Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Заборонити не можна дозволити

10 червня, 12:26
Переглядів: 34904

Розділові знаки у цьому реченні кожен із нас може ставити на власний розсуд. Мова, зокрема, йде про безпечність купання у водоймах Домбровського кар’єру та хвостосховищах.

Ще наприкінці минулого року калушани на офіційному сайті Калуської міської ради зареєстрували електронну петицію з проханням визначити придатність для купання розсолів Домбровського кар’єру та інших технологічних водойм колишнього калійно-магнієвого виробництва, а також дослідити їх вплив на організм людини. Петиція, без сумніву, зібрала необхідну кількість голосів і була передана на розгляд виконавчої влади Калуша.

Після цього з міського бюджету для проведення необхідних аналізів було виділено 30 тис. грн., а в квітні 2017 року заступник директора ДП «Науково-дослідний інститут галургії» Юрій Садовий та науковець Володимир Барнич відібрали проби води з Домбровського кар’єру, шламонакопичувача та хвостосховища №2. На дослідження їх відправили в Аналітичний центр «Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем» (м. Харків), атестованого в державній метрологічній системі на право виконання вимірювань.

І ось минулого тижня на офіційному сайті Калуської міської ради були оприлюднені результати аналізу проб води, зокрема, на вміст важких металів і токсичних металоїдів.

«Вміст нікелю в пробах №№1,2, 3 наближений до гранично допустимих концентрацій. З неорганічних речовин тільки броміди (2 клас небезпеки) демонструють суттєве перевищення ГДК. А саме – від 39,4 ГДК до 254 ГДК. Броміди посилюють процеси гальмування в корі головного мозку, зменшують м'язовий тонус, артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень.

За результатами аналізу ідентифіковано та визначено незначні кількості гексахлорбензолу та продуктів його розкладу. Концентрація жодної з цих проаналізованих проб не перевищує відповідних ГДК. Результати хімічного аналізу проб води на вміст хлорорганічних пестицидів теж демонструють несуттєвий рівень забруднення», – зазначається в опублікованих результатах дослідження.

«Назви, цифри і жодних висновків» – такі думки виникли, мабуть, у кожного, хто прочитав результати досліджень. Таким чином, люди так і не отримали відповіді на запитання, яке їх хвилювало, а тим часом купальний сезон наближається, а дехто його й уже встиг розпочати.

Розставити, так би мовити, крапки над «і» журналіст «НК» спробувала з Юрієм Садовим, проте він відразу ж зазначив, що проведеного дослідження недостатньо для остаточних висновків.

– Загалом під час дослідження було відібрано п’ять проб води: по дві з Домбровського кар’єру та шламонакопичувача та одна з хвостосховища №2, – розповів Ю. Садовий. – Цього замало, щоб стверджувати про безпечність таких масштабних об’єктів. Чому не було відібрано більше проб води? Це пов’язано з тим, що аналізи дуже дороговартісні.

Крім того, всі п’ять проб води досліджувалися лише в одній лабораторії, а бажано було б мати контрольну пробу в іншій лабораторії для того, щоб уникнути помилок.

Якщо ж характеризувати загалом результати дослідження, то у верхньому шарі води (до 5 метрів) загрозливих концентрацій тих чи інших шкідливих речовин не виявлено. Але під час проведення попередніх досліджень, коли вода бралася з більшої глибини, було виявлено, приміром, перевищення свинцю.

Також хотілося б відзначити, що це соляний розчин, а тому його стан і співвідношення в ньому різних елементів залежить від багатьох факторів. А це означає, що результати досліджень у різні пори року і при різних кліматичних умовах теж можуть бути різними. Відтак навіть з отриманими результатами чіткого висновку про безпечність купання у вищезгаданих водоймах зробити не можна. Хоча сам факт, що ці водойми є технологічними вже означає, що купання в них заборонене.

За словами Ю. Садового, якщо порівнювати результати нових досліджень з проведеними у 2012 році, то загальне забруднення води важкими металами і токсичними металоїдами значно зменшилося. Це зумовлено, скоріш за все, тим, що небезпечні речовини поступово переходять до донних відкладень.

– Хоча результати проведених досліджень засвідчують, що загрозливої ситуації нема, особисто я б не рекомендував купатися у соляних водоймах, адже ніхто не може гарантувати, що це безпечно для здоров’я людини, – підсумував науковець. – Не доведені і корисні властивості цієї води… Загалом люди б мали їхати відпочивати та оздоровлюватись на безпечних курортах, але, зважаючи на економічне становище в державі, доводиться шукати відпочинок у себе вдома.

Начальник управління надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Ігор Головатчук в свою чергу зазначив, що найбільше насторожує суттєве перевищення гранично допустимої концентрації бромідів, які виявили і на хвостосховищі, і – на шламонакопичувачі та кар’єрі.

– Яке би не було бажання там відпочивати, не треба забувати, що це технічні споруди і ніхто не знає, чим вони колись заповнювалися, – поділився думками І. Головатчук. – Купатися чи ні – це особиста справа кожної людини. Ми аналізи зробили та оприлюднили всю інформацію…

Тож, зважаючи на все вищезазначене, калушанам цьогоріч, як і минулого року, доведеться на свій страх і ризик вирішувати купатися їм чи ні у соляних озерах…

Тетяна КУРТАШ.

2102 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: