Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Богдан Пеленичка: «Гіпохлорит натрію – один з найефективніших засобів для знезараження приміщень і територій»

17 квітня, 10:14
Переглядів: 671

Гіпохлоритом натрію, виробленим у ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» та благодійно наданим Калуській міській раді в необхідному обсязі, сьогодні продовжують активно користуватися в місті для дезінфекції приміщень установ, організацій, під’їздів та сходових кліток житлових будинків, малих архітектурних форм, сміттєвих майданчиків, дорожнього покриття вулиць, міжквартальних проїздів та ін.

Використовують його і в медичних закладах, зокрема в Калуській центральній лікарні та інфекційному відділенні Калуської районної лікарні для знезараження коридорів, відділень, де перебувають і лікуються пацієнти з пневмоніями, підозрою на захворювання коронавірусною інфекцією й лабораторно підтвердженим діагнозом COVID-19.

Про це редакції «НК» в телефонному режимі повідомив начальник Калуської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» Богдан Пеленичка.

– Необхідність проведення дезінфекції приміщень, вулиць та інших місць перебування людей особливо гостро постала в умовах недопущення занесення і поширення на території міста Калуша випадків захворювань, спричинених коронавірусом COVID-19, – говорить Б. Пеленичка. – Дезінфекція дає можливість очищати навколишнє оточення від вірусів, бактерій, шкідливих мікроорганізмів. А одним з найефективніших засобів для знезараження приміщень і територій є гіпохлорит натрію. В цьому не тільки я абсолютно переконаний. І благо, що в Калуші є підприємство, де виробляється цей дезінфікуючий засіб, та місто своєчасно благодійно отримало від нього необхідну кількість гіпохлориту натрію. Адже на початку запровадження в Україні карантину з метою протидії поширенню коронавірусної інфекції в усіх містах і районах кинулися закуповувати засоби захисту, тому навіть дезінфектанти були в дефіциті.

– Богдане Зіновійовичу, в соціальній мережі останнім часом з’являється інформація, що десь якісь приміщення, храми на Івано-Франківщині дезінфікували, використовуючи для цього колоїдний розчин срібла. Чи сильніший він від гіпохлориту натрію?

– Я можу тільки сказати, що він не є дешевим і не кожен собі може дозволити його придбати для знезараження приміщень чи ще чогось іншого. А якщо хтось може подарувати Калушу дезінфікуючі засоби, будь ласка, хай благодійно допоможе. Ми подякуємо меценатам і використаємо їх за призначенням. Але колоїдний розчин срібла не є кращим та більш ефективним дезінфікуючим засобом від гіпохлориту натрію. Мабуть, єдиною його перевагою є те, що цей дезінфектант не має якогось специфічного запаху та після розпилення не залишає слідів на поверхнях. Однак і від гіпохлориту натрію, отриманого від «КАРПАТНАФТОХІМу», при правильному розведенні його водою до робочої концентрації практично не повинно після розпилення рідини залишатися білих плям на поверхнях.

Незважаючи на високу хімічну активність гіпохлориту натрію, він не несе небезпеки для людей. Це документально підтверджено дослідженнями токсикологічних центрів, у т. ч. в Північній Америці та Європі. Ними підтверджено, що речовина в робочих концентраціях не несе будь-яких серйозних наслідків для здоров’я навіть після ненавмисного ковтування або потрапляння на шкіру. Також підтверджено, що гіпохлорит натрію не є мутагенним, канцерогенним, тератогенним з’єднанням та шкірним алергеном. Міжнародне агентство з вивчення раку дійшло висновку, що питна вода, яка пройшла обробку NaOCl (гіпохлоритом натрію), не містить людських канцерогенів. Крім того, досі метод хлорування питної води з використанням гіпохлориту натрію залишається найбільш розповсюджений в усьому світі через його простоту та високу знезаражуючу дію стосовно патогенних мікроорганізмів.

– А КП «Водотеплосервіс» використовує для протидії поширенню коронавірусу COVID-19 гіпохлорит натрію виробництва ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» в процесі підготовки питної води перед її подачею в централізовану мережу для забезпечення споживачів міста?

– Для цього потрібен гіпохлорит натрію з масовою концетрацією активного хлору не меншою, ніж 120 г/дм3. Він відповідає знезаражуючому засобу марки А. Такий продукт калуські нафтохіміки ніколи не виробляли. В «КАРПАТНАФТОХІМі» гіпохлорит натрію є побічним продуктом, який проходить через стадію розщеплення і хлор повторно використовується в технологічному процесі. Але гіпохлорит натрію з меншою масовою концентрацією активного хлору (60-70 г/дм3) є дуже ефективним засобом для знезараження приміщень, вулиць та інших місць, де можна заразитися корона вірусом.

У «КАРПАТНАФТОХІМі» гіпохлорит натрію в кожній ємності, що відвантажується споживачам для боротьби з коронавірусною інфекцією, досліджується лабораторією підприємства. Відповідно складається протокол випробувань цього дезінфікуючого засобу, в якому зазначається масова концентрація активного хлору, а також лугу в перерахунку на NaOH (гідроксид натрію). З врахуванням цих концентрацій розчин розводиться певною кількістю води і тоді може використовуватися для дезінфекції чи знезараження. На підприємстві також можна отримати рекомендації щодо співвідношення води і відпускного гіпохлориту натрію з конкретними масовими концентраціями при розведенні дезінфікуючого засобу.

Щодо знезараження питної води в Калуші, то цей процес відбувається на новозбудованій кілька років тому відповідній станції. Але КП «Водотеплосервіс» використовує для знезараження привізний гіпохлорит натрію.

– Чи забезпечені сьогодні комунальні підприємства та відповідні служби міста спеціальними технічними засобами для розпилення дезінфікуючих засобів?

– За кошти з міського бюджету було придбано кілька генераторів холодної пари, два з яких отримало міське управління з питань надзвичайних ситуацій, по одному – станція швидкої та невідкладної медичної допомоги, наша міськрайонна філія, ПК «Мінерал» та, можливо, ще й інші заклади. Крім того, чимало необхідного технічного обладнання, апаратів ШВЛ та засобів індивідуального захисту було закуплено для медичних закладів меценатами й благодійниками. Тому наразі є чим розпиляти дезінфікуючі засоби та забезпечувати захисними засобами працівників, які цим займаються. Комунальники, двірники ОСББ також для цього використовують переносні садово-городні та інші розпилювачі. А для КП «Калашавтодор», наскільки мені відомо, вже придбано спеціальну автомашину для дезінфекції дорожнього покриття вулиць.

Розмову вів Василь ТКАЧУК.

P.S. Станом на 16 квітня працівники цеху з виробництва хлору та каустичної соди мембранним методом ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» благодійно відвантажили у міста Івано-Франківськ, Рівне, Тернопіль, Коломия, Монастириська, Дубно близько 200 тонн гіпохлориту натрію.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: