Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Якість газу у Калуші відповідає державним стандартам

28 березня, 11:55
Переглядів: 17024

Наприкінці минулого тижня спеціалістами ПАТ «Івано-Франківськгаз» було здійснено публічну перевірку якості природного газу в нашому місті. Для експерименту проби блакитного палива відібрали за маршрутом його транспортування: на газорозподільному пункті №1, куди газ надходить із магістральних газопроводів ПАТ «Укртрансгаз», та в кінцевого споживача. Згідно з рішенням міської ради, відбір відбувся в приміщенні її управління з питань надзвичайних ситуацій.

Нагадаємо, що перевірка здійснювалася на вимогу калушан, оскільки на сайті міської ради була зареєстрована відповідна петиція, яка набрала необхідну кількість голосів.

На результати перевірки якості газу очікувало багато мешканців міста. Про це свідчать, зокрема, і численні дзвінки з цього приводу до редакції «НК». Тому, зважаючи на актуальність цього питання, журналіст тижневика звернулася за коментарями у ПАТ «Івано-Франківськгаз», щоб там знайти відповіді на запитання, які хвилюють багатьох жителів Калуша.

Калорійність газу в Калуші на 7% перевищує вимоги державного стандарту

– Результати аналізу засвідчили, що фізико-хімічні показники газу, відібраного в двох точках, ідентичні та відповідають держаним стандартам, – розповідає інженер хімічної лабораторії ПАТ «Івано-Франківськгаз» Лілія Писана. – Окрім того, дані співпадають із паспортом результатів досліджень, які надає газотранспортна компанія – Долинське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів. Зокрема, основний показник газу – калорійність – становить 8150 ккал/м3, а це на 7% вище мінімальної допустимої норми – 7600 ккал/м3.

Загалом контроль за якістю природного газу відбувається в кілька етапів. Щотижня видобувні компанії ПАТ «Укртрансгаз» та наше підприємство здійснюють як індивідуальні, так і спільні перевірки якості газу в акредитованих лабораторіях. Результати аналізу оформляються протоколами, які публікуються на сайтах «Івано-Франківськгазу» і «Укртансгазу».

Приміром, минулого року на Калущині лабораторією газорозподільної компанії було відібрано та проведено 215 аналізів якості газу, цьогоріч – вже майже 50. У всіх випадках результати показали, що газ відповідає державним вимогам.

Склад газу в різних районах – різний

– Також хотілося б відзначити, що визначити компонентний склад газу можливо лише в лабораторних умовах, – продовжує Л. Писана. – І хоча усі аналізи показують, що основний показник якості газу – його калорійність – на Івано-Франківщині вища державного стандарту, проте вона відрізняється в різних районах області. Це пов’язано з тим, що природний газ надходить до споживачів із різних джерел – власного або імпортного видобутку. За інформацією ПАТ «Укртрансгаз», імпортний газ має стабільний склад, а параметри газу українського видобутку змінюються залежно від родовища. Окрім того, як відзначають фахівці, чим більший в газі вміст важких вуглеводнів, тим вища його теплотворна здатність. Наприклад, у Калуші, як засвідчують протоколи якості газу, які ПАТ «Івано-Фраківськгаз» щотижня оприлюднює на офіційному сайті, з початку 2017 року калорійність блакитного палива коливається від 8100 до 8200 ккал/м3. А це означає, що споживачі, використовуючи однаковий обсяг газу, можуть отримувати від нього різний коефіцієнт корисної дії.

Не слід забувати про технічне обслуговування газових приладів

До речі, крім теплотворної здатності, норми чинного законодавства також регулюють граничний вміст кисню в газі. Так, об’ємна частка кисню в складі газу за стандартом не повинна перевищувати 1%. При більш високій концентрації повітря в газі утворюється вибухонебезпечна суміш, яка призведе до вибуху.

– Щодо чуток про можливість додавання азоту в природний газ, то такі операції економічно недоцільні, – пояснює головний інженер Калуського відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз» Степан Винник. – Азот коштує значно дорожче природного газу. До того ж для запуску в газотранспортну систему сторонніх газів необхідно габаритне та потужне устаткування, яке неможливо не помітити з боку. Тому споживачі можуть самі переконатися, що на ділянках газорозподільної мережі немає жодного додаткового обладнання.

Нарікання споживачів на «неякісне горіння», зазвичай пов’язане з появою червоних язиків на полум’ї, що насправді свідчить не про погану якість газу, а про його неповне згорання. Щоб цього уникнути, потрібно регулярно проводити техогляд приладів та забезпечувати повітрообмін в помешканні.

Наприклад, мало хто звертає увагу на те, що термін експлуатації котлів становить 10 років. Після цього їх потрібно або міняти, або проводити капітальний ремонт котлів. Так і з іншими приладами, адже з часом якість роботи будь-якої техніки погіршується. Кожен може сам порахувати, скільки його газові прилади використовують газу та звірити ці цифри із нормами, зазначеними у паспорті приладу.

Приміром, одна конфорка газової плити використовує за годину приблизно 0,2 м3 газу. Газова колонка за годину використовує в середньому 2,5 м3 газу. Якщо у вас показники використання газу вищі за ці норми, то це свідчить про несправність газового обладнання.

Платити за калорії, а не за кубічні метри…

Незважаючи на те, що газ відповідає усім державним стандартам, калушани вимагають оплати за енергоодиниці, як це відбувається в європейських країнах, а не кубічні метри. Ця вимога була озвучена знову ж таки в петиції на сайті Калуської міської ради.

– Зараз, використовуючи однакову кількість кубометрів, люди отримують різну теплоту згорання, – розповідає технічний директор ПАТ «Івано-Франківськгаз» Ігор Височанський. – Це в свою чергу призводить до постійних нарікань з боку споживачів. Щоб перейти на оплату газу залежно від його енергетичної цінності, необхідно, аби споживач знав звідки до нього надходить газ, які в нього споживчі характеристики, енергетична цінність, параметри теплоти згоряння та ін.

Щоб населення могло сплачувати за реально спожите тепло, в Україні розпочався перший етап впровадження європейської практики. Він передбачає інформування споживачів не лише про обсяг спожитого газу в кубічних метрах, а також в трьох енергетичних одиницях – кіловат-годинах, гігакалоріях і мегаджоулях. У зв’язку з таким рішенням державного регулятора – НКРЕКП, «Івано-Франківськгаз», як оператор газорозподільної системи, вже підготував і розмістив на своєму офіційному сайті маршрути переміщення газу з однаковими фізико-хімічними показниками. За кожним таким маршрутом для розрахункового періоду буде обчислюватися середньозважене значення вищої теплоти згоряння природного газу.

Окрім того, уже найближчим часом інформація про обсяг спожитого газу в енергетичних одиницях буде вказуватися в рахунках споживачів. Це дозволить споживачеві порівнювати ефективність і вартість різних видів енергії – газу, електроенергії, тепла. Відповідна інформація також буде розміщена на сайтах газорозподійних компаній.

Тетяна КУРТАШ.

1425 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: