Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Степан Когут: «Неповірені квартирні водяні лічильники «витягують» додаткові кошти з кишень калушан»

15 жовтня, 08:21
Переглядів: 690

Прийнятий у 2017 році Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зобов’язав всіх операторів зовнішніх інженерних мереж (надавачів послуг) до 2 серпня 2019 року оснастити житлові будинки загальнобудинковими приладами обліку гарячої та холодної води. А отримувачі послуг повинні були до цього часу встановити у своїх квартирах індивідуальні прилади обліку води чи повірити уже наявні у них лічильники. Натомість адміністрація КП «Водотеплосервіс» навесні минулого року почала активно спонукати калушан зробити це у найкоротші терміни, порозвішувавши відповідні повідомлення на дошках оголошень при входах у під’їзди будинків. І тоді насправді законослухняні споживачі води масово понесли свої прилади обліку в Калуську лабораторію калібрування та повірки засобів вимірювальної техніки ДП «Івано-Франківськстандартметрологія».

– Минулого року, коли в Калуші виник ажіотаж через звернення адміністрації «Водотеплосервісу» до мешканців будинків спішно повірити свої квартирні прилади обліку води, були й такі дні, коли до нас люди приносили від десяти до двадцяти лічильників, – говорить начальник лабораторії Степан Когут. – Потім кількість індивідуальних приладів обліку, які нами щоденно з понеділка до четверга включно приймалися для повірки, поступово почала зменшуватися. На сьогодні калушани за тиждень приносять в лабораторію максимум до 20 лічильників. Щоправда, ми тоді і ще на початку цього року були єдиною організацією, яка в Калуші надавала послуги з повірки квартирних водяних лічильників. А тепер КП «Водотеплосервіс» має можливість проводити повірку розподільчих пристроїв води на місці їх встановлення (без демонтажу та розпломбування) за допомогою двох пересувних установок «Водоконт-30», які були придбані за кошти міського бюджету.

– Мабуть, через це у вас поменшало клієнтів?

– Я б не сказав, що калушани масово звертаються у «Водотеплосервіс» із заявами про проведення повірки квартирних водяних лічильників пересувною установкою на місці їх встановлення. Працівники «Водотеплосервісу», які пройшли відповідне навчання, здається, ще з березня поточного року розпочали займатися цією роботою, але на сьогодні лише 110 приладів повірено з використанням установок «Водоконт-30». Далеко не всі вони виявилися придатними до подальшого використання, бо інформація з цих приладів у нашій лабораторії зчитується, аналізується і тільки ми видаємо свідоцтво про повірку лічильника, яке підтверджує, що конкретний засіб відповідає встановленим вимогам та нормам і може надалі експлуатуватися. Також у документі вказуємо дату наступної повірки лічильника.

Якщо ж прилад обліку води за результатами повірки виявиться несправним або його покази вимірювань є неточними, то його власнику видаємо довідку про непридатність лічильника для подальшого використання. У ній зазначаються підстави такого висновку – похибка, що перевищує допустимі норми, негерметичність приладу, порушення його конструкції, дефекти зовнішнього вигляду тощо. При цьому людині рекомендуємо встановити новий водомір.

– Ймовірніше всього, деякі калушани не наважуються провести повірку квартирного водяного лічильника через вимогу попередньо оплатити за цю послугу, бо ризикують втратити певну суму грошей, якщо прилад виявиться непридатним для використання. Ви з цим погоджуєтеся?

– Такі випадки, як я вже наголошував, не є винятком, якщо повірка лічильника проводиться установками від «Водотеплосервісу» без його від’єднання від системи водопостачання. У нашій лабораторії теж не дається власникові приладу стовідсоткова гарантія, що результати проведеної повірки підтвердять його придатність для використання. Але ми, приймаючи від людини лічильник на повірку, спочатку, згідно з вимогами Державного стандарту України, перевіряємо зовнішній вигляд приладу. Якщо на ньому тріснуте скло, він якимось чином пошкоджений (є відколи в корпусі, наскрізні отвори, виявляються поломки захисного кільця чи інших деталей), то абонентові пропонується не проводити повірку лічильника, а купити і встановити новий. Також ми переважно не рекомендуємо повіряти прилад обліку води, термін використання якого перевищує 10-12 років. Однак це не означає, що існують якісь обмеження щодо терміну експлуатації лічильників, які лабораторія приймає на повірку.

– Ціна послуги з повірки квартирного водолічильника у вашій лабораторії не змінилася порівняно з минулим роком?

– З початку 2019 року вона зросла буквально на 7 гривень і тепер становить 54 грн. За повірку двох лічильників, бо в Калуші в деяких будинках вода подається в квартири по двох стояках, справляємо відповідно 108 грн. Це значно менша сума від тієї, яку абонент повинен попередньо заплатити «Водотеплосервісу» за повірку одного приладу обліку води безпосередньо в його квартирі за допомогою пересувної установки.

– Можете її назвати?

– Наскільки мені відомо, ця послуга коштує приблизно 145 гривень. Але вартувало б ціну уточнити в КП «Водотеплосервіс».

(Від редакції «НК»: за інформацією, отриманою в КП «Водотеплосервіс», за повірку пересувною установкою «Водоконт-30» одного квартирного приладу обліку води на місці його встановлення справляється плата в сумі 145 грн 74 коп.).

– Чи несуть якусь правову відповідальність споживачі води за неповірку квартирних водомірів?

– Відповідно до статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», засоби вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці, а споживачі зобов’язані своєчасно подавати лічильники на періодичну повірку. Але ми та адміністрація «Водотеплосервісу» не маємо повноважень накладати штрафи на абонентів, які не повірили лічильники після завершення міжповірочного інтервалу – трьох чи чотирьох років експлуатації. А ось за позовом до суду, мабуть, можна притягнути до відповідальності споживачів за певні порушення, скажімо, за самовільне розпломбування лічильника, втручання в його роботу, викрадання води, що централізовано подається в будинки.

Також надавач послуг з централізованого водопостачання і водовідведення, згідно з новим Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», зважаючи на те, квартирний засіб обліку води, який був в експлуатації, не пройшов періодичної повірки, має право не допустити його до експлуатації та припинити розрахунки зі споживачем за отримані послуги за показаннями лічильника, а проводити йому нарахування обсягів спожитої питної води за кількістю осіб, які проживають у помешканні. Взагалі за цим законом, а також Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, неповірені квартирні водяні лічильники «витягують» додаткові кошти з кишень водоспоживачів.

Зокрема, розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами у будівлях, оснащених вузлами комерційного обліку (загальнобудинковими приладами) повинен проводитися між усіма споживачами з урахуванням показань квартирних водяних лічильників. У разі, якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені квартирними водомірами, загальний обсяг спожитої у будівлі питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показаннями квартирних лічильників. Якщо ж жодне приміщення у будівлі не оснащене приладами обліку води, то загальний обсяг спожитої у будівлі води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами. А у випадку, коли частина приміщень у будівлі оснащена квартирними водяними лічильниками, а частина – не оснащена, то обсяг споживачам у приміщеннях, де є повірені лічильники, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою цих приладів, а загальний обсяг спожитої у будівлі води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених лічильниками) розподіляється між споживачами, у приміщеннях яких їх немає, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

Небаланс (різницю між обсягом холодної води виміряним загальнобудинковим лічильником та сумарним обсягом спожитої холодної води за показниками квартирних лічильників) розподіляється між усіма споживачами пропорційно до обсягу споживання або ж між споживачами, які не мають лічильників, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються послугами. Тому я б радив усім споживачам міста своєчасно повіряти свої водяні лічильники, а хто їх не має, обов’язково придбати і встановити в квартирах.

Розмову вів Василь ТКАЧУК.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: