Верхнянська ОТГ поділилася досвідом роботи з децентралізації
17 жовтня у Верхнянській об’єднаній громаді відбувся форум представників потенційних ОТГ у рамках регіональної програми «Маршрути успіхів». Дізнатися з перших вуст принципи функціонування об’єднаної громади, проблеми, з якими стикалося керівництво при впровадженні тих чи інших проектів, та побачити на власні очі досягнення Верхнянської ОТГ приїхали гості із Чернівецької та Івано-Франківської областей.
– Верхнянська ОТГ – це перша об’єднана територіальна громада в Калуському районі, – відзначив її голова Микола Філіпович. – Утворилася вона в 2015 році. Територія громади складає 18,2% від загальної території Калуського району. За адміністративним поділом у Верхнянській ОТГ є 12 населених пунктів. Чисельність населення – майже 11 тис. осіб.
Відверто кажучи, коли ми лише взялися за створення об’єднаної громади, то був страх за майбутнє, але зараз із впевненістю можу сказати, що ми вже «встали з колін». Відбулося це завдяки професійній команді, яка робить все можливе для того, щоб Верхнянська ОТГ з кожним роком все більше розвивалася та досягала нових вершин.
Верхня вже отримала централізоване водопостачання. На черзі – Станькова
Починаючи з 2010 року і донедавна, мешканці вулиці Войнилівської у селі Верхня жили фактично без води. Бо в криницях вода була непридатною не те що для пиття, а й для побутових потреб. Але нещодавно цю проблему вже вирішили.
– Спільними зусиллями усієї громади нам вдалося вирішити це наболіле питання, – розповідає заступник голови Верхнянської ОТГ Василь Щербій. – Як і планувалося, 14 жовтня близько 100 домогосподарств, які розташовані на вулицях Войнилівська та Калуська, отримали воду із центрального водопроводу. Воду до села підвели від водопроводу ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», яке підтримало нашу ініціативу і всіляко сприяло впровадженню цього проекту. Будівництво водопроводу протяжністю більше шести кілометрів здійснювалося за кошти об’єднаної громади (160 тис. грн), грантові кошти (300 тис. грн), кошти з обласного бюджету (150 тис. грн) та за рахунок субвенції з держбюджету на формування інфраструктури (300 тис. грн). Підвід води від центрального водопроводу безпосередньо до будинків здійснювався за кошти мешканців. Наразі вже завершена прочистка труб і вода, яка надходить у домівки частини мешканців Верхні, пройшла всі необхідні перевірки на якість.
Щодо тарифів на воду, то, за словами В. Щербія, вартість кубометра води складає 13 грн, але ця ціна ще переглядатиметься.
– Виконавчий комітет Верхнянської ОТГ дав пропозицію встановити для людей тариф у розмірі 8,5 грн за кубометр води, а різницю в тарифі покривати за рахунок власних надходжень громади, – відзначає Василь Володимирович. – Цей варіант вирішення ситуації ще розглядатиметься на сесії.
До слова, у планах керівництва об’єднаної громади будівництво водопроводу і в селі Станькова, де також є проблеми із питною водою. Наразі готується відповідна проектна документація для залучення грантових коштів.
Заклади культури, медицини та освіти – із сучасними ремонтами
За словами В. Щербія, за два роки функціонування Верхнянської ОТГ було відремонтовано близько 11 кілометрів доріг. У селах Негівці, Степанівка та Довгий Войнилів проведено капітальні ремонти приміщень шкіл під НВК. Також у Довгому Войнилові було встановлено спортивний дитячий майданчик та здійснено капремонт в амбулаторії.
– Капітальний ремонт амбулаторії наразі здійснюється і у Верхні, – відзначає заступник голови ОТГ. – Там, зокрема, передбачається обладнати додаткові кабінети для медперсоналу. Крім того, було зроблено капремонти шкіл у селах Верхня та Станькова. Щодо закладів культури, то в Народному домі в Завадці здійснено заміну вікон, дверей, даху та системи опалення.
У планах Верхнянської ОТГ – спорудження потужної сонячної електростанції та міні-пекарні
На даху школи в селі Станькова та Народного дому в Негівцях вже функціонують сонячні міні-електростанції. Вироблена електроенергія використовується для потреб закладів, де вони встановлені, а також спрямовується на вуличне освітлення. Модернізація вуличного освітлення з використанням сонячних панелей ведеться і в селі Довгий Войнилів. У планах керівництва Верхнянської ОТГ встановлення ще чотирьох міні-електростанцій.
– Плануємо встановити міні-електростанції у Довгому Войнилові, Завадці, Зборі і Верхні, – відзначає В. Щербій. – Крім того, наразі ведеться розробка детального плану землевідведення під будівництво найпотужнішої сонячної електростанції у Західній Україні. Зокрема, є інвестори, які хочуть у селі Збора збудувати сонячну електростанцію потужністю 10 МВт. На цій електростанції змогло б працювати близько 40 людей.
Крім того, для створення додаткових робочих місць ми плануємо відродити у Довгому Войнилові міні-пекарню.
Щодо інших планів, то найближчим часом планується відкриття Скверу пам’яті минулих літ у Болохові та спортивного ігрового майданчика у Негівцях.
P.S. Після того, як керівництво Верхнянської ОТГ поділилося досвідом, досягненнями та планами на майбутнє, гості мали змогу відвідати окремі села громади та побачити на власні очі результати роботи Верхнянської ОТГ.