікті інтересів нічого карального немає.

А ось як прокоментував результати дослідження депутат міської ради, голова фракції «Української партії», в якій, за підрахунками аналітиків, найбільше депутатів з потенційним конфліктом інтересів, Ігор Хемич.

– У Законі України «Про запобігання корупції» зазначається, що депутати місцевих рад належать до категорії осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а отже, є суб’єктами, що підпадають під дію зазначеного закону, – зауважив І. Хемич. – Проте, на відміну від народних депутатів України, які також належать до цієї категорії, депутати місцевих рад здійснюють свої повноваження на громадських засадах. З огляду на це, на них не поширюється діюча для народних депутатів заборона суміщати свій депутатський мандат з іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю. І це правильно. Бо за що тоді жити, якщо робота депутата місцевої ради не оплачується, а іншою будь-якою оплачуваною діяльністю займатися не можна?

Особисто я не можу уявити депутата, який би не мав потенційного конфлікту інтересів, адже кожен із нас десь працює, має родичів, друзів та знайомих. Таким чином, якщо я знайомий з людиною, питання якої винесли на розгляд сесії, то в мене вже конфлікт інтересів. Це – нісенітниця! Виходить, що депутат міської ради має бути як мінімум безхатченком або приїхати, приміром, з Казахстану?

Враховуючи все вищезазначене, стає зрозуміло, що для вирішення цього дискусійного питання потрібно внести відповідні зміни та роз’яснення у законодавство. Необхідно також підвищувати рівень обізнаності представників засобів масової інформації та громадськості в цілому щодо питання конфлікту інтересів з метою посилення громадського контролю за діяльністю депутатів. Проте найбільші зміни мають відбутись у правовій культурі самих депутатів. Саме тоді, коли кожен депутат усвідомить свій обов’язок заявляти про наявність у нього конфлікту інтересів та утримуватись від будь-яких дій за таких обставин, наша держава отримає реальне місцеве самоврядування, що діятиме виключно в інтересах територіальної громади відповідного села, селища, міста.

Тетяна КУРТАШ.

2760 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: