Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Михайло Гаврилишин: «… бо у нас є ресурс і хороша діагностична база»

02 березня, 11:07
Переглядів: 551

В Україні останніми роками активно ведеться робота над реформуванням системи охорони здоров’я. Введення принципу «гроші ходять за пацієнтом», підписання з лікарем декларації про обслуговування, створення Національної служби здоров'я – це далеко не повний список нововведень від Міністерства охорони здоров’я України. З 1 січня 2018 року офіційно розпочалося реформування медичної допомоги на первинній ланці. Отож про ці та інші зміни журналіст «НК» поспілкувалася з головним лікарем Калуського міського центру з надання первинної медико-санітарної допомоги, депутатом Калуської міської ради Михайлом Гаврилишиним.

  

Михайле Богдановичу, вже більше двох місяців калушани підписують декларації про обслуговування з лікарями. Як Ви можете оцінити ситуацію на даний момент і загалом процес?

Хочу сказати, що процес укладання попередніх декларацій та збору даних у Калуші іде досить активно. Якщо врахувати те, що населення в місті становить більше 66 тисяч людей, то вже підписано декларації із 45 тисячами. Для нас це ще недостатньо, але такий показник має й Івано-Франківськ, хоча там кількість населення близько 300 тисяч. Нашим колективом проведена велика робота. Така кількість підписаних декларацій говорить про те, що люди мають певні сподівання. На даний момент я оцінюю цей процес позитивно. Наше завдання – досягнути підписання 60 тисяч декларацій, на цю цифру ми орієнтуємо себе. Отож нам є над чим працювати. Принагідно я звертаюся до всіх калушан, жителів району, хто має намір обслуговуватися в нашому центрі, не затягувати з часом, приходити, вибрати собі лікаря і підписати з ним декларацію. Хочу наголосити, що крайній термін підписання декларацій – 1 липня. Проте це не означає, що тим людям, які не зареєструються у нашому центрі, не будуть надавати допомогу. Просто всі послуги для них будуть платними. На першому поверсі встановлено термінал, через який можна здійснювати оплату.

Серед тих 45 тисяч, про які я згадував,близько 4 тисяч – це люди, які зареєстровані не у місті Калуші, а в районі. Для цих людей послуги в нашому центрі будуть безкоштовними, так як і для калушан.

Нерідко запитують, що більше може дати лікар нашого центру, ніж лікар амбулаторії. Насамперед у нас є ресурс і хороша діагностична база. Калуська міська рада завжди створювала і буде створювати можливості для надання більшої кількості безкоштовних послуг, ніж ті, які задекларовані Кабінетом Міністрів України. Це є вагома перевага для людей, які будуть зареєстованими і обслуговуватимуться в нашому центрі.   

Хочу також звернутися до керівництва Верхнянської ОТГ і повідомити, що ми відкриті до співпраці з вами.

 

Що робити, коли немає лікаря, з яким укладено декларацію, а потрібна термінова консультація?

Коли виникає така ситуація, Ви йдете до будь-якого лікаря-терапевта, який є на прийомі в ці години. Якщо з якоїсь причини немає запису в цей час до жодного лікаря, то Ви йдете до завідувача відділу, в якому працює Ваш лікар. Такої ситуації, щоб людина прийшла в центр і її не прийняли в принципі бути не може.

 

Який тоді порядок звернення до профільних лікарів?

Тут слід зазначити, що ми повинні іти в тренді нашої медичної реформи, яка на перше місце ставить сімейного лікаря, дільничного терапевта, дільничного педіатра. Отже, людина повинна звертатися до свого лікаря зі своїми проблемами. Якщо це не є якийсь «гострий» випадок (травма, кровотеча, гострий біль в животі чи серці і т.д.), то необхідно провести певні діагностичні аналізи для підготовки візиту людини до вузькопрофільного спеціаліста. Тобто хворий має іти до спеціаліста вже з обстеженнями. Лікарі нашої установи отримали певний алгоритм дій.

На жаль, ми зіштовхуємося з несприйняттям з боку з нашого населення. Ніякі аргументи їх не зупиняють. Наголошую – всі скерування мають іти через дільничного лікаря.

 

Розкажіть детальніше про нову можливість – електронний запис.

У нас діє електронний запис. Людина може записатися або в реєстратурі, або самостійно через мережу Інтернет. Я можу порівняти з містом Тернополем, де встановлена така ж система. Калушани досить активно користуються цією послугою, особливо молоді мами, які ідуть в ногу з часом. Постійно 10-15 осіб на день записуються до своїх лікарів. Також є можливість зворотнього зв'язку. У колонці «Відгук» кожен може залишити свої пропозиції чи зауваження щодо роботи центру. Це ніде не буде висвітлюватися, тільки головний лікар може їх переглянути.

 

Як Ви оцінюєте важливий крок від міської влади щодо приєднання дитячої поліклініки до Вашого центру?

Надання первинної медичної допомоги на засадах сімейного лікаря є найбільш фінансово обгрунтованою моделлю. Це не є якесь ноу-хау. В районі сімейна медицина діє вже протягом 15 років. У місті на такий крок наважилися тільки цього року. Нам передали дільничу педіатричну службу і дитяче населення. У цій ситуації виграли люди. Велике значення у нашій роботі має матеріально-технічне забезпечення процесу. Колись обслуговування викликів з дитячої поліклініки проводилося однією машиною і то тільки після обіду. Зараз ми щодня виділяємо по одній машині на кожну філію. Є також плани у міської ради щодо ремонту приміщення філії на вулиці Будівельників. Наскільки оперативно воно буде здійснюватися, покаже час, але кошти у бюджеті передбачені.  

 

Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію зі щепленнями. В області був і спалах кору, і про дифтерію тепер почали говорити. Що центр може запропонувати для захисту населення?

Від кору уже вакцин немає. Нам передав район 200 доз, то ми за півтора тижня їх використали. Іде страшніше – дифтерія. Я особисто вакцинувався від неї в нашій установі. Зараз ця вакцина ще є, можна приходити і щепитися. Для цього треба звернутися до лікаря, він проведе огляд, напише довідку до кабінету щеплень, що по стану здоров'я ви можете отримати щеплення, і тоді вам проведуть цю процедуру.

 

Яке Ваше ставлення до державної програми «Доступні ліки»?

На мою думку, список ліків, які передбачені цією програмою є недосконалим. До нас приходять запити із запитанням, чому так мало використовується коштів по програмі. Основна причина – недосконалий підбір медикаментів. Туди включили малоефективні препарати. Список зараз розширили, але суттєвого результату це не дасть. Ми не в змозі освоїти кошти, які виділяються з державного бюджету по цій програмі, тому вони повертаються назад. По області у січні цього року Калуш був у лідерах – вдалося освоїти 100 тисяч гривень.

 

Зараз активно обговорюється ідея створення госпітальних округів. Ваша думка щодо цього?

Я вважаю, що не можна починати одночасно багато реформ, так як вони декларуює керівництво МОЗ. Жодна реформа не може проходити без додаткового фінансування. От зараз реформа на первинній ланці йде без додаткових коштів. Очікувати якихось швидких, якісних кроків оновлення не варто. Щодо госпітальних округів, то без належного фінансування та надання автономії керівникам госпітальних округів успіху не буде. Ми ще не знаємо, що саме буде, а поки тільки говоримо.

 

Дякую за розмову.

3 коментарiв

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: