Ігор Свистун: «Відсутність договору з «Екосервісом» не є підставою не оплачувати надані підприємством послуги»

Рішення Калуської міської ради про припинення діяльності комунальних підприємств «ЖЕО №1» і «ЖЕО №4» шляхом їх ліквідації, утворення в місті ще двох нових управляючих компаній «Комфорт-Дім» і «Теплодім», яким з 1 липня передано для обслуговування чималу кількість багатоквартирних будинків, а також створення останнім часом більше двох десятків нових ОСББ – все це додало додаткових клопотів колективу КП «Екосервіс». Про них та інші справи цього підприємства, яке на сьогодні залишається єдиним в Калуші надавачем послуг із перевезення й захоронення твердих побутових відходів, журналіст «НК» днями мав розмову з його директором Ігорем СВИСТУНОМ.
– Інформувати мешканців багатоквартирних будинків про необхідність укласти договори з КП «Екосервіс» на вивезення й захоронення побутових відходів ми розпочали ще наприкінці квітня. Розміщували такі повідомлення на дошках оголошень при вході у під’їзди багатоповерхівок, на сайтах, в газетах, детально інформуючи мешканців про те, куди і в які дні та години звертатися, які документи приносити з собою, чому важливо укласти договір до початку нарахування оплати за послугу. Ми людям пояснювали, що існуюча в нас база даних про кількість зареєстрованих у помешканні отримана від комунальних житлово-експлуатаційних організацій і ці відомості можуть бути застарілими. Тому просили їх обов’язково прийти до нас на підприємство, перевірити й при необхідності уточнити дані щодо осіб, котрі проживають в квартирі, надавши відповідні підтверджуючі документи, та укласти угоду. Це потрібно для того, щоб потім уникнути можливих зайвих нарахувань у платіжному рахунку на оплату за вивезення та захоронення сміття, а також не мати проблем із призначеною субсидією на відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги.
Крім того, провідні фахівці «Екосервісу» в окремі дні працювали в офісах двох ЖЕО, навідувалися до Калуської ЦРЛ, міської поліклініки, соціальних служб та інших закладів та організацій, де надавали не тільки консультації з приводу укладання договорів. Також їхні зразки розносилися по квартирах. Тобто калушани були достатньо поінформовані про започаткування з першого липня надання КП «Екосервіс» платних послуг з вивезення та захоронення побутових відходів за договорами безпосередньо з власниками квартир у багатоповерхівках. Однак укладати їх не поспішили.
Більш масово люди пішли до нас, коли отримали перші рахунки для оплати. Але на сьогодні договори з КП «Екосервіс» про надання послуг уклали приблизно 30-35 відсотків власників помешкань у багатоквартирних будинках, що перейшли до управляючих компаній «Комфорт-Дім» і «Теплодім», а також тих, де співвласники цьогоріч створили ОСББ. Щоправда, люди продовжують приходити щоденно, однак здебільшого ті, котрих «здивувала» сума, зазначена до оплати в рахунку-фактурі за липень.
– Незадоволені, як правило, приходять з претензіями.
– І водночас з проханнями, щоб ми внесли зміни в базу даних щодо кількості зареєстрованих у квартирі осіб, бо десь, як підтверджують документи, їх насправді є менше, а в платіжному рахунку місячна сума за послуги з вивезення та захоронення побутових відходів нарахована, виходячи з більшої кількості мешканців. Хтось приходить і каже, що цей чоловік незареєстрований у квартирі, бо два роки тому помер. У когось діти десь навчаються і там проживають. Але якщо власник помешкання про зміни в кількості жильців квартири (будинку) з вищезгаданих чи інших подібних причин не повідомив у житлово-експлуатаційну організацію з наданням їй відповідних документів, то претензії він може мати тільки сам до себе. Тому ми, передбачаючи можливість виникнення певних нюансів після нарахованої мешканцям багатоповерхівок першої оплати за вивезення та захоронення побутових відходів, і зверталися до них з проханням завчасно подати в КП «Екосервіс» необхідні документи та укласти з підприємством договір про надання послуги.
– Коли останній раз відбулося коригування тарифів на послуги з перевезення та захоронення твердих і рідких побутових відходів, які для КП «Екосервіс» погоджує і встановлює виконавчий комітет Калуської міської ради?
Наприкінці квітня цього року. У червні ми мали їх ввести в дію, але фактично почали нараховувати оплату за послуги з 1 липня, коли від КП «ЖЕО №1» 80 багатоквартирних будинків було передано в управління компанії «Комфорт-Дім», а від КП «ЖЕО №4» 70 будинків прийняла для обслуговування компанія «Теплодім».
«Сміття створюють не квадратні метри житла, а люди, які там мешкають»
– Яка оплата зараз справляється «Екосервісом» з населення за надані послуги вже без договірних взаєморозрахунків вашого підприємства і комунальних ЖЕО, які ще продовжують працювати, перебуваючи в стадії ліквідації?
– Тарифи на перевезення та захоронення побутових відходів встановлені в розмірі 14 грн 63 коп. з одного мешканця багатоповерхівок і 16 грн 72 коп. з одного мешканця приватного сектора в місяць.
Нагадаю, що раніше оплата за цю послугу нараховувалася населенню за іншим принципом і її розмір залежав від площі помешкання. Відверто кажучи, ці тарифи були необ’єктивними. Адже, до прикладу, одна людина, котра проживала в трикімнатній квартирі, вимушена була платити за вивезення та захоронення побутових відходів більше, ніж троє мешканців однокімнатної квартири. Нове законодавство, яким керуємося при встановленні оплати за вивезення і захоронення відходів, вважаю справедливим. Адже всі ми розуміємо, що сміття створюють не квадратні метри житла, а люди, які там мешкають. Тому справедливо, коли скільки людей проживає в квартирі, то й на стільки ж у рівних частинах збільшується й загальна сума послуги, бо кожен мешканець сам проплачує свою норму накопичення сміття, що закладена в тарифі на одну особу.
– За вашими словами, Ігорю Любомировичу, досі багато власників квартир у багатоповерхівках не уклали договори з КП «Екосервіс» на послуги, які з липня отримують. Можливо, причина в тому, що комусь вони й не дуже потрібні, або ж ще пізніше люди звернуться, щоб одержати цей документ. А як складається ситуація з оплатою за вивезення та захоронення побутових відходів?
– Щодо договору, то його обов’язково витребують у суді, якщо буде потреба комусь туди звернутися. А рівень проплат мешканців багатоповерхівок від «Комфорт-Дому» і «Тетлодому» за послуги, надані підприємством у липні, був дуже низьким, незважаючи на те, що всі працівники адмінапарату, в тому чисті і я та головний інженер, були задіяні до підготовки, роздрукування та рознесення по квартирах платіжних рахунків. Ми дуже велику за обсягом роботу виконали, працюючи навіть після завершення робочого дня, але від отримувачів послуг бажаного результату не отримали. Проплата склала тільки 33 відсотки. Тобто розрахувалася за вивезення і захоронення побутових відходів лише третина власників квартир.
Не на багато краще оплачують послуги «Екосервісу» мешканці будинків, управителем яких вже більше року є компанія «М-Монтаж». Як доповідав на одній із нарад її керівник Ігор Степанович, у «М-Монтажі» майже щомісяця люди за утримання будинків і прибудинкових територій сплачують 96-98 відсотків від загальної суми, що нараховується за послуги. А рівень місячної проплати від них нам за вивезення та захоронення сміття ніколи не сягав навіть 50 відсотків.
– З власниками квартир у будинках, що утримуються управляючою компанією «М-Монтаж», ви теж працюєте за окремими договорами?
– Вони спочатку хотіли довірити управителю укласти угоду з КП «Екосервіс» про надання послуг, але потім на загальних зборах співвласників будинків вирішили все-таки укласти договори самостійно.
– І всі так вчинили?
– Приблизно 60 відсотків уклали, а решту цього не зробили. Хочу окремо відзначити те, що нове законодавство дозволяє підприємствам, які надають послуги з вивезення та захоронення твердих і рідких побутових відходів, нараховувати оплату за них і без договору. Відсутність договору з «Екосервісом» не є підставою не оплачувати надані підприємством послуги.
Дехто собі так думає, а хтось і поширює в мережі різні небилиці про те, що скрізь фірми, які збирають сміття, багаті. Може десь в Європі такі і є. Ми би теж були багаті й підприємство мало б можливість розвиватися, якби отримувачі послуг бодай на рівні 80-90 відсотків їх оплачували. Тоді можна було б приміром взяти хоча б одну малу сміттєзбиральну машину в кредит на 2-3 роки і щомісяця сплачувати за неї 45-60 тис. грн. Але, на жаль, сьогодні дозволити собі таку покупку не можемо. Цьогоріч спромоглися лише вирішити з питання з катком-компактором. Це спеціальна машина, якою ущільнюватимемо сміття на полігони. Її ми взяли в лізинг в Китаї. Поставку з Шанхаю очікуємо наприкінці жовтня.
Розмову вів Василь ТКАЧУК.