Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Депутат міськради вимагає переукласти договір з управителем окремих калуських будинків

19 січня, 16:29
Переглядів: 257

На останній сесії Калуської міської ради депутат Юрій Луцак у своєму виступі звернув увагу колег та керівництва міської ради на доцільність переукладання договору з ТзОВ «М-Монтаж» через юридичні колізії, які впливають на якісне надання житлово-комунальних послуг співвласникам багатоквартирних житлових будинків їх управителем, яким і є це товариство.

Після сесії Юрій Луцак свій депутатський запит виклав у листі до редакції «НК» та особисто приніс до нас для публікації в газеті, бо вважає його актуальним. Друкуючи матеріал депутата міськради, який несе відповідальність за достовірність інформації, водночас нагадуємо читачам, що точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції.

 

ТзОВ «М-Монтаж» працює як ЖЕО, обмежуючи права співвласників будинків

«Відповідно до норм законодавства, управитель у своїй діяльності щодо управління будинком повинен послуговуватися законом, постановами, договором, правилами. Договір з надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом житлових будинків і споруд та об’єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях, належить до договорів, що укладаються на основі Типового договору, умови якого затверджені Кабінетом міністрів України і є обов’язковими для сторін договору. Вони не мають права відступати від умов і положень Типового договору та укладати і врегульовувати договір щодо надання послуг з управління будинком на власний розсуд. У такому випадку договір не матиме юридичної сили і не буде обов’язковим до виконання.

У Типовому договорі про надання послуг з управління будинком, який затверджений постановою уряду від 20 травня 2009 року, в частині «Предмет договору» зазначено: «Управитель зобов’язується надавати замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об’єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі – об’єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі – мешканці об’єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості». Тобто йдеться про співвласників одного окремого будинку. А в договорі, який уклала Калуська міська рада з управителем – ТзОВ «М-Монтаж», зобов’язання управителя сформовані таким чином, що він надає послуги тільки тим споживачам, які є співвласниками декількох будинків. Тобто цей договір виключає умови щодо надання управителем послуг тим мешканцям, які є співвласниками житлових приміщень в одному житловому будинку. І це непоодинокий «юридично-філологічний» ляп, який суттєво викривляє укладений договір з управителем та вказує на невідповідність з Типовим договором.

Зважаючи на те, що послуги з управління будинком управителем у силу законів, постанов, наказів, правил і того ж таки Типового договору є відмінними за змістом від послуг з управління будинком комунальними ЖЕО, дотримання ним умов Типового договору та Правил надання послуг з управління будинком мало би бути прогресивною рушійною силою в наданні послуг. Так, Правила зобов’язують управителя відкрити для кожного окремого будинку в установі банку декілька рахунків. Зокрема, в документі зазначено: «Особа, що здійснює управління будинком, відкриває рахунок в установі банку для отримання та здійснення платежів за житлово-комунальні послуги для кожного окремого об’єкта, наданого їй в управління. Для накопичення коштів на здійснення поточного та капітального ремонтів особа, що здійснює управління будинком, відкриває окремі депозитні рахунки». Типовий договір теж зобов’язує управителя «ввести для кожного об’єкта окремий банківський рахунок, передбачений правилами управління будинком».

Калуська міська рада, згідно з договором з управителем, передала ТзОВ «М-Монтаж» в управління 20 житлових будинків, що обслуговувалися КП «ЖЕО №1» (або так званий об’єкт №1), та 67 житлових будинків від КП «ЖЕО №4» (об’єкт №2). Законодавством передбачене формування таких об’єктів тільки для проведення конкурсу з визначення надавача послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом житлових будинків і споруд. Але надалі управитель, зважаючи на те, що будинки цих двох умовних об’єктів відрізняються між собою за віком, технічним станом конструкцій, внутрішньобудинкових мереж, мають не однакові за площами прибудинкові території, визначені їм тарифи на житлово-комунальні послуги і т. ін., мав би врахувати те, що кожен окремий будинок і є окремим об’єктом, а також відкрити на кожен будинок вищезгадані рахунки в банку. Однак цього не зроблено.

Як показала практика, комунальні підприємства «ЖЕО №1» і «ЖЕО №2» не проводили поточних ремонтів по будинках через відсутність достатніх накопичувальних коштів на ці ремонти. Хоч в тарифі така складова була, але не було обов’язку її накопичувати. А якщо і проводилися такі ремонти за кошти з міського бюджету, то вибірково в будинках, які визначались керівниками цих КП та й ще могли погоджуватися УЖКГ Калуської міської ради.

Накопичування коштів на кожен окремий житловий будинок для проведення поточного чи капітального ремонту, реконструкції, технічного переоснащення спільного майна його співвласників, а також для виконання інших робіт є чи не основною відмінністю управителя від балансоутримувача – ЖЕО в управлінні будинком. Однак на сьогодні, наскільки мені відомо з розмов із людьми, котрі звертаються до мене з метою отримати допомогу у вирішенні їхніх проблем, вимога законодавця щодо накопичення коштів товариством «М-Монтаж» проігнорована. І в певній мірі посприяла цьому міська влада. У договорі, підписаному з ТзОВ «М-Монтаж» та уповноваженою особою міськвиконкому, підпункт 12 Типового договору змінено на корить управителя та викладено в такій редакції: «Ввести щодо об’єктів окремий особовий позабалансовий рахунок, передбачений правилами управління будинком». Така вимога договору є фікцією, бо згаданий вид рахунку не був передбачений у тоді діючих Правилах управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України та зареєстровані в Міністерстві юстиції України. Мало того, позабалансові рахунки неможливо відкрити у банківській установі.

На підставі викладеного вважаю, що договір, підписаний органом місцевого самоврядування з управителем, обмежує права та інтереси співвласників кожного з будинків, що перебувають в управлінні ТзОВ «М-Монтаж». Також дивує відмова керівництва цього товариства укладати окремі договори зі споживачами, які є власниками квартир у будинку. Натомість їм надають копію договору між Калуською міською радою та управителем.

Законодавець передбачив, що в разі, якщо мешканці не визначилися з управителем самостійно, а його було призначено органом місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства, то управитель зобов’язаний у 30-денний термін після укладання договору з місцевою владою укладати зі споживачами, які є власниками квартир, договори на надання житлово-комунальних послуг (наказ №60 від 25.04.2005 р. Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства).

Наразі поліпшення у наданні послуг управителем порівняно з ЖЕО немає. Фактично замість нього створена й працює приватна житлово-експлуатаційна організація. Внаслідок укладеного договору з управителем, що не відповідає законодавству, відбувається анархія в правових відносинах споживачів і надавача послуг. Тому, щоб споживачі отримували дійсно якісні послуги з управління будинком, а співпраця управителем була зрозумілою та прозорою, міській раді необхідно привести договір, укладений з ТзОВ «М-Монтаж», у відповідність до чинного законодавства та проводити дієвий контроль за виконанням нових правил щодо надання житлово-комунальних послуг».

 

Твердження депутата про порушення не відповідають дійсності

Зважаючи на важливість питань, порушених у листі, журналіст «НК» попросила прокоментувати його заступника міського голови Руслану Вайду.

– Проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в Калуші обумовлено рішенням Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13 листопада 2017 року «Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції» та Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», які передбачали вжиття заходів щодо проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, співвласники яких відповідно до Закону не визначилась із формою управління будинком, – зазначає Р. Вайда. – Відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №150, було вжито заходів для виконання процедури підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку.

Рішенням виконкому від 22 листопада 2017 року «Про проведення конкурсу на призначання управителя багатоквартирного будинку у Калуші» визначено перелік багатоквартирних будинків, співвласники яких не визначились із формою управління будинком на момент прийняття рішення, затверджено конкурсну комісію та Положення про конкурсну комісію, якій було доручено розробити конкурсну документацію на проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в Калуші, а управлінню житлово-комунального господарства Калуської міської ради – сформувати об’єкти конкурсу.

На виконання цього рішення конкурсна комісія з призначення управителя багатоквартирного будинку в Калуші визначилась із переліком будинків, де буде проводитись конкурс, розробила конкурсну документацію на його проведення, а також призначила дату проведення конкурсу.

Так, лотом №1 передбачено проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у кількості 20 одиниць на вулицях Долинська, Рубчака, Грушевського, Писарська, Привокзальна, а також затверджена конкурсна документація на кожний будинок залежно від його технічних даних, які визначають перелік послуг з управління багатоквартирним будинком, вартість та періодичність надання послуг для кожного будинку окремо.

Під час проведення конкурсу конкурсна комісія визначила переможцем ТзОВ «М-Монтаж», що дозволило виконавчому комітету Калуської міської ради прийняти 24 квітня 2018 року рішення «Про призначення управителя багатоквартирного будинку в Калуші», яким затверджено результати конкурсу та призначено управителя для кожного багатоквартирного будинку. Також було затверджено форму договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та прибудинкових територій (Типовий договір, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009 №484 із уточненням окремих пунктів після прийняття Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку») та надано право від імені співвласників кожного багатоквартирного будинку, що входив в об’єкт конкурсу, уповноваженій особі виконавчого органу Калуської міської ради підписати цей договір.

Договір з надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд був укладений 27 квітня 2018 року терміном на один рік.

Діюче законодавство не передбачає укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком між управителем та співвласниками цього будинку, якщо управитель був призначений за результатами проведеного органом місцевого самоврядування конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, який був об’єктом конкурсу.

При цьому управитель інформацію про укладений договір довів до відома співвласників багатоквартирних будинків шляхом надання ксерокопії договору та додатків до нього, в яких відображено вартість послуги з управління окремим багатоквартирним будинком з розрахунку на 1 кв. м загальної площі квартири та перелік послуг з утримання будинку та прибудинкової території, їхня вартість. Саме рішення про призначення управителя розміщене на офіційному сайті Калуської міської ради.

Після укладення договору управитель ТзОВ «М-Монтаж» повідомив УЖКГ міської ради про відкриття окремого рахунку в ІФФ ПАТ КБ «Приватбанк», на який надходять кошти від співвласників багатоквартирних будинків, які були об’єктами конкурсу, та ведення окремого обліку фінансово-господарської діяльності ТзОВ «М-Монтаж» щодо управління багатоквартирними будинками згідно з договором.

Твердження депутата Калуської міської ради Юрія Луцака, що підпункт 12 Типового договору було змінено на користь управителя та викладено у такій редакції: «Вести щодо об’єктів окремий особовий позабалансовий рахунок, передбачений правилами управління будинком», не відповідає дійсності, бо п.3.3.12 Договору передбачає вести позабалансовий рахунок об’єктів конкурсу (лот №1, лот №2) так як ці об’єкти не передавались на баланс ТзОВ «М-Монтаж», а не вести для кожного об’єкта окремий банківський рахунок, як це було у п. 12 Типового договору в редакції, яка затверджена постановою Кабінету міністрів України №454.

Враховуючи те, що договір був укладений на підставі діючих на той момент нормативних документів, а також змін у законодавстві (постанова Кабінету міністрів України від 05.09.2018 №712 «Про затвердження Правил надання послуг з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком») та п.6.8, 6.9 розділу 6 «Строк дії цього договору та інші умови», внесення змін до цього договору буде запропоновано Замовником (виконавчий комітет Калуської міської ради) управителю (ТзОВ «М-Монтаж») шляхом укладання додаткової угоди за взаємною згодою сторін у письмовій формі.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: