Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Ігор Головатчук: «Калуш не спроможний нині самотужки вирішити екологічні проблеми»

12 жовтня, 08:22
Переглядів: 4485

Серед підрозділів Калуської міської ради своєю, на перший погляд, ніби й непомітною, але вкрай важливою роботою, вирізняється управління з питань надзвичайних ситуацій. І передусім тому, що вона пов’язана із забезпеченням в місті реалізації державної соціальної політики в сфері цивільного захисту населення.

– Удосконалення органiзацiї цивiльного захисту та запобiгання виникненню надзвичайних ситуацій – це пріоритетні завдання нашого колективу, – говорить начальник управління Ігор Головатчук. – Звісно, з-поміж інших напрямків роботи, спектр яких доволі широкий.

– Ігоре Миколайовичу, в Калуші, мабуть, найбільшу загрозу для мешканців складають відомі на всю Україну екологічні проблеми. Провалля в місцях шахтних виробок колишнього рудника «Калуш», Домбровський кар’єр, хвостосховища, полігон захоронення токсичних відходів гексахлорбензолу – все це, якщо не вживати запобіжних заходів, може будь-якої миті призвести до катастрофи міжнародного масштабу. Однак минають роки, екологічні негаразди накопичуються, дедалі більше хвилють калушан, а критична ситуація фактично не вирішується. Чому?

– Екологічні проблеми міста – це надзвичайно складний комплекс питань, які Калушу самотужки не вирішити. Для бодай стабілізації екологічної ситуації Калуського гірничопромислового району потрібні значні кошти. Їх намагаємося залучити з обласного, державного бюджетів, а також домогтися міжнародної фінансової підтримки.

Ви знаєте, що в місті вже організовувалися та проводилися виїзні засідання робочої групи Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, сесії Івано-Франківської обласної ради. Зокрема, виїзна «екологічна» сесія обласної ради пройшла в травні 2017 року. Після цього відбулися певні зрушення. З обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Калушу було виділено 2,7 млн гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушень земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього калійно-магнієвого виробництва (Домбровський кар’єр із зовнішніми відвалами розкривних порід №1 та №4, хвостосховища №1 і №2, шламонакопичувач). Минулого року двічі (у серпні і вересні. – Авт.) управлінням будівництва та розвитку інфраструктури Калуської міської ради виставлялася на тендер в електронній системі закупівель ProZorro пропозиція щодо виготовлення цього проекту, але він так і не відбувся, бо зголосилася взятися за таку роботу тільки одна юридична особа. А наприкінці квітня 2018 року цей тендер нарешті відбувся. З п’яти претендентів переможцем було визнано ТзОВ «Інститут гірничо-хімічної промисловості» (м. Львів), яке запросило за роботу 1 млн 850 тис. гривень. На сьогодні умови договору, укладеного з управлінням будівництва та розвитку інфраструктури Калуської міської ради, це товариство вже виконало й отримало відповідну оплату.

– Тобто проектно-кошторисну документацію Калуш вже має. А коли планується розпочати якісь роботи на Домбровському кар’єрі чи в зоні просідання ґрунтів?

– До кінця цього року ми ще хочемо освоїти залишок «екологічних» коштів з передбачених для Калуша 2,7 млн гривень. Тому виконавчий комітет Калуської міської ради надіслав запит в управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА про виділення з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища 850 тис. грн. для реалізації трьох важливих моніторингових заходів. Ці кошти планується використати на моніторингові спостереження впливу дослідної фабрики на засолення ґрунтових вод і розробку рекомендацій з усунення негативного впливу на довкілля; проведення моніторингових спостережень за динамікою деформацій, визначення карстових утворень земної поверхні на підроблених територіях міста та на запровадження системи екологічного моніторингу впливу колишнього калійно-магнієвого виробництва з метою запобігання виникненню надзвичайної ситуації.

– Ці роботи теж виконуватиме львівський «ГІРХІМПРОЕКТ»?

– Так, адже він є переможцем тендеру. Ну, а наступного року домагатимемося фінансової підтримки з обласного та державного бюджетів на проведення вже конкретних практичних робіт для стабілізації ситуації на наших проблемних екологічних об’єктах.

– Чи виникали цього року в Калуші якісь надзвичайні ситуації, коли вашому управлінню у взаємодії з іншими службами та підрозділами доводилось організовувати та забезпечувати ліквідацію їх наслідків, вживати заходи щодо надання допомоги постраждалим?

– Були надзвичайні ситуації природного характеру, пов’язані з інтенсивними дощами та підняттям рівня води в ріках. Особливо багато шкоди завдала мешканцям Загір’я, Хотіня та інших мікрорайонів міста стихія в червні. Тоді підтопило чимало підвалів, будинків, городів. Найбільш складна ситуація була в Підгірках.

Ми оперативно скликали на позачергове засідання членів міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС), яку очолює міський голова Ігор Матвійчук, намітили план заходів та залучили для надання допомоги населенню відповідні сили і техніку. Відкачувалась вода з підвалів, господарств калушан. Пізніше в проблемних місцях розчищалися канави, потічки, розширювалися вузькі русла, щоб був нормальний стік води, а також проводилися інші відновлювальні роботи.

Жодна заява від калушан, які потерпіли від стихії, не залишилася без уваги та розгляду створених кількох спеціальних комісій. Вони відвідували місця проживання заявників, оглядали підтоплені підвали, будинки, городи, складали відповідні акти. А 21 серпня відбулося засідання виконкому Калуської міської ради, на якому було прийнято рішення про виділення з міського бюджету 196 тис. гривень для надання одноразової допомоги 103 потерпілим від стихії. Звісно, проект цього рішення вже не ми готували, а управління соціального захисту населення Калуської міськради.

– Що останнім часом зроблено для поліпшення систем зв’язку та централізованого оповіщення керівного складу, населення, підприємств, установ та організацій міста при загрозі та виникненні надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру?

– Приблизно за два останні роки за кошти міського бюджету було закуплено 6 гучномовців. На сьогодні вже маємо 10 гучномовців і три звукові сирени. В місті вони встановлені в місцях, де, як правило, завжди є багато людей. Всі ці засоби працездатні й спроможні охопити всю територію міста для оповіщення населення про виникнення якихось надзвичайних ситуацій (пожеж, аварій, стихій тощо), а також загроз воєнного характеру в особливий період. Крім того, для повідомлення жителів Калаша про ті чи інші ситуації, проведення в місті навчальних тривог чи інформування їх про все, що стосується цивільного захисту населення, управління з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради може використовувати і використовує технічні можливості місцевих FM-радіо, з якими укладені відповідні договори.

– Ваше управління також безпосередньо відповідає за організацію та вжиття заходів щодо евакуації населення із зон надзвичайних ситуацій та можливих бойових дій в особливий період. Для цього потрібно, щоб у місті були підготовлені на такі випадки захисні споруди цивільного захисту (сховища), якісь інші укриття. Що можете сказати з цього приводу?

– Не багато, бо така інформація не поширюється для загалу з міркувань безпеки. Можу тільки повідомити, що в Калуші є 28 захисних споруд цивільного захисту. На сьогодні не всі вони готові до використання за призначенням, оскільки дуже давно були побудовані та утримувалися здебільшого підприємствами та різними установами й організаціями міста. Але нами постійно перевіряється стан захисних споруд, організовується проведення технічної інвентаризації сховищ, вживаються заходи, спрямовані на відновлення цих приміщень для можливої евакуації населення. Також за останній час в Калуші було проведено значний обсяг робіт у підвальних приміщеннях багатоповерхових будинків з метою їх підготовки для використання в якості найпростіших укриттів для населення у випадку загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.

– Час від часу в місті лунають вибухи, постріли. Це калушан тривожить.

– Насправді зараз спостерігається тенденція до збільшення в населення зброї, яка не зареєстрована й не виключено, що була привезена із зони бойових дій. І, на жаль, знаходяться особи, які її з невідомих причин використовують на мирній території. Наше управління взаємодіє з органами внутрішніх справ, Служби безпеки, прокуратури, військкомату, митних та інших адміністративних органів  у питаннях забезпечення дотримання законності, охорони громадського порядку, захисту прав, свобод і законних інтересів громадян, але не виконує покладені на них безпосередні обов’язки.

Щодо останньої неприємної події, пов’язаної з вибухом гранат у дворі будинку на вулиці Коротинського в Підгірках, то, наскільки мені відомо, за цим фактом порушено кримінальне провадження та співробітниками Калуського відділу поліції та Головного управління НП України в Івано-Франківській області продовжуються слідчі дії.

Розмову вів Василь ТКАЧУК.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: