Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Дуже часто кажуть: «Відірвався тромб -- і людини не стало…»

28 січня, 12:28
Переглядів: 557

Вона часто цього не відчуває, тому й не підозрює про небезпеку життю

Такий трагічний випадок мав місце буквально кілька днів тому в Калуші, коли через обрив тромбу померла молода калушанка. І це далеко непоодинокий випадок, коли, здавалось би, здорова на перший погляд людина падає з ніг і врятувати їй життя лікарям не вдається.

Чому взагалі утворюються тромби? Чи можна їх виявити? Як запобігти раптовій смерті від тромбу? Про це та інше журналіст «НК» поцікавиться у завідувачки кардіологічного відділення Калуської ЦРЛ Марії Царевич.

– Найперше, Маріє Іванівно, хотілолося б дізнатися, як формується тромб і з чого він складається.

– Тромб – це згусток з клітин крові (тромбоцитів), який формується в судинах. Судинна сітка поділяється на артерії та вени. Тому тромби також бувають артеріальними (з'являються на фоні ішемічної хвороби серця, миготливої аритмії, гіпертонії, цукрового діабету) та венозними (при варикозному розширенні вен, травмах кінцівок, гінекологічних хворобах у жінок, пухлинах органів малого таза).

Формування тромбів проходить за таким сценарієм: спершу на стінках судин відкладається зайвий холестерин, з'являється холестеринова "бляшка", яка згодом починає звужувати просвіт судини. Тоді й формуються гідродинамічні умови для появи тромбів. Але людина цього не відчуває, тому й не підозрює про страшну небезпеку своєму життю.

Причиною утворення тромбу є сповiльнення кровотоку, що провокує загустiння кровi, змiни в судинних стiнках. Наприклад, дуже поширеним є тромбоз вен на ногах. Як засвідчує статистика, найчастiше це буває у людей, якi ведуть малорухливий спосiб життя – кров застоюється, вени роздуваються, виникають варикоз i тромбоз.

Курiння, до речі, викликає спазми судин, внаслiдок чого кров також починає загущуватися. I, нарештi, тромби часто є симптомом певної хвороби – наприклад, у людей з порушенням серцевого ритму, у пiсляоперацiйних хворих тощо.

– І коли може статися непередбачуване?

– На фоні фізичного навантаження (нерідко навіть помірного, наприклад, такого, як біг у легкому темпі, швидка ходьба, підйом сходами) тромб може відірватись і тоді він з кровотоком потрапляє до легеневої артерії (основного стовбура) або до гілок легеневої артерії, наслідком яких є раптова смерть, інфаркт-пневмонія та інші ускладнення. Тромб може потрапити в судини, які постачають кров у  кишківник, що супроводжуватиметься сильним болем у животі, розвитком некрозу (змертвіння кишківника).

– Як можна дiзнатися, є тромби, чи нема?

У людей з варикозом нижніх кінцівок тромби можна помiтити навiть ззовнi. Це вузлики, якi є досить болючими при натисненнi, часто запалюються (червоніють при дотику). Проте тромби можуть утворюватися  в глибоких венах і людина навiть не здогадується про них. Хiба що відчуває важкість у ногах, з'являються болі, набряки. Тоді варто перевiрити вени за допомогою ультразвукового дослiдження.

А тому, маючи сімейного лікаря, слід звернутися до нього та зробити лабораторне обстеження крові, зокрема з визначення таких показників, як час згортання крові (коагулограма) і холестерину.

Які б профілактичні заходи ви порекомендували, аби запобігти тромбоутворенню?

– Чим більше ви рухатиметесь, то краще циркулюватиме кров. Це знижує ризик тромбоутворення.

А от ліки для розрідження крові, що страхують від тромбоутворення, вибирати на свій розсуд небезпечно. До цього нерідко закликають рекламодавці, мовляв, після сорока років усім такі препарати треба вживати, не попереджаючи при цьому про небезпеку розвитку шлунково-кишкових. Саме такими наслідками загрожує безконтрольне вживання згаданих ліків. Тому, перш ніж вживати якісь ліки, варто знову звернутися до свого сімейного лікаря і проконсультуватися.

До речi, вкрай важливий і емоцiйний стан людини. Адже доведено, що пiд час стресу в судинне русло викидається адреналiн, який впливає на судинний тонус. Саме тому люди, якi часто переживають стрес, є нервовими, роздратованими, невдоволеними, частiше хворiють на серце.

На завершення хотіла б знову звернутися до сімейних лікарів, щоб вони більше уваги приділяли обстеженню пацієнтів, а при наявності паталогії вели спостереження за нею в динаміці. На основі цих результатів  хворий має отримати як профілактичне лікування, так і при потребі відповідну медикаментозну терапію.

Записав Анатолій Гетьманчук.

 

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: