Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Андрій Найда: «Ми не можемо втратити можливість запобігти екологічному лихові транскордонного масштабу»

10 квітня, 09:12
Переглядів: 1461

31 березня на сесії Калуської міської ради було прийнято звернення до Івано-Франківської обласної ради з проханням виділити для міста Калуша з обласного бюджету 2,7 млн. грн. на розробку комплексного проекту екологічної реабілітації промзони Калуського калійного комбінату. Ініціатором ухвалення такого рішення став голова робочої групи з вирішення екологічних проблем міста Калуша, депутат міської ради Андрій Найда.

– Я виступив на сесії з цим зверненням, яке отримало повну підтримку від колег, – коментував ситуацію Андрій Михайлович. – Відверто кажучи, на інший результат і не сподівався, адже ми не можемо втратити можливість запобігти лихові транскордонного масштабу. Воно реально може статися, якщо не вживати захисні заходи та не вишукувати кошти на вирішення екологічних проблем міста й навколишніх сіл.

Власне, Андрій Найда та міський голова Ігор Матвійчук були ініціаторами проведення в лютому 2016 року в Калуші міжнародної екологічної науково-практичної конференції. Такий форум відбувся майже відразу після того, як Калуська міська рада затвердила «План-стратегію вирішення екологічних проблем міста Калуша».

– Першочерговою метою проведення цієї конференції було заслуховування наукових пропозицій для подальшого створення єдиної концепції розв’язання екологічних проблем міста Калуша, – наголошує співрозмовник. – Також від науковців ми очікували почути і почули їхні думки щодо формування вихідних даних для проектно-кошторисної документації щодо комплексного вирішення екологічних проблем на об’єктах колишнього гірничо-промислового комплексу. В цьому плані отримали цілковиту підтримку від Міжнародної громадської організації «Рада екологічної безпеки», яка у вирішенні екологічних проблем здійснює координацію між урядом, Верховною Радою, іншими міжнародними та громадськими організаціями, природоохоронними структурами, науковими установами й університетами, бізнесом та медіа.

Одним з головних висновків міжнародної екологічної науково-практичної конференції була термінова необхідність в розробці комплексного проекту щодо вирішення екологічних проблем міста Калуша і Калуського району. Відповідно до цього проекту, можна буде надалі оцінити обсяг і вартість всіх необхідних робіт, чітко усвідомлювати, яких надалі слід домагатися коштів з бюджетів різних рівнів.

Орієнтовно вартість проекту складе 2,7 млн. грн., а оскільки наслідки невирішених екологічних проблем будуть відчутні не тільки в нашому регіоні, але й у державі в цілому, то ці кошти вважаємо слід просити з обласного бюджету. Для міського бюджету наразі не підйомна така сума. За виділені кошти з міської казни стараємося ліквідовувати аварійні ситуації, зокрема засипати провальні воронки на вул. Вітовського. На ці роботи, що проводилися в 2016 році, було витрачено майже 156 тис. грн. Продовжуватимуться вони й цього року.

За словами Андрія Найди, у зверненні до голови обласної ради та її депутатів, прийнятому 31 березня на сесії Калуської міської ради, акцентовано увагу на тому, що техногенно-екологічна ситуація в межах міста Калуша та навколишніх сіл продовжує ускладнюватися й ця проблема потребує нагального вирішення. Серед основних екологічних загроз, що сформувалися на території Калуського гірничо-промислового комплексу й негативно себе проявляють, виокремлено Домбровський кар’єр, солевідвали і хвостосховища та просідання поверхні над шахтними виробітками й утворення провальних воронок. Зокрема, періодичні провалля призводять до витіснення розсолів із шахт, в результаті чого деформована земна поверхня стає непридатною для використання та проживання, викликає необхідність відселення людей з небезпечних ділянок в Калуші та прилеглих до міста сіл.

Затоплення Домбровського кар’єру призведе до забруднення водоносного горизонту, а солевідвали й хвостосховища спричиняють до забруднення ґрунтів, підґрунтових і поверхневих вод. У зв’язку з цим існує цілком реальна перспектива втрати водозаборів, призначених для постачання питної води до помешкань калушан, а також засолення басейну ріки Дністер. При погіршенні гідроекологічних умов науковці не виключають прорив ріки Лімниця в Хотінське шахтне поле з подальшим засоленням води.

– На сьогодні ще є можливість запобігти перетворенню поточної складної екологічної ситуації в Калуші та навколишніх селах Калуського району на стихійне лихо катастрофічних масштабів, яка не повинна бути втрачена, – зауважує Андрій Михайлович. – Тому вищезгадані проблеми потрібно вирішувати в комплексі, оскільки вони багато в чому взаємопов’язані. Але передусім слід розробити комплексний проект екологічної реабілітації промзони Калуського калійного комбінату та провести державну експертизу документа. Задля цього ми й звернулися до обласної ради за фінансовою підтримкою.

Василь Ткачук.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: