Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Сергій Курта «Розроблену жуйку «Медівник» хотілося б виробляти в Калуші»

09 січня, 16:00
Переглядів: 2683

Працездатності цього науковця багато хто може тільки щиро позаздрити. Професор кафедри хімії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, доктор технічних наук, академік АТН України, калушанин Сергій Курта добре знаний широкому загалу освітян, науковців, бізнесменів, підприємців-виробничників не тільки України, а й багатьох країн світу. І такого авторитету він досяг завдяки своїм не лише монографіям, підручникам та численним навчально-методичним посібникам для університетів, науковим працям, опублікованим у фахових виданнях України, Росії, Польщі, США, ЕС, Китаю та виступам на міжнародних наукових конференціях та симпозіумах, а й науково-технічним розробкам та винаходам, авторським свідоцтвам на них і патентам. До творчої роботи постійно спонукає і студентсько-викладацький склад кафедри хімії. Власне, під науковим керівництвом професора Сергія Курти студенти, аспіранти та докторанти активно працюють над різними цікавими проєктами, продукуючи нові винаходи, які варті уваги та при фінансовій підтримці можуть бути впровадженні як в Україні, так і за кордоном.

Про одну з останніх розробок, виконану в лабораторії кафедри хімії, яка успішно пройшла випробування та реально може прислужитися для відкриття в Україні першої фабрики з виробництва жуйки, ми й передусім попросили Сергія Андрійовича розповісти більш детально.

– Винаходу профілактично-лікувальної жуйки «Медівник», виготовленої з природних апіпродуктів бджільництва – натурального меду, воску, пилку і прополісу, в якій немає жодного грама цукру чи інших штучних підсолоджувачів, а також барвників, стабілізаторів та емульгаторів і згущувачів, передувала моя особиста проблема із захворюванням ясен, – говорить Сергій Курта. – Вони кровоточили, боліли, а з деяких ясенних кишень зуби хитались і випадали. При цьому я відчував, що можу втратити деякі зуби, хоча вони й ніби були абсолютно здоровими.

Кровотечі, больові відчуття й дискомфорт у ротовій порожнині мене серйозно занепокоїли десь в 2005 році, тому, звісно, я звернувся за допомогою до знайомого в Калуші лікаря-стоматолога Ростислава Грималюка. Після огляду Ростислав буквально приголомшив мене своїм висновком. «Все, Сергію, – сказав він, – у тебе простежуються ознаки пародонтозу й будуть випадати зуби». Я ж запитав: «А що, цьому не можна якось запобігти?». У відповідь лікар розвів руками, але тоді ж розпочав лікування ясен. Воно призупиняло кровотечу й знімало біль, але зуби у мене все одно почали випадати.

Я з цим не міг погодитися і як дослідник, який до того 25 років працював у лабораторіях Калуського дослідного виробництва ІФХ НАН України та центральній лабораторії ВО «Хлорвініл» і концерну «Оріана», де доводилося займатися науково-пошуковою діяльністю, вирішив звернутися до літератури та розробити якийсь профілактично-лікувальний засіб для боротьби з гінгівітом, пародонтитом і пародонтозом. Це три основні захворювання, які переважно пов’язані з яснами. Найважчою вважається третя стадія захворювання – пародонтоз, коли відбувається значне пошкодження навколозубної тканини пародонту, що призводить до руйнування, відмирання та випадання зубів. Це щось подібне до цинги.

Багато літератури довелось передивитись і перечитати, допоки я в якомусь слов’янському довіднику за 18 ст. знайшов один дуже старий рецепт проти кровоточивості ясен. У лабораторії я його відтворив, виготовивши оброблений відповідним чином мед. Прикладав його до ясен, використовуючи вату. Робити такі процедури було дуже незручно, але цей спеціальний мед мені зразу допоміг. Він зняв болі, ясна стали менше кровоточити й боліти під час прийому їжі, але найосновніше, що я зберіг частину зубів, хоча на той час вже багато довелось поставити імплантатів через те, що пародонтоз був достатньо запущеним.

У вас тоді вже був пародонтоз?

– У мене ясна та інші тканини пародонту, що оточують корені зубів, перебували на різних стадіях захворювання й подекуди в ротовій порожнині вже активно розвивався пародонтоз. Тому деякі зуби все-таки довелось видалити й вставити імплантати, щоб не втратити інші. Але виготовлений мною спеціальний профілактично-лікувальний мед допоміг повністю зупинити подальше ураження тканин пародонту і їх атрофію, що призводить до втрати зубів.

– Вашу новинку можна було б пропонувати людям, радячи їм тільки прикладати мед з ваткою до ясен. Але це було дуже незручно і не технологічно. Тому згодом придумали й розробили жуйку «Медівник» у вигляді жувальної цукерочки з бджолиного меду, покритого оболонкою з натурального воску.

– Саме так. Адже давно відомо, що сотовий мед корисно давати навіть маленьким дітям, коли в них «ріжуться» зуби. При тривалому жуванні медових сот із воску, прополісу, пилку і меду виділяються біологічно активні речовини, які ефективно як в профілактичному, так і лікувальному плані впливають на тканину пародонту і зуби людини. Тому ми на це звернули увагу й придумали жуйку з упакуванням медової начинки з іншими компонентами продуктів бджільництва в бджолиний віск й надання жуйці товарного вигляду, подібного до шоколадної цукерки. Над втіленням цієї ідеї почали працювати десь в 2011 році, форму для виготовлення жуйки з восковим покриттям вперше випробували в 2015 році. А в 2018 році ми разом зі студенткою-хіміком Мартою Цап, яка захистила цього року магістерську роботу на цю тему, виграли перший конкурс стартапів, що проводився виконкомом Івано-Франківської міськради, й отримали на реалізацію цього проєкту 100 тис. гривень. Перед цим ми також брали участь у конкурсі стартапів на площадці Foodtech.ac у Варшаві. Там теж наша розробка отримала високу оцінку. Але виграти в Польщі було важко, бо ментори «чужих» не пропускають.

– Де проводились клінічні випробування зразків розробленої вами жуйки і якими виявилися їх результати?

– Зразки жувальної гумки на основі карамелізованого меду були досліджені в Науково-дослідницькому і навчальному центрі молекулярної мікробіології та імунології слизових оболонок медичного факультету Ужгородського національного університету. Там працює директором доктор біологічних наук, професор кафедри мікробіології, імунології і вірусології з курсом інфекційних хвороб Надія Бойко. До речі, вона калушанка, але проживає в Закарпатській області. Жуйка «Медівник» досліджувалася на можливість її використання для профілактики та лікування гінгівіту, пародонтиту і пародонтозу в стоматології. У випробуваннях брали участь 36 пацієнтів, яким стоматологи самі запропонували пройти курс лікування, попередньо в кожного обстеживши стан тканин пародонту в порожнині рота та встановивши точний діагноз та стадію захворювання. Упродовж семи днів вони під контролем стоматологів жували по одній гумці «Медівник» три рази на день після їди. А після проходження пацієнтами тижневого курсу лікування нашими жуйками дослідженнями було підтверджено, що у 72,5% від їхньої загальної кількості настала ремісія, тобто припинення або зникнення ознак захворювань, які діагностували стоматологи перед початком клінічних випробувань.

В акті клінічних досліджень також відзначено, що жуйка «Медівник» має яскраво виражені профілактичні, протизапальні, в’яжучі, антиінфекційні, антимікробні та антибактеріальні властивості, не має негативної дії на організм і не викликає ускладнень при тривалому використанні, в тому числі у дітей.

– Ці клінічні випробування жуйки, мабуть, обійшлися вашій кафедрі недешево?

– Звісно. Ми оплатили ці послуги медиків з коштів, виграних на конкурсі стартапів в Івано-Франківську.

– А решту суми виграшу вже використали?

– Так, бо придбали прилади для аналітичного контролю. Ми мусимо аналізувати продукти бджільництва, які використовуються для виготовлення жуйок, наприклад, визначати в’язкість воску, вміст глюкози і фруктози в меді тощо. Відповідно цими приладами ми користуємося, виробляючи вручну медові жувальні гумки в лабораторних умовах. А щоб налагодити серійне промислове виробництво жуйки «Медівник», треба в це вкласти великі кошти, знайти спонсора чи партнера, який би не претендував на авторські права, а здійснив фінансування проєкту. З цього він би мав непоганий зиск, проєкт окупиться вже через рік. Бо 99% ринку України – це імпортовані жуйки з-за кордону. Всі вони зроблені в основному із синтетичних препаратів і різноманітних солодових й інших допоміжних синтетичних речовин. Наша жуйка – профілактично-лікувальна й виготовляється з природних натуральних апіпродуктів. До того ж, за даними ВООЗ, 90% населення в світі хворіє на гінгівіт, пародонтит або пародонтоз. За нашими попередніми підрахунками, щоб закупити обладнати, запустити виробництво жуйки «Медівник» та вийти на ринок з продукцією в обсязі 360 тис. штук на рік, знадобиться 75-100 тис. доларів. Будь-який хімічний завод має тільки 40% рентабельності. А я абсолютно впевнений в тому, що ця жуйка матиме значно більшу рентабельність.

Де б вона могла вироблятися?

– Для розміщення та налагодження виробництва жуйки не потрібно великого приміщення. Все обладнання, яке майже подібне до того, що використовується для виробництва шоколадних цукерок, може вміститися в кімнаті невеликого розміру. Звісно, розроблену нами жуйку «Медівник» хотілося б виробляти в Калуші, або принаймні в Україні. Виробничий процес можна організувати і на території пасіки, адже в бджолярів ми зараз купуємо віск, мед, прополіс і пилок, щоб виготовляти жуйку в лабораторії способом «handmade». Також хотілося б, щоб вона реалізовувалася і на ринках інших країн.

– Через мережу аптек чи торгових закладів?

– На прилавки аптек вона може потрапити, але жуйка «Медівник» – це не лікарський засіб, а харчовий продукт, як і закордонні синтетичні жувальні гумки, але на відміну від них має профілактично-лікувальні властивості, форму цукерки і дещо більшу вагу. Її можуть жувати і діти, і дорослі, але при цьому віск не прилипає до зубів і не витягує з них пломби.

– А тепер для кого ви виготовляєте жуйки «Медівник» і де їх збуваєте?

– Ми виробляємо їх для випробувань на замовлення пацієнтів, які мають стоматологічні захворювання, лікарів та інших клієнтів й реалізовуємо через сервісну мережу оголошень OLX та торговельний інтернет майданчик Prom.ua.

– Яка продуктивність ручного виробництва жуйок?

– Невисока – 80-100 шт. за годину, бо цим, як правило, займається одна людина.

– Які зараз ще маєте нові розробки, винаходи?

– Перспективні винаходи для впровадження стосуються способу та пристроїв з переробки, сепарації, рециклінгу відходів макулатури з вмістом полімерів, з розділенням окремо целюлози і полімерів у вигляді порошків; удосконалення якості теплоізоюючого карбамідно-формальдегідного піноізолу для тепло- і звукоізоляції жилих приміщень.

Розмову вів ВАСИЛЬ ТКАЧУК.

На знімках: Сергій Курта разом зі студентами університету на виробництві ПХВСС і КС товариства «КАРПАТНАФТОХІМ»; цукерка-жуйка «Медівник»; упакована жуйка для реалізації пацієнтам.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: