Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

У місті створили нове комунальне підприємство

02 липня, 15:16
Переглядів: 765

Думки депутатів з приводу доцільності його створення розділилися

На черговій сесії Калуської міської ради, яка відбулася 25 червня у приміщенні ПК «Мінерал», депутати прийняли рішення про реорганізацію юридичної особи КП «Водотеплосервіс» та створення на його базі КП «Калушвода», яке займатиметься водопостачанням та водовідведенням. Таким чином, у місті стало більше комунальних підприємств. Але чи зможе новостворене допомогти вирішити наявні проблеми?

Сьогодні КП «Водотеплосервіс» насправді є найзбиткованішим у місті. Загальна сума збитків підприємства за 2019 рік складає 83,3 млн грн, з яких 48,3 млн грн – за теплопостачання, 35 млн грн – за водопостачання та водовідведення. А за 4 місяці 2020 року його збитки вже становлять 28,4 млн грн. (18,6 млн грн – за теплопостачання, 9,8 млн грн – за водопостачання та водовідведення). Якщо підсумувати, то дебіторська заборгованість за надані послуги станом на 1 червня 2020 року складає більше 53 млн грн, а кредиторська заборгованість підприємства – 436 млн грн. Окрім цього, є ще заборгованість по кредиту МБРР відповідно до Договору про субкредитування, який уклали 16 жовтня 2009 року в рамках проєкту «Розвиток міської інфраструктури» у розмірі майже 6,6 млн доларів США.

В Україні раніше досить часто місцева влада могла оголошувати про банкрутство чи ліквідацію власних комунальних підприємств (і тоді в ході процесу ліквідації частина боргів списується як безнадійна), а їм на заміну створювали нові, діяльність яких не змінювалася. Частково за такою логікою і з’явилося КП «Водотеплосервіс».

Виробничу діяльність воно розпочало у червні 2003 року. Підприємство було створене з метою забезпечення споживачів міста централізованим теплопостачанням, водопостачанням та водовідведенням. Очевидною проблемою цього КП є те, що встановлені тарифи на послуги не покривають витрат для їх надання. Рівень покриття витрат за наданні послуги для населення станом на 1 травня 2020 року був таким: 40% – водопостачання; 58% – водовідведення, 61% – теплопостачання. Найбільша стаття витрат – покупна теплоенергія від ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА», найбільша заборгованість з боку населення – за послуги з теплопостачання. Тому фактично на основі цього і прийняли рішення про розділення сфери управління, тобто повернутися до попередньої схеми, коли в Калуші одне комунальне підприємство відповідало за водопостачання та водовідведення, а інше – за теплопостачання.

Слід зазначити, що реорганізація шляхом відділення з іншого підприємства означає, що нова структура отримує не тільки активи, але й борги. Тому за КП «Водотеплосервіс» залишається заборгованість перед ДПЗД «Укрінтеренерго», НАК «Нафтогаз України», ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА», а на КП «Калушвода» переходять борги перед ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», ПрАТ «ЛУКОР» за очищення побутових стоків та по кредиту Світового банку.

Рішення з реорганізації КП «Водотеплосервіс» є досить непростим, а тому це питання довго обговорювалося депутатами на сесії. Зокрема на необдуманості та поспішності в прийнятті рішення про створення нового комунального підпримєства наголошував депутат Андрій Найда. У коментарі журналісту «НК» він зазначив:

– Підприємство створюється методом виділення, тобто іде субсидіарна відповідальність. І нікуди від боргів ми не втікаємо. Натомість з’являється нове підприємство, в якому буде директор, бухгалтер та створено інші штатні одиниці. Складається враження, що воно створюється під когось. З цього приводу керівництво КП «Водотеплосервіс» нічого не повідомило. На комісіях ми просили, щоб нам надали штатний розпис, але отримали відповідь, що вони не встигли це зробити. Також немає розробленого бізнес-плану. Ми хотіли, щоб показали проєкт розподільчого балансу, щоб було видно, що перейде до нового підприємства, а що залишиться за старим. Його ми теж не побачили.

На сесії запитання щодо штатного розпису ставили декілька депутатів, на що директор КП «Водотеплосервіс» Ігор Яковина відповів, що збільшувати штат вони не планують. Навпаки, якщо зараз загальна чисельність працівників складає 337 осіб, то вони очікують, що на двох підприємствах у цілому відбудеться скорочення на 40 осіб. Але тоді не зрозуміло, чому тоді оптимізацію кількості працівників не проводили до сьогодні?

Якщо ж подивитися з іншого боку, то зрозуміло, що погасити борги КП «Водотеплосервіс» у повному обсязі неможливо. Тому потрібно шукати шляхи виходу із ситуації, яка склалася. У коментарі журналісту «НК» депутат Калуської міської ради від політичної партії «Народний Рух України» Володимир Тимків підкреслив, що підтримка цього рішення далася непросто:

– Перед голосуванням відбулася дискусія як всередині нашої команди, так і в депутатському корпусі. Питання дуже складне, бо «Водотеплосервіс» має багато проблем, найголовніша – це борги. Рано чи пізно їх доведеться віддавати. Оскільки орієнтація на поступове відключення від централізованого опалення міста, то логічно, що треба розділити тепло- і водопостачання. Потрібно сконцентрувати увагу на погашенні боргів за водопостачання та водовідведення і врятувати підприємство. В іншому випадку все місто опиниться без води і тоді наступить колапс.

Що буде з новим КП «Калушвода» та що чекає на жителів міста у майбутньому, покаже час. Калуські депутати вже мали практику створення нових комунальних підприємств, які в кінцевому результаті так і не запрацювали. Так, зокрема, сталося з «Інститутом розвитку міста». До сьогодні існує тільки рішення про його створення та затверджений статут, але реально структура, яка мала б працювати над стратегічним розвитком Калуша, залучати інвесторів, так і не запрацювала. Проте і гроші на це комунальне підприємство з міського бюджету не витрачаються, тоді як КП «Калушвода» вони таки будуть потрібні.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: