Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

У Калуші стартував Бюджет участі: на що слід звернути увагу?

11 липня, 10:03
Переглядів: 127

З 1 липня в Калуші розпочався процес подання проєктів в рамках програми «Бюджет участі». Вона надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення життя громади або шляхом голосування за них. Розробити та подати проєкти мешканці Калуської ОТГ зможуть до 30 липня. Але цьогорічна процедура містить декілька нововведень.

Одна з найважливіших – поділ проєктів на три категорії, а не на дві, як було минулого року. Вони такі: мініпроєкти для сільських громад – загальною вартістю до 165 тис. грн, малі проєкти – до 250 тис. грн, великі проєкти – від 250 до 500 тис. грн. Досить конструктивним і продуманим кроком стало виділення в окрему категорію тих проєктів, які стосуватимуться приєднаних внаслідок адміністративної реформи до міста сіл.

У коментарі журналісту «НК» начальник відділу з питань внутрішньої політики і зв’язків з громадськістю виконавчого комітету Калуської міської ради Тарас Нижник зазначив декілька важливих моментів, на які вартує звернути увагу:

– Для авторів проєктів ми радимо враховувати при розрахунках бюджету рівень інфляції не менше 10% вартості проєкту. Є також нюанси щодо підготовки проєктів, які стосуватимуться ОСББ. Якщо буде проводиться щось у їхніх приміщеннях чи на територіях, які належать їм, то автор повинен подати документи, що підтверджуватимуть можливість реалізації проєкту – рішення зборів чи заяву голови ОСББ, в якій вказуватиметься, що вони дійсно вирішити взяти участь у конкурсі і беруть на себе фінансування 30% затрат від загального бюджету поданого проєкту. На комісії ми наголосили, що проєкти, які будуть реалізовуватися, повинні передусім бути доступними для переважної більшості жителів громади.

За словами Т.Нижника, при внесенні цьогорічних змін до Положення про програму враховували досвід попередніх років щодо самої процедури подачі та оцінювання проєктів.

– Структурні підрозділи при оцінці проєкту повинні чітко давати відповідь, чому неможливо реалізувати той чи інший проєкт, посилаючись при цьому на конкретні нормативно-правові акти. Це повинні розуміти автори, що коли буде прийматися рішення, позиція профільного відділу чи управління має бути чітко аргументованою. Для авторів також важливим є те, що рішення про допущення чи недопущення проєкту до голосування їм повинні повідомити за три дні до засідання комісії, – підкреслив він.

Щороку багато критики щодо процедури проведення «Бюджету участі» стосувалося насамперед етапу оцінки проєктів, а також низького рівня комунікації з авторами. Калушани, які подавали власні проєкти, не раз висловлювали свої думки щодо того, що потрібно змінити. Серед них – Ярослав Шевчук. Хлопець протягом трьох років був автором та співавтором декількох проєктів, які подавалися на Бюджет участі. Своїми думками щодо цьогорічних змін він поділився з журналістом «НК»:

– Щороку я наголошував на потребі у постійній комунікації з автором з тих чи інших питань, які виникають на будь-якому етапі участі в конкурсі, починаючи від подання проєкту і закінчуючи його запрошенням на підсумкове засідання комісії, де вирішується питання допуску проєкту до голосування чи ні. Нарешті внесли зміни до положення і цю проблему на перший погляд вирішили. Як буде на практиці – побачимо.

Радий, що запропоновані мною на сесії зміни щодо термінів проведення різних етапів конкурсу були підтримані депутатами. Зараз автори мають місяць на подання проєктів, а структурні підрозділи – місяць для якісного опрацювання документів. Ці зміни важливі, адже до участі в конкурсі залучені нові громади. Для них це вперше, тому їм потрібно адаптуватися.

Серед рішень, які я не підтримую, це те, що стосується співфінансування проєктів, які плануватимуть реалізовувати на землях ОСББ. Це дещо несправедливо. Наприклад, покращення прибудинкової території будинку, яка не є в ОСББ, можливе повністю за рахунок бюджету, а ті, які в ОСББ, вимушені дофінансовувати проєкти за свої кошти. Плюс на їхні плечі лягає чимало додаткової паперової тяганини, що може стати на заваді активної участі в конкурсі.

Загалом я вважаю, що низька поінформованість та заохочення населення до «Бюджету участі» може перетворити цей конкурс на звичайний дерибан бюджету. Тому потрібна широка й потужна інформаційна кампанія про те, що у нас в громаді таке відбувається.

Нагадаємо, що переможцями минулорічного конкурсу «Бюджет участі» було визнано шість проєктів, проте жоден з них досі ще не реалізований. Як повідомив Тарас Нижник, через ситуацію, яка склалася в країні в зв’язку з карантином, зараз існує певний дефіцит коштів, а тому й сталася затримка. По чотирьох проєктах з підприємцями-виконавцями вже укладені договори, але вони очікують на фінансування. Скоріше за все, першим реалізованим проєктом стане «Замок мрій – казка щасливого дитинства». На проспекті Лесі Українки між будинками 1 і 9 завершують монтаж нового дитячого розважального комплексу, але у цьому випадку підприємець, який виконує роботи, вирішив зробити це, так би мовити, в борг.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: