Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Якщо рідна людина перетворилася на тирана, терпіння – не вихід

10 квітня, 08:41
Переглядів: 721

За перші три місяці цього року   на адресу Управління у справах сім’ї, молоді, фізкультури і спорту Калуської міської ради надійшло 14 повідомлень про насильство в сім’ї. Зрозуміло, що ця статистика не відображає реальну кількість таких випадків, бо про це не прийнято говорити вголос. Але чи варто мовчати?

Фізичне, психологічне, сексуальне чи економічне?

– Насильство – це війна, яка йде на маленькому полігоні: будинок, квартира, – зауважила, обговорюючи цю тему на «Громадському радіо» правозахисниця Катерина Левченко. – Ця війна може тривати роками, буває видною, а буває прихованою, тому що з хати часто не виносять бруд. Ця війна несе з собою втрати, тому що часто насильство закінчується тілесними ушкодженнями і смертю іноді. 

Цю тему часто обговорюють в українському суспільстві, бо проблема не дає про себе забути. Більшість людей помилково вважають насильством тільки фізичну розправу. Але закон називає так будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї стосовно іншого, якщо це порушує конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносить йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.

– Якщо дитина не хоче відвідувати музичну школу, не має потягу до музики, але батьки наполягають і примушують її це робити – типовий приклад психологічного насильства в сім’ї, – розповіла журналісту «НК» практичний психолог Калуської гімназії ім. Д. Бахматюка Леся Байляк. – Такі дії дуже негативно впливають на психіку дитини, тому і батьки повинні зрозуміти, що нічого доброго з цього не вийде.

Але із 14 випадків насильства в сім’ї, зафіксованих в нашому місті цьогоріч, лише два вчинялися над дітьми. А найбільше від сімейних тиранів страждають жінки. Їхніми кривдниками переважно є чоловіки або сини. Про це «НК» повідомив  головний спеціаліст управління у справах сім’ї, молоді, фізкультури і спорту Калуської міської ради Ярослав Семенюк.  За його словами, найчастіше причиною для агресії стає алкоголь, також нерідко – важка економічна ситуація в країні. Адже зовнішні фактори дуже впливають на психологічний стан людей, провокуючи їх.

– Про конкретні випадки я розказувати не можу, адже це конфіденційна інформація, – зауважує спеціаліст. – Скажу лише, що в переважній більшості це психологічне насильство, коли один член сім’ї тисне на іншого морально. Серед зафіксованих у Калуші фактів були випадки  зневажливого ставлення сина, який зловживає алкоголем, до старої матері, чоловіка до дружини тощо. Фізичне насильство  було зафіксовано в 2017 році лише раз.  Траплялися випадки й економічного, це, до прикладу, відмова одного члена сім’ї надавати кошти іншому або забирати їх у нього, зумисне позбавлення їжі чи майна.

Але при цьому Ярослав Семенюк зауважив, що кількість звернень громадян про випадки насильства в сім’ї зменшилася порівняно з минулим роком.

Відповідальність

Хоча статистика й вказує на зменшення кількості випадків насильства в сім’ях, все ж покладатися на ці цифри не варто. Адже більшість жертв воліють мовчати про свої домашні страждання, хтось змирився й терпить, а дехто взагалі вважає це нормою. Таких статистка, звісно, не враховує.

А тим часом безліч нереалізованих в суспільстві людей продовжують показувати свою «значимість» у домашніх стінах. Часто роблять це систематично. Але навіть якщо їхні жертви втомлюються терпіти і все ж звертаються за допомогою, в нашій державі вона не завжди є дієвою. Домашнє насильство розглядається в Україні як адміністративне правопорушення. А санкції за це просто «смішні». Це громадські роботи і арешт до семи діб, якщо правопорушення зафіксовано вперше, і до 15 діб, якщо повторно. Але арешт наші суди чомусь застосовують до домашніх насильників вкрай рідко.

Громадські роботи як система санкцій взагалі не розвинута в Україні. В абсолютній більшості випадків насильники залишаються безкарними. Раніше застосовували штрафи, від 51 до 85 гривень, але такими сумами  вплинути на насильників, звісно, нереально. В результаті Верховна Рада України замість того, щоб їх збільшити, штрафи просто відмінила.

Щоправда, якщо людині хтось із членів сім’ї наніс тілесні ушкодження чи здійснив щодо неї сексуальне насильство, то за це все ж передбачена кримінальна відповідальність.

Окрім того, якщо особа, яка вчиняє насильство в сім’ї, алко- або наркозалежна, систематично проявляє агресію і стосовно неї вичерпані всі засоби впливу, можна звернутися до суду за місцем проживання з проханням про примусове її лікування.

Допомога

В будь-якому разі жертвам родичів-насильників слід пам’ятати, що  їм є куди звернутися за допомогою. Таким людям готові допомогти в управлінні у справах сім’ї, молоді, фізкультури і спорту, Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, службі у справах дітей, управлінні освіти  та в міському відділі поліції.

Ярослав Семенюк радить насамперед звертатися в поліцію, адже правоохоронці зможуть відреагувати миттєво та надати першочергову допомогу при виникненні конфліктної ситуації в сім’ї. Далі справа вже за відповідним службам, які проведуть профілактичну роботу з насильником і нададуть соціально-психологічну допомогу постраждалим. А тих, кому потрібен тимчасовий прилисток, направляють в Івано-Франківський обласний центр соціально-психологічної допомоги, що в селищі Верховина.

Дітям, стосовно яких вчиняється насильство в сім’ї, насамперед потрібно поділитися переживаннями зі шкільним соціальним психологом, який візьме цю справу під  конроль.

Головне – не мовчати і вирішити цю проблему своєчасно, поки насильство в сім’ї не призвело до непоправних наслідків.

Уляна ФІРИЧ.

 

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: