Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

У «КАРПАТНАФТОХІМі» відновили виробництво рідкого медичного кисню

30 травня, 08:22
Переглядів: 1732

7 травня ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» отримало від Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужби) ліцензію на право ведення господарської діяльності з виробництва лікарських засобів. Йдеться, зокрема, про отримання в цеху розділення повітря нового виду товарної продукції – кисню медичного рідкого. Його тепер підприємству офіційно дозволено виробляти й реалізовувати медичним закладам, де у зв’язку з пандемією короновірусу виникла потреба в додатковому забезпеченні киснем, а також можливим іншим споживачам.

Про те, як цього в «КАРПАТНАФТОХІМі» вдалося досягти, ми попросили більш детально розповісти начальника технічного відділу Едуарда Маслова.

– Спершу, мабуть, доречно буде пригадати історію створення азотно-кисневої станції, – говорить Едуард Юрійович. – Вона на підприємстві була побудована за проєктом німецької фірми «Лінде» в ході проведення в 1991-1996 рр. реконструкції установки з виробництва вінілхлориду та введена в дію перед початком відновлення роботи цього виробництва. Основним завданням АКС було забезпечення технічним газоподібним киснем цеху з виробництва вінілхлориду, оскільки до реконструкції тут стадія окислювального хлорування (оксіхлорування) етилену відбувалася при використанні хлористого водню й атмосферного повітря.

Але оскільки реконструйована установка з виробництва вінілхлориду працювала й зараз працює не на стовідсоткових навантаженнях, а на близьких до проєктних, то частина технічного кисню, виробленого на АКС цеху розділення повітря й перетвореного в рідкий стан, продавалася споживачам. Однак у свій час наш кисень купували і медичні заклади та підприємства, які цей продукт їм постачали як медичний. Бо ми і вони, провівши відповідні лабораторні дослідження кисню, виробленого на АКС, знали, що він за своїми технічними й фізико-хімічними показниками відповідає всім медичним вимогам, тобто медичному кисню.

Та в останні роки в державі пройшли зміни в структурі контролюючих органів й політиці в сфері ліцензування. Зокрема, за видачу ліцензій на медичний кисень стала відповідати Дежрлікслужба України, яка переглянула й встановила більш жорсткі вимоги до технічних і якісних параметрів цього продукту, його транспортування, зберігання й т. п. Тому керівництвом Наглядової ради ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» було поставлено завдання опрацювати питання щодо отримання ліцензії на виробництво зрідженого медичного кисню, бо він порівняно з технічним, який купують переважно для того, щоб заправляти балони й використовувати для обробки металів, і коштує значно дорожче, і в медицині постійно застосовується для проведення лікувальних процедур, хірургічних операцій, в палатах зі спеціальним мікрокліматом тощо.

– Таке завдання було отримано вже в період карантину?

– Ні, раніше, ще в 2019 році до спалаху захворювання на коронавірус у китайському місті Ухань. Але до того ми ніколи не мали жодних справ, які б стосувалися виробництва лікарських засобів. Також Держлікслужба України встановила досить високі вимоги до підготовки всіх необхідних документів, що подаються туди разом із заявою про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з промислового виробництва лікарських засобів. Тому додатковий час знадобився для з’ясування певних організаційних, правових та інших моментів. А більш інтенсивно почали займатися підготовкою документів до заяви про отримання ліцензії разом зі спеціалістами управління аналітичного контролю нашого підприємства цього року, коли в Україні вже були запроваджені обмежувальні заходи у зв’язку з поширенням коронавірусу.

Від технічного відділу виконавцем був заступник начальника Андрій Андріїв. Також допомагали йому прийняті на роботу в цех розділення повітря та в управління аналітичного контролю досвідчені фармакологи Галина Мельник і Віра Колісник. Власне, Андрій Андріїв підготовлену заяву та додані до неї документи на отримання ліцензії особисто повіз у Київ та 26 березня подав у Держлікслужбу України. Там їх зареєстрували та упродовж 10 робочих днів, як того вимагає закон, розглянули й надали свої зауваження. Вони були виправлені, але знову везти до столиці ці документи вже не довелося, адже на той час Держлікслужба створила на своєму порталі електронний реєстр лікарських засобів. На ньому можна було моніторити стан розгляду зареєстрованих документів на отримання ліцензії й вносити відповідні правки. Таким чином вони пройшли кілька етапів погодження, а після цього Міністерство охорони здоров’я України уповноважило Держлікслужбу провести аудит на азотно-кисневій станції та в лабораторії з обслуговування цеху розділення повітря.

23 квітня на АКС побували два аудитори Івано-Франківської філії Держлікслужби, які за результатами перевірки склали відповідний акт і надіслали його до Києва в центральний офіс. Тільки після цього ми дочекалися прийнятого Держлікслужбою рішення про надання ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» оформленої в електронному вигляді ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів – кисню медичного рідкого, запис про що зроблено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також додатку до неї на паперовому носії. Дата початку дії ліцензії – 7 травня 2020 року, термін – безстроковий.

– Чи довелось для цього вносити якісь технічні зміни в технологію одержання на АКС кисню з повітря?

– Абсолютно нічого змінювати не довелося. Тільки на додаткову вимогу аудиторів було виконано повірку приладів тієї стадії, де виробляється кисень. З цим завданням працівники служби головного приладника підприємства впоралися буквально за лічені дні. Також зразки виробленого кисню були досліджені в лабораторії в Чернівцях, висновок якої виправдав очікувані результати й позитивно оцінив державний орган ліцензування господарської діяльності, надавши право «КАРПАТНАФТОХІМу» на виробництво зрідженого медичного кисню.

– В яких обсягах підприємство може його реалізовувати?

– Газоподібний технічний кисень у нас споживається тільки цехом з виробництва хлорвінілу. А надлишки його в зрідженому стані, що утворюються й зберігаються в спеціальній ємності, складають в середньому 80-100 тонн у місяць. Приблизно такий обсяг рідкого медичного кисню підприємство могло б щомісяця продавати.

Розмову вів Василь ТКАЧУК.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: