Нафтохiмiк. Сайт газети "Нафтохiмiк-Калуш"
Соборна, 15 33333 Калуш
+380975555555 naftohimik@com.ua Пн.-Сб. 09:00- 18:00, Нд.- вихiдний
Увiйти

За газ можна платити менше... Алгоритм дій для побутових споживачів – простий: змінити постачальника

31 грудня, 12:55
Переглядів: 682

В Україні ще з жовтня 2015 року діє Закон «Про ринок природного газу», однак фактично до липня поточного року не існувало ніякого відкритого ринку газу для населення, яке б могло добровільно обирати собі постачальника голубого палива в умовах конкуренції між надавачами таких послуг. І доти конкуренції практично не було, бо різні урядові постанови та регуляторні акти, що приймалися, зобов’язували державну газопостачальну компанію «Нафтогаз України» продавати газ побутовим споживачам через облгази й інші регіональні компанії українського мільярдера Дмитра Фірташа, який контролює понад 2/3 цього ринку.

Але ситуація змінилася майже відразу після того, як Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), оновила правила й спростила процедуру зміни постачальника газу для побутових споживачів. Зародилася й почала інтенсивніше розвиватися на ринку природного газу конкуренція між газопостачальними компаніями. На ньому з’явилося й багато нових суб’єктів господарської діяльності, запропонувавши себе в якості постачальників газу для населення.

Встановлення ринкових цін на газ призвело до того, що з наближенням опалювального періоду його вартість для побутових споживачів поступово зростала практично в усіх постачальних компаній. Тож багато споживачів, котрі абсолютно нічого про це не знали, або ж знали, але своєчасно не відреагували на зміни, не обрали собі постачальників газу й не уклали з ними відповідні договори, схаменулися й почали щось робити лише після того, як отримали перші «зимові» квитанції про оплату за голубе паливо.

Як розповідали калушани, з якими спілкувався, процес вибору компанії-постачальника газу та переходу туди від звичного для них «Івано-Франківськгаз Збуту», не всім дався просто. Дехто через проблеми й взагалі перестав цим надалі займатися. А ось начальник відділу забезпечення енергоресурсами управління забезпечення виробництв ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Ігор Павлюк пройшов цей процес дуже легко та швидко. Тож я і попросив його поділитися власним досвідом з читачами «НК» та відповісти на запитання, які на сьогодні можуть найбільш цікавити побутових споживачів газу.

– Я мешкаю в Калуші в двокімнатній квартирі багатоповерхового будинку, – говорить Ігор Олегович. – Її площа – 48 кв.м. У помешканні встановлене автономне опалення. Звісно, що газ, який отримував від компанії «Івано-Франківськгаз Збут», намагаюся економити. Але коли обмеження щодо ціни газу скасували, тобто стали ринковими й все більше зростали з наближенням опалювального сезону, то задумався над зміною постачальника голубого палива.

– Коли, як і де ропочали його шукати?

– За родом своєї діяльності в товаристві «КАРПАТНАФТОХІМ» доводиться займатися забезпеченням підприємства природним газом. Тому мені ринок постачальників газу добре знайомий. Але формування цін на газ, методика розрахунків за його постачання, транспортування, укладання договорів з компаніями не є однаковими, якщо порівнювати всі ці процеси, що стосуються промислових і побутових споживачів голубого палива.

У серпні та вересні, коли на ринку ціни на газ для побутових споживачів були ще доволі прийнятними, адже деякі газопостачальні компанії пропонували для реалізації кубометр голубого палива щонайменше за 4,80 чи 5,60 грн при умові укладання договору на його постачання за фіксованою вартістю упродовж року, я ще вагався це зробити. Відверто кажучи, не сподівався, що в умовах карантину, коли платоспроможність населення знизилася, ціни на газ надалі підніматимуть. Але коли в жовтні в компанії «Івано-Франківськгаз Збут» роздрібна ціна природного газу для фізичних осіб підскочила майже до 7 грн за куб.м, то в 20-х числах цього місяця приділив певний час тому, щоб пошукати в інтернеті можливого іншого постачальника. Я просто відкривав ґуґл, набирав назву компанії, заходив на її сайт, де отримував необхідну інформацію про ціну, умови постачання газу, документи, які вони вимагають для укладання договору, та довідувався інші подробиці.

Для більш конкретного аналізу з-поміж газопостачальних компаній, які мали ліцензії на цей вид діяльності, вибрав «Нафтогаз України», «ЕРУ Трейдинг», «Асканія Енерджі» та «Прикарпатенерготрейд». Серед них обрав «Нафтогаз України», оскільки мене влаштувала ціна – 6,33 грн за м3 та умова отримання газу за тарифним планом «Річний». Тобто, виходячи із сталої ціни – 6,33 грн за куб. м, я при укладанні угоди з цією компанією, яка володіє мільярдними запасами газу в сховищах, забезпечував собі рівномірні витрати на споживання голубого палива упродовж року, сплачуючи однакову суму щомісяця. Щоправда, для цього треба було визначитися з приблизним загальним обсягом газу, який мені знадобиться на рік при наявності в квартирі автономного опалення.

– Коли визначилися з новим постачальником, як діяли дальше: повідомляли про намір перейти до нього діючого надавача послуги – «Івано-Франківськгаз Збут», зверталися туди, щоб розірвати з ним договір?

– Ні, цим абсолютно не потрібно було займатися. Достатньо було лише подати заявку-приєднання до нового постачальника природного газу та необхідний пакет документів, які ним вимагалися для укладання договору. Надалі, якщо ви в нього успішно проходити реєстрацію, то всіма процесами вже займається новий постачальник газу, який зацікавлений залучати до себе якомога більше нових клієнтів. Договір про постачання газу із старим постачальником розривається автоматично з моменту укладання договору із новим постачальником.

– Чи може він відмовити заявнику в укладанні договору про постачання газу?

– В принципі, може, бо в ринкових умовах ніхто не горить особливим бажанням мати справу з проблемним споживачем, тобто таким, який має велику заборгованість перед попереднім постачальником газу. Але наявність боргів зараз не є завадою для процедури зміни постачальника. Якщо клієнт визнає борги, то їх все одно потрібно буде сплатити чи реструктурувати. А якщо людина не погоджується з нарахуваннями за спожитий газ, наприклад, через застосування так званих теплових коефіцієнтів, то боргове питання зі старим постачальником має право вирішити в судовому порядку. При цьому подібні суперечки та судові процеси не мають бути на заваді зміні постачальника. За прийнятими новими правила зміни постачальника газу для побутових споживачів людина-боржник також має право обрати собі іншу компанію-постачальника.

– Ви мали заборгованість за газ, коли розпочати здійснювати процедуру зміни постачальника?

– Ні. Навпаки, у мене була передплата як за спожитий газ, так і за його розподіл (доставку). Навіть залишок коштів за передплачений спожитий газ у мене залишився на день, коли уклав договір з новим постачальником. Заборгованість переді мною утворилася, бо в свій час придбав газ на зиму в компанії «Івано-Франківськгаз Збут» за акцією «Твоя енергонезалежність». Відповідно до умов акції, провів за літньою ціною 100-процентну оплату за визначений об’єм запасу голубого палива на зиму. Тепер домагаюся повернення передплачених коштів за газ, щоб міг використати їх для розрахунку за послуги, які отримую від компанії «Нафтогаз Україна», чи на інші потреби.

– Які саме документи та в який спосіб подавали в «Нафтогаз України»?

– У 20-х числах жовтня, коли вирішив перейди до нової газопостачальної компанії «Нафтогаз України», то це можна було зробити онлайн на її сайті gas.ua або на сайті Приват24. Я вибрав простіший варіант – сайт компанії. Одразу ж підготував всі необхідні документи, зробивши їхні фотокопії. На сайт спочатку завантажив заявку-приєднання, вказавши персональні дані про себе та про об’єкт газопостачання, в т. ч бажаний тариф – «Місячний» чи «Річний». Особливо хочу наголосити на тому, що там потрібно було вказати EIC-код – персональний газовий номер об’єкта газопостачання, який складається з 16 символів, тобто латинських літерів та цифр. Його я знайшов на старій квитанції про нарахування оплати за спожитий газ компанією «Івано-Франківськгаз Збут». Тепер вона чомусь на квитанціях таку інформацію не вказує. Ймовірніше всього, через те, щоб клієнти не переходили до інших постачальників газу.

Як тільки це зробив, відразу отримав повідомлення, що заявка-приєднання сформована. Тому пропонувалося відкрити прикріплений файл заявки, перевірити її дані, підписати електронним чи звичайним підписом та знову завантажити на сайт. Потім таким же чином пропонувалося надати компанії повний комплект обов’язкових документів: фотографій чи ксерокопій паспорта або ІD-картки власника об’єкта газопостачання, індивідуального податкового номера, документа, що посвідчує право власності на квартиру в багатоповерховому будинку чи на приватний будинок, останній рахунок за постачання газу попередньою компанією.

Весь процес подачі заяви та необхідних документів для зміни постачальника газу я пройшов буквально за 20 хвилин. Жодних складнощів не мав. Процедура ж від подачі заяви про приєднання до компанії «Нафтогаз України» до дня початку надання нею послуг тривала менше двох тижнів. Зараз точно не пригадаю, але офіційно споживачем нового постачальника газу став 2 або 3 листопада. За ці листопадові дні мені за постачання голубого палива ще нарахування оплати провела компанія «Івано-Франківськгаз Збут». Відтоді я вже не її клієнт, але вона ще не виконала свої зобов’язання щодо повернення мені заплачених зайвих коштів за спожитий газ.

– На що особисто ви орієнтувалися при зміні постачальника газу?

– Для мене пріоритетом була ціна, бо якщо газ пропонують дешевший, то який сенс платити за нього більше. В квартири чи будинки він надходить по одних трубах, постачальники голубого палива їх не міняють, але встановлюють свою вартість на надання послуги. Хтось пропонує газ за однією ціною лише на місяць, в наступному її може збільшити або зменшити, інші вдаються до варіантів з місячним і річним тарифами, фіксованими тарифами лише на опалювальний період, пропонують здійснювати попередню оплату за обумовлені об’єми споживання, або ж придумують ще якісь новації, аби тільки заманити до себе клієнтів. І це нормально, коли постачальники конкурують між собою, а споживачі отримують можливість вибору з-поміж них тих, хто їх найбільше влаштовуватиме за їхніми потребами та фінансовими можливостями. В компанії «Нафтогаз України» я знайшов і прийнятну ціну, і хороші умови постачання та зручний сервіс для контролю спожитих об’ємів газу. Гадаю, що пройду з нею повністю зимовий період за фіксованою вартістю голубого палива відповідно до задекларованого річного об’єму споживання, а потім побачу, які будуть ціни на ринку газу, та може у весняно-літньому періоді переходитиму до інших його постачальників за вигідними місячними тарифами, які ними пропонуватимуться.

– Хіба можна так просто упродовж року змінювати скільки завгодно разів постачальників газу?

– Побутові споживачі тепер мають право це робити, оскільки постачальники газу не можуть їм заборонити обирати інших. Фізична особа сама вирішує, з ким їй укласти договір, базуючи свій вибір на меншій ціні, кращому сервісі, створених для неї вигідніших умовах оплати, обслуговування чи інших соціальних благ.

– Від укладання договору з компанією «Нафтогаз України» ви вже відчули якийсь фінансовий ефект?

– Я просто вже не плачу зайві гроші за газ. Наприклад, за листопад зекономив майже 200 грн, які б повинен був додатково заплатити за спожитий цього місяця об’єм голубого палива попередньому постачальникові газу. Для мене це суттєва різниця. Але я це не сказав для того, щоб хтось буквально зрозумів, що агітую зробити вибір на газопостачальній компанії «Нафтогаз України». З моїх друзів і знайомих є багато таких, котрі вже змінили постачальника газу та уклали договори з київськими компаніями «ЕРУ Трейдинг» та «Асканія Енерджі», івано-франківською компанією «Прикарпатенерготрейд».

– Чи є якийсь єдиний зручний сервіс, де можна було б знайти всі газопостачальні компанії, які пропонують свої послуги в Івано-Франківській області, та ознайомитися з їхніми пропозиціями?

– Наскільки мені відомо, він ще перебуває в процесі розробки й можливо з’явиться пізніше. Загалом в Україні ліцензії на торгівлю газом мають понад 500 компаній, проте не всі з них уже створили необхідну інфраструктуру для роботи з побутовими клієнтами (контакт-центри, системи формування платіжок тощо). Інформація про них є на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг, де створений розділ «Ліцензійний реєстр НКРЕКП». Але там не вказуються ціни на постачання газу для побутових споживачів. З ними можна ознайомитися на сайтах компаній. Всі, хто надає послуги з постачання газу для населення, мають оголошувати вартість голубого палива за п’ять днів до початку місяця постачання. Тому працівникам «КАРПАТНАФТОХІМу», калушанам та іншим споживачам газу, хто не хоче щомісяця платити за нього зайві гроші, я б радив періодично заходити на сайти газопостачальних компаній, аналізувати ціни та вибирати для себе найдешевших постачальників.

Розмову вів Василь ТКАЧУК.

0 коментарiв
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу knkalush@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами та публікаціями у загальнодоступній групі «Нафтохімік-Калуш» на сторінці у Facebook.

Читайте також

Реєстрація
Зареєструватись

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: