Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

«Калуське море»: купатися чи не купатися? Але ж чи тільки в цьому проблема?!

14 серпня, 12:35
Переглядів: 1099

Літо – гаряча пора. Тому більшість людей намагаються відпочивати в цей період поблизу водоймищ. Вже традиційними місцями для відпочинку калушан стали береги річки Лімниці в районі Добровлянського мосту, а також житлового масиву «Хотінь». Проте в останні роки все більшою популярністю користуються водойми хвостосховищ та шламонакопичувача, який в народі охрестили «калуським морем». Минулих вихідних там, беззаперечно, був аншлаг. Та чи безпечно купатися в ньому?

Ця тема час від часу порушується у місцевих засобах масової інформації, експерти та науковці висловлюють свої думки з даного питання. Нагадаємо, що в 2017 році аналітичний центр науково-дослідної установи «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» провів хімічний аналіз проб води, взятої з рідкої фази Домбровського кар’єру, шламонакопичувача та хвостосховища №2, результати якого показали несуттєвий рівень забруднення. Більш значне перевищення тоді було зафіксоване тільки бромідів. Тому постає питання: наскільки безпечним є купання в «калуському морі»?

Керівник Калуської міськрайонної філії Державної установи «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» Богдан Пеленичка в коментарі журналістці «НК» пояснює:

– Це – небезпечно, оскільки ситуація ще не достатньо вивчена до кінця. Маємо результати досліджень різноманітних лабораторій. Вони засвідчують, що у воді з цих водойм міститься  значній кількості бром. Він вважається заспокійливим елементом, проте впливає на організм людини. Це може серйозно йому нашкодити. Звісно, я не можу сказати, що це станеться. Але як фахівець не раджу купатися в тих водоймах. Тут потрібно провести відповідні експерименти, дослідити весь спектр наявних там хімічних елементів, як вони взаємодіють між собою, і вже тільки після цього можна буде робити остаточні висновки.

Позиція ж більшості калушан щодо купання в «калуському морі» оптимістичніша. Зокрема громадська активістка Валентина Бідонько зазначає, що воно є хорошим місцем для відпочинку:

– Коли поїхала туди вперше, – розповідає калушанка, – то я теж мала певні застереження – варто чи не варто купатися в тому соленому озері? Але побачивши там багато людей, яких я знаю і поважаю, наприклад, науковців з Інституту галургії, зрозуміла, що нічого страшного немає. Все можна, але в міру. Тут кожен повинен враховувати стан свого здоров’я. Як, приміром, хтось лікується бджолиними укусами, а для когось вони є смертельними. Тобто це справа індивідуальна, до якої треба ставитися обережно і без фанатизму. Хоча маленьким дітям я б не дозволяла там купатися, оскільки їхній організм може відреагувати абсолютно по-іншому, ніж дорослий. Я в жодному разі не заохочую людей купатися в «калуському морі». Проте мене дивує позиція місцевої влади, яка, здається, просто самоусунулася від цього питання. Домбровський кар’єр, хвостосховища – вони мають величезний потенціал для того, щоб стати хорошими зонами для відпочинку. Вони можуть стати цікавими туристичними об’єктами Калуша, роблячи його більш привабливим для гостей та жителів міста. На жаль, з боку місцевої влади зацікавленості у цьому безпосередньо я не бачу, а шкода.

У країнах Європи поширеною практикою є перетворення вже недіючих промислових об’єктів, наприклад, шахт, заводів, фабрик на туристичні атракції. Для Калуша досить перспективним є вивчення та переймання подібного досвіду. Але тут потрібна політична воля місцевих керівників.

Головний спеціаліст відділу з питань інвестицій та міжнародної інтеграції управління економічного розвитку Калуської міської ради Віктор Павлів так прокоментував можливість облаштування відпочинкових зон в районі Домбровського кар’єру та хвостосховищ:

– У Програмі розвитку туризму, яка була прийнята діючим складом міської ради, прописано встановлення турстопів – чотирьох на річці Лімниця та одного на Домбровському кар’єрі, якраз там, де зараз більшість калушан купається. Але на це в міському бюджеті не знайшлося коштів. Це по-перше. Другою причиною, яка стала на заваді, є те, що ці об’єкти розташовані в промисловій зоні. Тому на перше місце виходить створення безпечних умов для туристів та відпочиваючих. Також залишається невирішеним питання з «Оріаною», якій належать ці об’єкти. Зараз переговори з цього приводу призупинені.

Нещодавно відбулися громадські слухання, на яких презентували проєкт нового генерального плану Калуша. Відповідно до оприлюдненого документа, територію довкола Домбровського кар’єру пропонують перетворити на рекреаційну зону з базами відпочинку, велотуризму, мотузковим парком та ін. Та надіятися на реалізацію таких амбітних планів у найближчому майбутньому не доводиться. Хіба що масові відвідини калушанами та гостями міста «калуського моря» допоможуть залишити це питання у фокусі уваги місцевої влади, підприємців та науковців.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: