Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

МАФи у Калуші: чи можливо задовольнити всіх?

29 липня, 09:00
Переглядів: 276

Напевно, немає нічого більш вічного, ніж тимчасове. Таке твердження найкраще описує актуальну ситуацію з малими архітектурними формами (МАФами). Ця проблема є спільною для багатьох міст і містечок нашої держави, оскільки МАФи дуже часто перетворюють вулиці в непрохідні лабіринти, можуть псувати їх зовнішній вигляд чи заважати пішоходам. З іншого боку, вони також є мобільним бізнесом і хорошим тимчасовим стартом для підприємців-початківців.

В інформаційному просторі нашої громади питання з розміщеннями МАФів в тій чи іншій частині Калуша часто порушуються. То чи можливо знайти компромісне вирішення ситуації з розміщенням МАФів, зокрема й у нашому місті?

Стратегія міської влади

Так звані кіоски, які з’явилися фактично наприкінці 80-х років минулого століття під час розпаду Радянського Союзу, сьогодні називають МАФами. Згідно з Законом України «Про розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності», МАФ визначається як «тимчасова, як правило, одноповерхова споруда, площею до 30 м², що виготовляється з полегшених конструктивних матеріалів без влаштування фундаменту та стаціонарного підключення до інженерних мереж». Також закріплена ціла низка місць, де їх встановлення заборонено, наприклад,  при розміщенні МАФів не допускається знищення або пошкодження зелених насаджень, трав’яної рослинності, руйнування елементів благоустрою.  

Проте законодавство у цій сфері є недостатньо врегульованим, що й створює проблеми для представників місцевих органів самоврядування. Так, за словами першого заступника міського голови Калуської територіальної громади Мирослава Тихого, щодо багатьох питань, які стосуються МАФів, у міської влади просто зв’язані руки:

«Особисто моє ставлення до розміщення МАФів на вулицях міста негативне. Але, на жаль, на законодавчому рівні в нас немає значних повноважень для того, щоб впливати на цей процес, зокрема видавати заборони на розміщення. Ми стараємося, звичайно, робити так, щоб центральна частина міста не була ними загромаджена. Наприклад, підготували рішення виконкому про заборону розміщення МАФів на центральних вулицях міста. Але оскільки це регуляторний акт, ми його відправляли на експертизу і нам цей документ не погодили, надіслали низку зауважень».

Багато МАФів у Калуші мають зовсім не найкращий зовнішній вигляд, але й тут можливість вплинути на підприємців у міської влади досить обмежена.

– Для того, щоб хоч якимось чином мати змогу контролювати візуальний вигляд тимчасових споруд, ми намагаємося домовлятися з підприємцями. Таким шляхом, зокрема, пішли з тими, хто має МАФи на так званій автостанції на вулиці Пушкіна. А взагалі повноважень щодо контролю над зовнішнім виглядом МАФів у нас немає, ми можемо тільки надавати рекомендації. Наше управління архітектури та містобудування розробило візуальний стиль для тимчасових споруд. Так би мовити, наше бачення. Управління може надати його всім зацікавленим, – пояснює М. Тихий.

Дозвіл на встановлення МАФів на вулиці Винниченка скасували, а на бульварі Незалежності таки погодили

Напевно, найбільш резонансними випадками, які активно обговорювалися і в соціальних мережах, і в стінах міської ради, стали справи про розміщення тимчасових споруд на вулиці Винниченка і на бульварі Незалежності.

Щодо вулиці Винниченка, то тут вже більше 15 років стоїть один ряд з такими тимчасовими спорудами. А 27 квітня цього року виконавчий комітет Калуської міської ради надав дозвіл підприємцю на розміщення двох груп тимчасових споруд орієнтовною загальною площею 132,8 кв. м кожна терміном на три роки на вул. Винниченка, 1 у продовження вже існуючої тут лінії тимчасових споруд на вул. Винниченка, 3. І це збурило громаду, насамперед жителів прилеглих будинків.

Вони звернулися до міського голови, неодноразово проводилися зустрічі, на яких обурені жителі вимагали скасувати рішення виконкому. В результаті це питання винесли на чергову травневу сесію Калуської міської ради і депутати більшістю голосів скасували рішення виконкому.

Але проблема з МАФами на вулиці Винниченка залишається. Зокрема, там виставляють товари на вулиці біля споруд, що заважає пересуватися пішоходам. У цьому випадку на підприємців тільки мають право скласти протоколи за порушення правил благоустрою. Тоді їх можуть притягнути до адміністративної відповідальності, тобто оштрафувати, але системно ця проблема поки що не вирішена.

Стосовно розміщення тимчасових споруд на бульварі Незалежності перед магазином «Торба» ситуація була протилежною. Підприємець тричі звертався за дозволом і в двох випадках отримував від виконкому відмову. Але в цій ситуації значним фактором стало те, що ділянка, на якій вже почали монтувати МАФи, знаходиться у власності ОСББ. І самі жителі будинку стали на сторону підприємця, з яким у них є домовленість про облаштування також території і біля будинку. Тому фактично у членів виконкому не було іншого виходу, як таки надати дозвіл.

За словами М. Тихого, до перших проєктів, які подавалися на розгляд виконкому, була низка зауважень, наприклад, щодо близькості розміщення до проїжджої частини. Вони були враховані. Зараз, коли вже йдуть роботи із встановлення МАФів, представники управління архітектури виїжджали на місце і робили відповідні заміри. Порушень не виявили. Але ситуація буде знаходитися на жорстокому контролі з боку міської влади.

Чи можуть МАФи органічно виглядати на вулицях Калуша?

Відповідь на це питання залежить від багатьох факторів, але все у більшості випадків буде зводитися до компромісу між міською владою та підприємцями. Чи потрібно тоді враховувати думку жителів? Поки що виглядає так, що міська влада дійсно зважає на це.

За словами М. Тихого, вже провели низку робочих нарад з питань, пов’язаних з МАФами. Також нещодавно відвідали Коломию, де серед інших вивчали і питання політики щодо розміщення тимчасових споруд у цьому місті.

Так виникла ідея оцифрувати, створити електронний реєстр або інтерактивну карту розміщення всіх МАФів на території міста. В ідеалі було б добре, щоб до кожної будівлі зробили QR-код, і інспектори з благоустрою всю інформацію щодо об’єкта могли б перевіряти зразу на місці. В цьому напрямку, на думку першого заступника міського голови, потрібно рухатися.

Очевидними залишаються дві речі. По-перше, без вуличної торгівлі у сучасному динамічному світі не обійтися. По-друге, захаращувати проходи і проїзди конструкціями, не визнаючи правил благоустрою міста і нормативних вимог до торговельної діяльності, не годиться. Лише взаємна повага і розвиток інфраструктури в інтересах усіх жителів, а не лише тих, хто торгує чи тих, хто цей процес регулює, може перетворити Калуш на насправді європейське місто.

Ірина САВКА.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: