Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Лікарі Калуської ЦРЛ зробили одну з найскладніших операцій в ортопедії

14 червня, 12:54
Переглядів: 5782

Минулого тижня травматологи-хірурги Калуської ЦРЛ Степан Зелик та Мар’ян Яремко під керівництвом експерта МОЗ, керівника Київського центру ендопротезування, кандидата медичних наук та заслуженого лікаря України Олександра Косякова вперше в нашому місті зробили операцію з ендопротезування кульшового (тазостегнового) суглоба. Раніше на Прикарпатті такі операції робили лише в Львові, Тернополі та Івано-Франківську.

– Ідея здійснювати у Калуші такі операції виникла давно, але не було необхідного інструментарію, – зізнається М. Яремко. – На щастя, знайшовся меценат, мій хороший друг, однокласник та одногрупник Павло Котик, який закупив необхідний нам дриль вартістю близько мільйона гривень. Тоді постало питання запозичення вмінь та досвіду. І в цьому нам неабияк допоміг і продовжує допомагати Олександр Косяков.

– Співпраця з цими молодими і талановитими лікарями розпочалася ще в 2002 році, – розповідає Олександр Миколайович. – Усіх нас пов’язує те, що ми свого часу закінчили Івано-Франківську медичну академію, тому маємо вдосталь спільних знайомих та колег. Загалом співпраця з лікарями із Прикарпаттям у мене була завжди, а із Степаном Зеликом та Мар’яном Яремкою ми почали тісніше спілкуватися тоді, коли колеги досягли певного рівня вмінь для того, щоб почати робити одну з найскладніших операцій в ортопедії – ендопротезування суглобів. Вони приїжджали в Київ на різноманітні стажування та стаціонари, а я завжди готовий ділитися досвідом з людьми, які не зупиняються на досягнутому та мають бажання розвиватися. Саме для того, щоб підтримати молодих лікарів у їх починаннях, я приїхав у Калуську ЦРЛ. Разом ми прооперували трьох пацієнтів різного віку, статті та складності захворювання. Я не побачив у хлопців здивування чи розгубленості… Вони грамотні та талановиті. Звичайно, їм дещо бракує досвіду, але його можна здобути лише під час праці. Я вважаю, що ці лікарі вже готові самостійно здійснювати такі операції…

Степан Зелик своєю чергою розповів, що проблеми, пов’язані із травмуванням, хворобою чи зношенням кульшового суглоба досить поширені, а консервативні методи не завжди приносять бажані результати.

– Хворих, яким потрібно здійснювати ендопротезування кульшового суглоба є дуже багато, – зазначає С. Зелик. – Коли така людина оперується за допомогою вкручування шурупів, то період реабілітації може «затягнутися» до півроку. Але найгірше те, що доволі часто навіть після цього бажаних результатів не вдається досягти і люди залишаються інвалідами Натомість після операції з ендопротезування суглоба хворого піднімають на ноги на 2-3 день. Єдиним мінус такої операції є вартість штучного суглоба, яка сягає орієнтовно 1200 доларів.

Але, можливо, в майбутньому у нас з’являться певні соціальні програми, які дозволять закупляти для пільгових категорій калушан такі протези за кошти з міського бюджету. До слова, у Києві діє така програма…

Ми ж і надалі навчатимемося і розвиватимемося, щоб у подальшому підіймати рівень нашої медицини. Сьогодні (розмова велася 8 червня. – Авт.) ми разом з Олександром Костяковим зробили три операції, а в понеділок робитимемо їх вже самостійно.

До слова, у Києві справді діє міська програма «Здоров’я краян», у рамках якої влада закуповує протези для пільгових категорій населення.

– Із 1998 року, коли ми розпочали проводити ці операції, бувало по-всякому, – пригадує експерт МОЗ. – Були періоди, коли протези закуповували стабільно, але бувало й таке, що не виділяли на них жодної копійки. Зараз же ситуація стабілізувалася. Якщо загалом в Україні на закупівлю протезів виділяється 43 млн. гривень, то з них у Києві – 27 млн. гривень.

Головний лікар Калуської ЦРЛ Іван Красійчук, враховуючи почуте, запевнив, що керівництво закладу звертатиметься із цією пропозицією до міської влади, але водночас зауважив, що це задоволення не з дешевих, а в Калуші вже діє програма з безкоштовного медикаментозного забезпечення місцевих мешканців.

– На жаль, ця патологія дуже поширена, – констатував І. Красійчук. – Не потрібно бути спеціалістом, щоб побачити скільки людей мають проблеми із суглобами.

Коли Степан Зелик і Мар’ян Яремко прийшли до мене з ідеєю здійснювати операції з ендопротезування кульшового суглоба, я їх, звичайно ж, підтримав, адже переконаний, що лікарям потрібно постійно вдосконалюватися і покращувати рівень надання медичної допомоги.

Насамкінець журналісту «НК» вдалося поспілкуватися із 60-річною калушанкою Світланою Шпакович, якій калуські лікарі одній із перших зробили вищезгадану операцію.

– Мій суглоб зруйнувався внаслідок остеоартрозу, – розповідає жінка. – Лікар Мар’ян Яремко запропонував мені здійснити таку операцію. Я погодилася і дуже задоволена. Все пройшло успішно. Щиро вдячна лікарю за його доброту та професіоналізм.

Довідка «НК». Ендопротезування кульшового суглоба виконується в тих випадках, коли медикаментозне лікування того чи іншого захворювання цього суглоба не дає бажаного результату, а функція ураженої кінцівки знижується настільки, що призводить до інвалідності. Крім цього, у хворого виражений больовий синдром і наявні рентгенологічні ознаки. Все це підтверджує руйнування суглобових поверхонь. Ендопротезування кульшового суглоба є ефективним і часто єдиним способом повноцінного відновлення втраченої функції кінцівки при різних захворюваннях і ушкодженнях.

Суть операції полягає в заміні пошкодженого суглоба на штучний. Штучний суглоб практично повністю моделює власний. Встановлені всередині тіла людини протези здатні служити 15-20 і навіть 30 років, а при зносі суглоба його можна знову замінити. В даний час щорічно у світі виконується до 2500000 операцій ендопротезування різних суглобів. В арсеналі лікарів ортопедів-травматологів на сьогоднішній день є протези для кульшових, колінних, плечових, ліктьових, гомілковостопних суглобів і навіть для дрібних суглобів стоп і пальців рук. Вони виробляються з металу, кераміки, особливо міцного поліетилену.

На знімку (зліва направо):Степан Зелик, Мар'ян Яремко, Олександр Косяков та Іван Красійчук.

7 коментарiв

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: