Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Калушан заохочують до медреформи

25 листопада, 09:54
Переглядів: 409

У Калуші триває обговорення медичної реформи. Зрештою, свої думки з цього приводу поспішають сформулювати всі небайдужі українці. Повернутися до теми про те, як відбуватиметься реформування медичної галузі в державі та які наслідки це матиме для населення Калуша та Калуського району, спонукав візит до міста доктора медичних наук, завідувача кафедри соціальної медицини Івано-Франківського Національного медичного університету Орини Децик.

17 листопада в актовій залі Калуської ЦРЛ відбулася зустріч із науковцем,  у якій взяли як взяли участь адміністрація Калуської ЦРЛ, Калуського міського центру ПМСД, лікарі станції швидкої та невідкладної медичної допомоги, а також інші медики Калуша та району.

– Немає ідеальної системи, але, на мій погляд, в нинішній медичній реформі є значно більше плюсів, ніж мінусів, – розповіла Орина Децик. – Вона відображає найкращий досвід наших найближчих сусідів, країн Східної Європи – Польщі, Румунії, Литви, Латвії, Естонії тощо. У них за основними напрямками реформа вже відбулася. Там охорона здоров’я вже далеко попереду, хоч після розпаду Радянського Союзу ми були приблизно в однакових умовах.

Варто сказати, що Орина Децик впродовж 2011-2013 років працювала в робочій групі Міністерства охорони здоров’я саме з розробки медичної реформи.

– На сьогоднішньому етапі основним є те, що в Україні змінюються принципи фінансування системи охорони здоров’я –продовжувала вона. – У нас запроваджується модель державного солідарного медичного страхування. Що це значить? По-перше, гарантований пакет медичних послуг для населення, який гарантує держава.

Пакет розповсюджується на всіх громадян України та включає в себе: первинну медичну допомогу; екстрену медичну допомогу (в тому числі в стаціонарі); основні види амбулаторних послуг за направленням лікаря первинної ланки; основні види планової стаціонарної медичної допомоги за направленням лікаря первинної ланки чи лікаря-спеціаліста. Також сюди входитиме придбання ліків (пріоритетом будуть пріоритетом будуть ті, які призначають лікарі первинної ланки та спеціалісти амбулаторного рівня;основні лікарські засоби, які призначають лікарі первинної ланки та спеціалісти амбулаторного рівня), основних лікарських засобів, що використовуються в ході стаціонарного лікування.

– Буде запроваджено принцип «гроші ходять за пацієнтом», – веде далі Орина Децик. – І, нарешті, громада отримає нові можливості в реалізації медичних послуг. Я особисто не сумніваюся нині в реформі. Адже чим швидше почнеться процес її втілення, тим більше шансів, що вона пройде успішно. Завдання реформи первинної ланки запрацювати по-новому до 1 квітня.

Відповіді на найпоширеніші запитання щодо реформи

А ще Орина Децик порадила медикам ознайомитися із переліком найпоширеніших запитань-відповідей, опублікованих експертами на сайті МОЗ. Наводимо деякі із цих запитань.

Чи може сімейний лікар відмовитися від пацієнта?

–У статті 9 законопроекту чітко передбачено, що пацієнт реалізує своє право на вибір лікаря шляхом подання надавачу медичних послуг декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги.

Лікарю, який надає первинні медичні послуги, забороняється відмовляти у прийнятті декларації про вибір лікаря на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, його віку, статі, соціального статусу, матеріального становища, зареєстрованого місця проживання тощо, крім випадків, передбачених законодавством.

Випадки, передбачені Законом, описані в Основах законодавства у статті 34, де зазначається, що лікар має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо той не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку медзакладу за умови, що це не загрожуватиме життю хворого і здоров'ю населення.

В чому полягатиме реформа педіатричної служби?

–На первинному рівні – формування та налагодження ефективного функціонування системи надання дітям доступної і високоякісної первинної допомоги з переважним впровадженням засад сімейної медицини. На перехідному етапі (до 2020 року) пропонується надання медичної допомоги на первинному рівні лікарями загальної практики – сімейної медицини, педіатрами, терапевтами. В той же час на цьому етапі буде визначено роль педіатра, як спеціаліста-консультанта на первинному та вторинному рівнях надання медичної допомоги.

Планується, що на первинному рівні відбуватиметься спостереження сімейним лікарем здорової дитини, здорової вагітної протягом всього періоду вагітності та консультування з питань збереження репродуктивного здоров'я та планування сім’ї. Буде передбачено надання долікарської та лікарської невідкладної допомоги та в разі необхідності направлення або залучення окремих консультантів.

Крім того, передбачається створення міжрайонних перинатальних центрів. Яскравим прикладом на сьогодні є організація міжрайонного перинатального центру в Кривому Розі Дніпропетровської області.

На третинному рівні передбачається збереження обласних дитячих багатопрофільних лікарень, де буде надаватись високоспеціалізована медична допомога.

Які медичні послуги та ліки оплачуватимуться з держбюджету, а які з місцевих бюджетів?

– Національна служба здоров'я України за програмою медичних гарантій оплачуватимуться надання пацієнтам конкретного списку послуг з державного бюджету. Але, звичайно, будуть і послуги, які не оплачуються державою.

Органи місцевого самоврядування можуть створювати окремі програми місцевих бюджетів на закупівлю додаткових послуг в інтересах місцевого населення. Також органи місцевого самоврядування як власники закладів зможуть виділяти додаткове фінансування, наприклад, на оновлення технічного забезпечення медзакладів або додаткові премії медичним працівникам.

– Як медпрацівники отримуватимуть грошову надбавку за тривалість безперервної роботи?

–МОЗ України неодноразово направляло до зацікавлених органів пропозиції щодо встановлення надбавки за тривалість безперервної роботи фельдшерам, медичним сестрам, акушеркам ФАПів. Однак такі пропозиції не були підтримані у зв'язку з відсутністю джерел фінансування додаткових видатків, які необхідні для реалізації вказаних пропозицій.

Разом з тим, відповідно до завдань реформування галузі у центрах ПМСД повинні працювати лікарі загальної практики –сімейної медицини та сестри медичні загальної практики – сімейної медицини. Отже, фельдшери, акушерки ФАПів, які стали структурними підрозділами центрів ПМСД, мають можливість перейти на посади сестер медичних загальної практики і отримувати вищевказану надбавку.

–Чи працюватиме далі програма «Доступні ліки» ?

Згідно з законодавством пацієнти пільгових категорій населення продовжують користуватися правом отримання медикаментів, виписаних за пільговими рецептами.

Урядова програма «Доступні ліки» працює вже 6 місяців. Вона допомогла мільйонам українців почати лікуватися системно та дійсно ефективними препаратами безкоштовно чи з невеликою доплатою. За 6 місяців роботи цієї програми позитивним є те, що більше людей звертаються на первинний прийом для обстеження, для визначення факторів ризику. І вони готові приймати ліки на постійній основі. А вже на повторних прийомах у лікаря є більше часу для бесіди про модифікацію способу життя, про те, які продукти вживають пацієнти, в чому вони себе обмежують, яка їхня фізична активність, як вони оптимізують масу тіла, що також є одним із основних факторів профілактики розвитку серцево-судинних захворювань.

 

До теми

Михайло Гаврилишин: «Я не песиміст, але реформа має «білі плями»

Про своє бачення процесу впровадження медичної реформи у Калуші кореспонденту «НК» розповів головний лікар Калуського міського центру ПМСД Михайло Гаврилишин. Саме з його вуст калушани найчастіше нині чують поради, як адаптуватися до нових умов, адже вже з січня 2018 року при захворюванні, скажімо, на ГРВІ потрібно буде йти на прийом до сімейного лікаря.

– Які ваші враження від зустрічі з експертом? Що було корисним у її виступі?

–Я знаю Орину Децик як справжнього фахівця з питань реформи. Вона приїхала до Калуша з Києва із найсвіжішою інформацією.

– Михайле Богдановичу, вже зараз між лікарями розпочалася конкуренція, оскільки до одного люди йдуть, а до іншого не хочуть. Як ви це оцінюєте? Як позитив?

– Швидше, як випробування. Лікарі нині перебувають, я б не сказав, що в шоковому, але в дещо підвішеному стані.

– Відомо, що калуські педіатри переходять працювати у структуру міського центру ПМСД. Де робитимуться обстеження, які вони призначатимуть?

– Наш заклад добре обладнаний медтехнікою. І звичайно, всім пацієнтам надається до неї однаковий доступ. Хоча в нових умовах роботи будуть свої ризики. Вже зараз я розумію, що будуть труднощі, скажімо, з проходженням обстеження на апараті УЗД, адже для нього існує пропускна здатність більше 50 людей у день він не зможе пропустити навіть за умови роботи до 20.00.

– До речі, як зміниться після нового року режим роботи медичного закладу?

 – Готуючись до реформи, ми продовжуємо робочий день. Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги працюватиме з 8.00 до 20.00. Таким чином, в нових умовах медики працюватимуть 12 годин.

–Чи є серед медиків такі, що готовіприступити до роботи в статусі фізичної особи-підприємця?

– Я знаю лікарів, які пробували так працювали.

– Скільки виділятиме держава коштів на медичні послуги?

– У 2018 році за одного пацієнта держава виділятиметься в середньому 370 гривень на рік (за дітей і людей, старших 65 років, – більше), у 2019-му – 450 гривень. Відтак річний дохід фахівця, який обслуговуватиме 2000 пацієнтів (це – максимальна кількість), становитиме у 2018 році 740 тисяч гривень.

– Це велика сума. Як лікар має розпоряджатися ними?

– Їх може отримати як юридична особа, так і фізична особа-підприємець, яка надає медичні послуги. Якщо розподілити ці кошти на 12 місяців, то виходить біля 60 тисяч гривень. За них лікар має заплатити заробітну плату медсестрі, бухгалтеру, прибиральниці, оплатити оренду приміщення, комунальні послуги, укласти договір із лабораторією.  За моїми підрахунками, лікар повинен приймати  35 людей у день. Для порівняння, у ЄС стандарт складає півтори тисячі пацієнтів. Я не песиміст, але очевидно те, що реформа має «білі плями». Потрібно визнати, що створюється нерівність у правах різних учасників процесу. На сьогодні я не знаю, як провести тендери. Я повинен наперед на рік прорахувати фінансування, а приватнику цього робити не потрібно.

Основний ризик реформи полягає у різних правилах гри для медиків, що працюють у комунальних закладах, і для приватників. Це, приміром, невідповідність тарифів, які визначені існуючими реаліями. Наприклад, у тарифи має бути включена вартість оренди на 20 квадратних метрів. Але що можна розмістити на 20 квадратних метрах в амбулаторії?

 

– Ходять чутки, що педіатри більше не прийматимуть пацієнтів у приміщенні дитячої поліклініки на вул. Будівельників.

– Досягнуто домовленості, що ці лікарі не змінять свого місця роботи, принаймні, на першому етапі реформи. Вони працюватимуть там само і лише юридично перейдуть у структуру міської поліклініки. Звісно, наше першочергове завдання – матеріальне забезпечення лікарських кабінетів. У нашому медичному закладі воно на достатньому рівні. Я думаю, дитячі заклади ми теж підтягнемо. У міського голови є певне бачення щодо придбання комп’ютерної техніки для дитячої поліклініки та її філії. Вже  подбали про організацію охорони і пожежної безпеки. Спочатку ми візьмемося за філію на вул. Дзвонарській, а потім і за приміщення на вул. Будівельників.

– Де в умовах реформи обслуговуватиметься сільське населення?

– Ми тільки за те, щоб люди із сіл записувалися до наших сімейних лікарів. Зараз проводимо таку роботу, вивчаємо і робимо прогнози на наступний рік. Наше завдання – встигнути у термін до 1 квітня 2018 року, щоб отримати фінансування закладу від НСЗУ.

–  Скільки людей вже заповнили декларації?

– На сьогодні вже близько 10 тисяч осіб задекларували свій вибір сімейного лікаря. Процес триває. Саме зараз ми заносимо на сайт фотографії та дані про лікарів-педіатрів Калуської міської дитячої поліклініки. Батьки, які бажають записати свою дитину до педіатра, зможуть здійснити своє право на вибір лікаря первинної ланки. Поки що пацієнти заповнюють анкети у «живому» режимі, але з 1 грудня ми запустимо на сайті систему електронної реєстрації.

25 коментарiв
 • goyard bags http://www.goyard-handbags.us.com

  This really answered my problem, thanks!

  09.02.2018 о 22:54
 • adidas ultra boost 3.0 http://ix.sk/JNuFF

  A lot of thanks for all of the labor on this site. Kim take interest in conducting research and it is simple to grasp why. Most people learn all about the dynamic tactic you give both useful and interesting tricks on your blog and as well inspire response from some other people on that concept then our favorite child is actually understanding a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You're the one performing a first class job.

  10.02.2018 о 04:32
 • dior glasses http://www.diorsunglasses.in.net

  I used to be very happy to search out this web-site.I wanted to thanks in your time for this excellent read!! I positively enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

  10.02.2018 о 21:31
 • yeezy boost 350 http://bit.ly/2roXNVf

  A lot of thanks for every one of your effort on this website. My aunt enjoys getting into research and it's simple to grasp why. My partner and i hear all of the lively method you present very important things via the blog and therefore strongly encourage response from some other people about this subject while our favorite girl is understanding a lot. Have fun with the rest of the year. You have been carrying out a tremendous job.

  11.02.2018 о 18:01
 • tomford sunglasses http://www.tomford-sunglasses.us.com

  Spot on with this write-up, I actually think this website wants way more consideration. I抣l probably be once more to read way more, thanks for that info.

  11.02.2018 о 19:30
 • jordan 11 http://www.jordan11retro.us.com

  An fascinating discussion is worth comment. I feel that it is best to write more on this topic, it won't be a taboo subject however usually people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

  12.02.2018 о 11:48
 • air yeezy http://tropaadet.dk/yzyus

  I wanted to post a word in order to express gratitude to you for those lovely secrets you are posting on this site. My extended internet research has now been recognized with good quality facts and techniques to write about with my partners. I would express that many of us visitors actually are quite blessed to exist in a remarkable website with many perfect people with insightful plans. I feel very much happy to have encountered your site and look forward to tons of more enjoyable minutes reading here. Thanks once more for a lot of things.

  12.02.2018 о 21:52
 • kate spade outlet http://www.katespadehandbags-outlet.us.com

  It抯 arduous to find educated individuals on this matter, however you sound like you understand what you抮e talking about! Thanks

  13.02.2018 о 08:12
 • cheap jordans http://www.jordansforcheap.us.com

  I抦 impressed, I need to say. Actually rarely do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me inform you, you could have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the issue is one thing that not enough people are speaking intelligently about. I'm very completely happy that I stumbled throughout this in my seek for something regarding this.

  14.02.2018 о 05:45
 • adidas yeezy http://www.adidasyeezyshoes.us.org

  Thank you so much for providing individuals with such a breathtaking possiblity to check tips from this web site. It can be very terrific and also jam-packed with a lot of fun for me and my office acquaintances to search your site more than thrice in one week to see the newest stuff you will have. And lastly, I'm also usually motivated for the extraordinary methods you give. Certain 2 facts in this post are unquestionably the most suitable I've ever had.

  14.02.2018 о 08:09
 • calvin klein outlet online http://www.calvinkleinoutlet.us.com

  I抦 impressed, I have to say. Actually not often do I encounter a weblog that抯 each educative and entertaining, and let me let you know, you might have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the problem is something that not sufficient people are speaking intelligently about. I'm very comfortable that I stumbled across this in my search for one thing referring to this.

  15.02.2018 о 01:11
 • ultra boost http://izap.fr/yBhB

  I in addition to my friends were found to be studying the great points from your site while suddenly came up with a terrible feeling I never expressed respect to the web site owner for them. My ladies were as a consequence very interested to learn them and already have extremely been taking advantage of these things. Thank you for truly being so kind and then for considering these kinds of awesome ideas most people are really eager to know about. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

  15.02.2018 о 17:39
 • true religion outlet http://www.truereligionjeans-outlets.us.com

  This web page can be a walk-via for the entire info you wanted about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and you抣l positively discover it.

  15.02.2018 о 21:36
 • curry 3 http://www.curry3.in.net

  Your house is valueble for me. Thanks!?

  16.02.2018 о 17:12
 • adidas yeezy http://tropaadet.dk/adyzy

  I intended to send you one bit of word in order to thank you yet again for your spectacular solutions you have featured above. It is so extremely generous of people like you to present openly exactly what a lot of people would have sold for an e-book to help make some profit on their own, notably considering that you could possibly have tried it if you considered necessary. The things likewise served as a great way to recognize that most people have the same dream much like my own to see great deal more in regard to this matter. I know there are millions of more pleasurable moments ahead for those who read carefully your website.

  17.02.2018 о 02:30
 • kyrie shoes http://www.kyrieirving-shoes.us.com

  Hey! I simply want to give a huge thumbs up for the nice data you've gotten right here on this post. I might be coming back to your blog for more soon.

  17.02.2018 о 14:31
 • Adidas Originals NMD R_1 Runner Primeknit Womens Running Shoes Black/Pink http://www.adidas-nmds.us.com/adidas-originals-nmd-r1-runner-primeknit-womens-running-shoes-blackpink-p-357.html

  you will have an incredible blog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

  17.02.2018 о 23:01
 • adidas nmd http://www.adidasnmdrunner.us.com

  There's noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good points in features also.

  18.02.2018 о 12:14
 • yeezy http://ix.sk/RH63i

  I simply wished to say thanks yet again. I'm not certain the things I could possibly have gone through without the type of ideas shared by you relating to this subject. It was actually an absolute distressing matter in my circumstances, nevertheless taking a look at a new specialized form you managed that forced me to cry with contentment. I will be happy for your assistance as well as trust you find out what a great job you happen to be undertaking instructing other individuals all through your website. Probably you've never encountered any of us.

  18.02.2018 о 17:17
 • michael kors outlet http://www.michaelkors-outletonlines.us.com

  I used to be very happy to find this net-site.I needed to thanks to your time for this excellent learn!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

  19.02.2018 о 12:45
 • yeezy boost 350 v2 http://chilp.it/cedb63b

  I wish to express my appreciation to this writer for rescuing me from this particular incident. As a result of checking throughout the the net and obtaining principles which were not pleasant, I assumed my entire life was done. Being alive without the presence of solutions to the issues you've fixed through your main report is a serious case, and the kind which might have in a negative way affected my entire career if I had not encountered your site. Your actual ability and kindness in dealing with all areas was very useful. I'm not sure what I would've done if I had not discovered such a thing like this. I can at this time look forward to my future. Thanks for your time so much for the skilled and result oriented help. I won't hesitate to endorse the blog to any person who needs and wants guidelines on this subject matter.

  20.02.2018 о 08:27
 • jordan retro 12 http://www.jordan12.us.com

  you might have a great weblog here! would you like to make some invite posts on my blog?

  20.02.2018 о 12:21
 • adidas ultra boost uncaged http://qrurl.it/r/1ikni

  I have to get across my passion for your kind-heartedness supporting those who should have help with that area. Your special commitment to getting the solution all-around was particularly productive and have always allowed employees much like me to reach their ambitions. Your amazing important guideline entails a great deal a person like me and still more to my colleagues. With thanks; from each one of us.

  22.02.2018 о 02:38
 • supreme clothing http://www.supremehoodie.us.com

  After study a number of of the weblog posts on your website now, and I really like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will probably be checking again soon. Pls try my website as nicely and let me know what you think.

  22.02.2018 о 16:38
 • air jordan shoes http://www.airjordan.us.com

  Your home is valueble for me. Thanks!?

  23.02.2018 о 18:46

Залишити коментар

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: