Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Вижити у карантин… Як рятується малий і середній бізнес Калуша?

18 квітня, 10:35
Переглядів: 1346

Приємні традиції випити чашечку кави з друзями, прогулятися торговими центрами у пошуках обновок, покращити свій зовнішній вигляд у салонах красоти та багато іншого стало неможливим для українців та калушан, зокрема, на час карантину.

І якщо великий бізнес, а це здебільшого різного роду виробництва, ще якось незважаючи на складнощі адаптується до нових умов і продовжує функціонувати, то по малому і середньому бізнесу карантин вдарив найвідчутніше. Більшості підприємців, які працювали у сфері обслуговування та продажу товарів, довелося закрити свої заклади, відправити у відпустки, а то і звільнити працівників. Особливо важко тим, хто орендує великі приміщення, дороговартісну техніку, має зобовязання із виплати кредитів.

Журналіст «НК» поспілкувалася з представниками бізнесу із різних сфер, щоб дізнатися, як пандемія вплинула на їхню справу, що вони роблять для її порятунку і чим у ситуації, що склалася, їм може допомогти держава.

– Пережити карантин мені як власниці малого бізнесу дуже складно, – зізнається власниця салону краси «Gloss» Людмила Мартиновська. – Я працюю і заробляю на сім’ю сама, а зараз залишилася взагалі фактично без доходу, адже «за плечима» сплата кредиту, податки, оренда житла, комунальні послуги, утримання дитини…

Салон краси зачинений ще з 17 березня, але незважаючи на це, оплати за все потрібно робити вчасно, тому що на пільги чи різного роду відтермінування платежів надії не маю.

Загалом по житті я «трудоголік» і звикла всього добиватися власними силами, а зараз мені наче «обрізали крила»  і позбавили засобів існування. Ситуація критична… Вважаю, що нам немає сенсу прирівнюватися до інших держав, поки влада нашої країни не дбає належно про своїх людей. Потрібно вже йти до праці і заробляти кошти для виживання. Наразі ж влада диктує лише обов’язки, не беручи до уваги права людей…

– Як свідома людина, яка не хоче піддавати небезпеці ні себе, ні когось, я наразі не працюю, але виживати в таких умовах дуже складно, – додає працівниця салону краси «Paradise» Наталія Бойчук. – Усі збереження і кредити вже закінчуються… Як бути далі, не знаю.

Директор творчого клубу для дітей-підлітків «Creative club» Мар’яна Сурмей своєю чергою зізнається, що додає сили і впевненості у цей складний час лише позитив, який вона отримує від своїх вихованців.

– Під час карантину наш творчий простір вимушено зачинив свої двері для відвідувачів, адже ми розуміємо, що потрібно залишатися вдома та по максимуму уникати контактів з оточуючими, – зазначає М. Сурмей. – Однак багато батьків та дітей із задоволенням виконують завдання від нашої креативної команди та знімають відеозвіти. Таким чином, ми практикуємо роботу на камеру, тренуємо пам’ять та розвиваємо творчі здібності. Це теж свого роду навчання, щоправда бізнесом це назвати не можна. Від середини березня ми не отримуємо доходів, а питання оренди та виплати різних податків наразі залишається відкритим.

Мотивацією триматися служить лише позитив від дітей та віра в те, що всі ми зовсім скоро зустрінемося та зможемо дружно обійнятися.

Щодо підприємців, які здійснювали продаж овочів та фруктів на ринках, які на час карантину закриті, то більшість із них наразі здійснюють доставку на дім. Зокрема, чимало відповідних оголошень можна знайти у соціальних мережах або ж на різного роду дошках оголошень в Інтернеті. Так само «виживають» і калуські магазини, які здійснюють торгівлю промисловими товарами. Крім того, з доставкою на дім в умовах карантину можна замовити і домашні молочні та м’ясні вироби, яйця та ін. Підприємці, з якими вдалося поспілкуватися журналісту «НК» розповідають, що їхні доходи за період карантину надзвичайно впали, але продаж товару через доставку на дім дозволяє хоч якось протриматися «на плаву».

До слова, для того, щоб покращити справи в бізнесі, калуські підприємці навіть вигадали своєрідний флешмоб.

«Друзі на Facebook, хто має власну справу, малий бізнес, під цим постом розмістіть одне фото, яке відобразить те, чим ви займаєтеся, яку надаєте послугу, чи продаж яких товарів. Без цін, текстових коментарів, повідомлень, посилань на сторінку. Тільки фото або візитівку.

Якщо хтось з моїх друзів зацікавиться вашою пропозицією, то напише вам у приватні повідомлення чи додасть вас у друзі. Потім скопіюйте цей текст на свою сторінку, щоб я могла теж прокоментувати його. Це чудова можливість познайомитися і підтримати один одного», – написала на своїй сторінці у соціальній мережі власниця квіткового магазину «IRis» Ірина Дзеса.

Загалом більшість власників малого та середнього бізнесу Калуша, з якими вдалося поспілкуватися журналісту «НК», не приховують свого скрутного становища і очікують від державної влади, першочергово, фінансової підтримки. Мова, зокрема, йде про тимчасове  звільнення від сплати податків або ж, принаймні їх істотне зниження (податкові канікули, тимчасова відміна ЄСВ, ПДФО).

До слова, нещодавно спілка українських підприємців провела опитування вітчизняного бізнесу, щоб з’ясувати, як вони оцінюють вплив пандемії на власні компанії та українську економіку. Результати опитування свідчать, що майже 60% власників бізнесу продовжують діяльність під час обмежень (це переважно великий та середній бізнес), ще 29% – припинили роботу (характерно для мікробізнесу). При цьому, 51% підприємств здатні протриматися в умовах карантину і не збанкрутувати лише один місяць.

Третина власників бізнесу (переважно мікро-), заявляють про падіння доходів на 90-100% з початку карантину. Ці ж підприємці вже звільнили до 50% штату співробітників.

Власники малого та середнього бізнесу говорять про зменшення доходів на 25-50% порівняно з докарантинним періодом і вже звільнили від 10 до 25% працівників. Втрати прибутків великих підприємств становлять 10-25%.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: