Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Розпочато процес створення Калуської ОТГ

01 червня, 12:38
Переглядів: 623

На останній сесії Калуської міської ради депутати надали згоду на добровільне приєднання Кропивницької і Мостищенської сільських рад до Калуської об’єднаної територіальної громади. Таким чином розпочався процес створення потужної ОТГ із центром у Калуші, до якої невдовзі, ймовірно, приєднаються ще кілька навколишніх громад.

Нагадаємо, що минулого року Калуська міська рада двічі запрошувала в об’єднану територіальну громаду сільські ради, але наразі до приєднання зголосилися лише дві – Мостищеньска і Кропивницька. До слова, за результатами опитування, за приєднання до Калуша висловилися майже 90% населення Мостищенської і понад 80% Кропивницької сільських рад.

– Ідею об’єднання цілого району і Калуша в 2010-2011 роках озвучував ще тодішній міський голова Калуша Ігор Насалик, – пригадала заступник міського голови Наталія Табачук. – Це мало виглядати як експеримент, в результаті якого у виграші були б і місто, і район, але тоді, на жаль, не склалося, хоч можливості були…

Щодо сьогоднішнього рішення, то це справжня історична подія, про яку колись напишуть у книжках. Також варто наголосити, що це лише перший етап. Далі буде створено робочу групу з представників усіх громад, яка напрацює рішення про об’єднання та проект статуту новоствореної громади. Після того, як ці документи затвердять міська і сільські ради, рішення про створення Калуської міської ОТГ подадуть до Івано-Франківської обласної ради.

Крім того, хотілося б акцентувати окрему увагу на побоюванні сільських мешканців щодо того, що в них у результаті приєднання до Калуша відберуть землю. У статуті громади будуть норми, які регулюватимуть це питання, тому страхи людей даремні. Питання власності землі – це недоторкане право тої чи іншої громади. Думаю, якщо в міста будуть якісь прогресивні та цікаві проекти, то й люди з приєднаних сіл будуть зацікавлені в тому, щоб їх реалізовувати на вільних територіях. Всі рішення прийматимуться спільно.

Експерт Івано-Франківського регіонального відділення асоціації міст України Андрій Деркач своєю чергою наголосив, що цього року останній шанс для добровільного об’єднання територіальних громад.

– Наразі новостворена Калуська ОТГ ще зможе скористатися інфраструктурною субвенцією наступного року, але якщо цього року не об’єднатися, то наступного року етап добровільності завершиться, відтак, села, які згідно з перспективним планом формування територіальних громад області віднесені до Калуша, таки увійдуть до складу міської ОТГ, але інфраструктурної субвенції з 2021 року вже не буде, – наголосив А. Деркач. – Також хотілося б наголосити, що якщо раніше об’єднання було пов’язане з необхідністю проводити позачергові вибори ради і голови міської об’єднаної громади, то зараз у випадку створення громад з центром в містах, вибори не проводяться. До чергових виборів інтереси сільських рад представлятимуть в. о. старост (наразі діючі сільські голови). Наступні ж вибори вже проходитимуть на новій територіальній основі. Загалом при таких об’єднаннях важливо зберегти баланс інтересів, щоб не було домінування більшої громади над меншою.

Незважаючи на, здавалося б, лише переваги в такому об’єднанні у депутатів все ж були запитання. Зокрема, Володимир Павлів нагадав, що Кропивник свого часу було оголошено зоною екологічного лиха і поцікавився, чи не матиме це негативні наслідки для міста в економічному плані.

У відповідь міський голова Ігор Матвійчук зауважив, що Калуш теж оголошено зоною екологічного лиха і частина будинків, як і в Кропивнику, перебуває над шахтними виробітками.

– Ці проблеми в нас спільні, але якщо відселення відбуватиметься, то не за рахунок місцевих бюджетів, – наголосив мер.

Сільський голова Кропивника Михайло Барнич також запевнив, що їхнє село заможне та самодостатнє.

– У 2008 році з сільського бюджету у розвиток вклали 1 млн гривень, у 2007 році – 1,2 млн гривень, – наголосив він. – Доходи сільського бюджету складають 1,5 млн гривень і мають потенціал до збільшення. Зокрема, у зв’язку з новою нормативною грошовою оцінкою землі збільшиться орендна плата від ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» за землі під залізничною колією та інше. Тому я впевнений, що ми не будемо для міста тягарем чи ярмом.

Щодо того, чому не ініціювали об’єднання раніше, то це зумовлено людським фактором, боязню людей. Плід мусив дозріти… Наразі під час опитування за приєднання до Калуша проголосував 991 мешканець села, 154 – були проти і 20 – не визначилися.

Я переконаний, що це рішення правильне. Справа в тому, що до чергових виборів півтора року і за цей час діючий голова будь-якої громади, який обізнаний з проблемами села та з структурою бюджетних відносин, зможе протоптати стежку порозуміння між містом і селом.

Однозначно за приєднання сіл до Калуша виступили і депутати Петро Білінський та Ігор Хемич. Проте, за їхніми словами, об’єднуватися треба було значно раніше, адже від зволікання втрачено чималі кошти.

– Якби об’єднання Калуша і району відбулося ще в 2011 році, ми б отримали від ЄС близько 60 млн. євро, які могли б спрямувати на розвиток інфраструктури, – зазначив П. Білінський.

– Закликаю й інші села не зволікати з приєднанням до Калуша, – додав І. Хемич.

Проте міський голова Ігор Матвійчук зауважив, що об’єднання можливе лише за спільної згоди, а тому пришвидшити процес було складно.

– Щодо переваг від об’єднання, то вони, як на мене, очевидні – чим більша громада, тим кращі розрахунки по бюджету, зростають доходи бюджету об’єднаної громади від податку на доходи фізичних осіб та ін., – акцентував мер.

За словами І. Матвійчука, населення громад, які приєднуються до Калуш, становить більше 3 тисяч осіб. На чверть зросте і площа громади…

Насамкінець варто зауважити, що наразі ведуться консультації щодо приєднання і з іншими селами району. Зокрема, на сесії міської ради були присутні голови сіл Студінка і Вістова, тож, вочевидь, найближчим часом можна очікувати розширення громади з центром у Калуші.

Від редакції. Згідно з перспективним планом формування територіальних громад Івано-Франківської області Калуська міська об’єднана територіальна громада включає такі села Калуського району: Боднарів, Вістова, Бабин-Зарічний, Голинь, Завій, Грабівка, Копанки, Кропивник, Мостище, Пійло, Довге-Калуське, Ріп’янка, Мислів, Яворівка, Сівка-Калуська, Студінка, Середній Бабин, Тужилів.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: