Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

Як бути людям, які вже досягли пенсійного віку, але не мають необхідного стажу?

24 серпня, 09:59
Переглядів: 302

Розмову на цю тему, а також про те, хто і за яких умов може отримати тимчасову грошову допомогу журналіст «НК» мала із керівником місцевого відділу ПФУ в Івано-Франківській області.

З 1 січня 2018 року в Україні поступово почав збільшуватися страховий стаж, необхідний для набуття права на пенсію. У зв’язку із цим певна кількість українців не може вийти на пенсію після досягнення пенсійного віку. Відтак уряд ухвалив рішення про надання тимчасової (в період із 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року) соціальної допомоги особам, яким не вистачає стажу.

Про те, як бути особам, які вже досягли пенсійного віку, але не мають достатнього стажу журналіст «НК» поцікавилася у начальника Калуського відділу обслуговування громадян ПФУ в Івано-Франківській області Наталії Костюк.

– Призначення тимчасової допомоги регламентовано постановою КМУ від 27 грудня 2017 року «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату», – розповідає Наталія Миколаївна. – Водночас одержати допомогу можуть тільки ті, хто на час оформлення соціальних виплат має не менше, як 15 років страхового стажу. Гроші виплачуватимуться до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на пенсійну виплату.

– Як можна отримати цю соціальну допомогу?

Для призначення тимчасової фінансової допомоги особам без необхідного для призначення пенсії страхового стажу слід звернутися в органи соціального захисту населення за місцем реєстрації або за адресою фактичного місця проживання. До заяви на оформлення допомоги потрібно додати документ, що посвідчує особу, її місце проживання та індивідуальний податковий номер, довідку про наявний страховий стаж, декларацію про доходи і майновий стан.

Якщо тимчасова грошова допомога оформляється не за адресою реєстрації, а за місцем фактичного проживання особи, то до зазначеного списку документів потрібно додати довідку про неотримання допомоги в управління праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

Тимчасова фінансова допомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, за умови, що звернення щодо оформлення грошових виплат відбулося не пізніше, як через три місяці після досягнення такого віку. Якщо цього терміну не було дотримано, то грошова допомога призначається з дня звернення, тобто з дати подання всіх необхідних документів та довідок. Рішення про призначення особам, яким не вистачає стажу, тимчасової допомоги або про відмову в її наданні ухвалює управління соціального захисту населення протягом 10 календарних днів із дня подання заяви. Про відмову повідомляється письмово протягом п’яти днів із дня ухвалення рішення.

Кому можуть відмовити у виплаті тимчасової фінансової допомоги?

– Відповідно до законодавства України не всі особи, яким не вистачає трудового стажу для оформлення пенсії, мають право на отримання тимчасової фінансової допомоги від держави. Зокрема, згідно з законодавством, соціальна допомога особам не призначається, якщо особа одержує пенсію (зокрема соціальну), працює або здійснює іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу; хто-небудь із членів сім’ї протягом року перед зверненням щодо призначення тимчасової допомоги здійснив купівлю на суму понад 50 тис. грн; середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб; у результаті вибіркової перевірки виявлено додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, котрі офіційно не працевлаштовані тощо).

Однак, як і з оформленням субсидії, тимчасову фінансову допомогу особам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може бути призначено всупереч деяким зазначеним обмеженням за висновком комісії, якщо в складі сім’ї є особа з інвалідністю. Рішення ухвалюють після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася з приводу призначення такої допомоги. Оскаржити рішення органу соціального захисту можна в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

Розмір тимчасової допомоги однаковий для всіх?

– Розмір тимчасової допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше як 100 % прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Таким чином, максимальний розмір соціальних виплат українцям, яким не вистачає стажу з 1 липня по 30 листопада цього року становить 1564 грн, а з 1 грудня – 1638 грн.

Перерахунок розміру грошових виплат здійснюється кожні півроку з урахуванням змін майнового стану й середньомісячного сукупного доходу одержувача допомоги. Під час обчислення середньомісячного сукупного доходу до складу сім’ї включають чоловіка, дружину, дітей, зокрема усиновлених, у віці до 18 років, які перебувають на їхньому утриманні; дітей-студентів вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації та закладів професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання у віці до 23 років, які не мають власних сімей, зокрема тих, що одержують стипендію, незалежно від того, де вони проживають; осіб, які спільно проживають однією сім’єю, але не перебувають  у шлюбі, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Натомість до складу сім’ї не входять батьки, дід, баба, брати, сестри; батьки, позбавлені батьківських прав; опікуни, піклувальники та члени їхніх сімей; діти, які перебувають під опікою або піклуванням.

Звертатися в управління соціального захисту для зміни суми раніше призначеної тимчасової допомоги через затвердження нового прожиткового мінімуму немає потреби. Працівники соціального захисту самостійно проведуть перерахунок з місяця встановлення нових державних соцстандартів. А от повідомити управління соціального захисту про зміну обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання допомоги, потрібно не пізніше, як через 10 днів із часу настання змін. Згідно із законодавством, соціальна допомога від держави виплачується в грошовій формі щомісяця на поточні рахунки в банках або через національного оператора поштового зв’язку. Спосіб одержання виплат вибирає отримувач допомоги на власний розсуд.

– Коли виплата припиняється?

Як й інші види соціальної допомоги в Україні, виплату тимчасової допомоги особам, які не мають необхідної кількості років страхового стажу, може бути скасовано якщо приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан. Також є ще наступні причини припинення виплати допомоги: працевлаштування або здійснення підприємницької діяльності, виїзд на постійне місце проживання за кордон, смерть одержувача допомоги, оформлення пенсії. Крім того, якщо протягом півроку не забирати нарахованих коштів, виплату допомоги буде призупинено.

– Чи можна відновити виплату грошей?

Для відновлення виплати допомоги потрібно звернутися в управління соціального захисту з письмовою заявою, зазначивши причину неодержання грошей. Відновлення виплат здійснюється з дня припинення, якщо за відповідний період особа мала право на їх отримання і за відсутності обставин для їх припинення.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: